16. novembra 2020

Kráľ popu je stále na tróne a korunu mu nezložil ani kontroverzný dokument. Rozprávky Dr. Seussa znovu poskočili. A Kobe Bryant a Juice WRLD sa k legendám pridali príliš skoro. 

Majetok amerického spisovateľa detských kníh Theodora Seussa Geisela (známeho ako Dr. Seuss) sa v roku 2020 takmer zdvojnásobil, v tomto pochmúrnom roku sa mu podarilo zarobiť 33 miliónov dolárov.

Peniaze zarobili vďaka novej stratégii tímu spoločnosti Dr. Seuss Enterprises, ktorý pretvoril obľúbené detské knižky do celého univerza multimédií.

Na prvom mieste v Seuss univerze je „Netflixovka“ Green Eggs and Ham (Zelené vajíčka a šunka), ktorá údajne stála 65 miliónov dolárov a je dabovaná Michaelom Douglasom, Keegan-Michaelom Keyom a Dianou Keaton.

Vďaka streamingu sa podarilo zarobiť aj ďalším mŕtvym celebritám. Pozrite si top trinástku od Marilyn Monroe cez Johna Lennona a Kobe Bryanta až po Jacksona.

Reklama

13. Marilyn Monroe

Foto: SITA

Zárobky: 8 miliónov dolárov

Smrť: 4. august 1962 (36)

Príčina: predávkovanie

Bohyňa strieborného plátna bude navždy oslavovaná. Jej meno a fotografie využíva celosvetovo viac ako 100 značiek, medzi ktoré patrí napríklad Dolce & Gabbana či Lego Group.

12. George Harrison

Foto: SITA

Zárobky: 8,5 miliónov dolárov

Smrť: 29. november 2001 (58)

Príčina: rakovina

Člen skupiny The Beatles si dal do vrecka sedemmiestnu sumu vďaka živej show Slnečného cirkusu (Cirque du Soleil) s názvom Love, a to aj napriek faktu, že väčšina vystúpení sa počas roka 2020 zrušila.

11. Freddie Mercury

Foto: SITA

Zárobky: 9 miliónov dolárov

Smrť: 24. november 1991 (45)

Príčina: AIDS

Po oceňovanom filme Bohemian Rhapsody sa spevák dostal znovu do povedomia a show pokračovala. Mercury získal časť z takmer miliardového zárobku filmu, ktorý podporil aj predaj predmetov pre fanúšikov kapely.

10. Prince

Foto: SITA

Zárobky: 10 miliónov dolárov

Smrť: 21. apríl 2016 (57)

Príčina: predávkovanie

Aj keď sa jeho Paisley Park nikdy nestal taký slávny ako Presleyho Graceland, princ popovej hudby stále čo-to dokáže. Tento rok sa mu podarilo predať zhruba 700-tisíc nosičov len v USA.

9. John Lennon

Foto: SITA

Zárobky: 13 miliónov dolárov

Reklama

Smrť: 8. december 1980 (40)

Príčina: vražda

40 rokov po smrti Johna Lennona sa Beatles stále darí zarábať na skladbe Penny Lane. A vďaka spoluautorstvu na najpopulárnejších piesňach Lennon zarába vždy, keď tvorcovia použijú jeho pesničky v televízii či filmoch.

8. Bob Marley

Foto: SITA

Zárobky: 14 miliónov dolárov

Smrť: 11. máj 1981 (36)

Príčina: rakovina

Reggae tónom umelca sa tento rok darilo. Globálne sa mu podarilo nazbierať viac ako miliardu prehratí. Jeho značka reproduktorov a slúchadiel House of Marley spolu s predajom tričiek či zapaľovačov mu priniesla ďalšie tri milióny.

7. Juice WRLD

Foto: TASR

Zárobky: 15 miliónov dolárov

Smrť: 8. december 2019 (21)

Príčina: predávkovanie

Sláva rappera Jarada Higginsa, známeho ako Juice WRLD, prišla až po jeho smrti minulý rok v decembri. Iba deväť mesiacov po tom, ako vydal album Death Race for Love. Jeho tretí album Legends Never Die vyšiel po jeho smrti a dostal sa na vrchol rebríčka Billboard charts.

6. Kobe Bryant

Foto: Sita/AP

Zárobky: 20 miliónov dolárov

Smrť: 26. január 2020 (41)

Príčina: havária

Po nehode helikoptéry, v ktorej sa viezla legenda Lakers so svojou dcérou, sa značke Nike podarilo vypredať Bryantov merchandise. Fanúšikovia sa rýchlo pustili aj do jeho autobiografie, z ktorej sa predalo 300-tisíc kópií.

5. Elvis Presley

Foto: freeclassicimages.com

Zárobky: 23 miliónov dolárov

Smrť: 16. august 1977 (42)

Príčina: infarkt

Koronavírus zatriasol ríšou Elvisa. Graceland, jeho dom, ktorý sa stal múzeom, bežne zarobil viac ako 10 miliónov dolárov. Bol však zatvorený viac ako dva mesiace a aktuálne funguje len v obmedzených kapacitách.

4. Arnold Palmer

Foto: SITA

Zárobky: 25 miliónov dolárov

Smrť: 25. september 2016 (87)

Príčina: srdcové ochorenie

Aj keď sa golfová sezóna skrátila, hviezda tohto športu na nej stále zarába. Jeho zmluva s Arizona Beverages (ktorá predáva limonády a ľadové čaje) prináša milióny. Tie sa „nabaľujú“ aj vďaka kontraktu s MasterCard či predajom tovaru pre fanúšikov.

3. Charles Schulz

Foto: SITA

Zárobky: 32,5 milióna dolárov

Smrť: 12. február 2000 (77)

Príčina: rakovina

Vo fiškálnom roku, ktorý sa skončil v júni 2020, sa podarilo správe Schulzovho majetku zarobiť viac ako 110 miliónov dolárov v tržbách. Časť prišla z Apple TV+, ktorá odvysielala Snoopy in Space, ďalšia časť zase zo Schulzových rozprávkových klasík.

2. Dr. Seuss

Foto: SITA

Zárobky: 33 miliónov dolárov

Smrť: 24. september 1991 (87)

Príčina: rakovina

Vďaka zmluvám na televízne seriály je rozprávkové susedstvo Seussville opäť bohatšie. Väčšinovým zdrojom bohatstva však zostávajú Seussove knihy. V tomto roku ich predal len v USA 6 miliónov.

1. Michael Jackson

Foto: SITA

Zárobky: 48 miliónov dolárov

Smrť: 25. jún 2009 (50)

Príčina: predávkovanie/vražda

V roku 2019 sa odvysielal kontroverzný dokument Leaving Neverland, no ani ten nestál kráľa popu jeho korunu. Jacksonove skladby a zmluva so spoločnosťou Sony mu stále zarábajú viac ako 70 percent celkových príjmov.

Metodológia

Rebríček porovnáva najlepšie zarábajúce mŕtve celebrity a ich zárobky pred zdanením od 1. októbra 2019 do 1. októbra 2020. Americký Forbes konzultuje dáta s odborníkmi z MRC Data, IMDbPro, NPD BookScan. Poplatky agentom, manažérom a právnikom nie sú započítané.

Článok vyšiel v americkej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Madeline Berg.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?