19. novembra 2020

Ceny pre zdravo rastúce firmy odovzdával Forbes aj tento rok. Magazín udelil ocenenia Diamanty slovenského biznisu spolu s partnerom Enterprise Investors, pričom 12. ročník odovzdávania cien sa podobne, ako mnohé iné eventy, vysielal online z Pálffyho paláca v Bratislave.

Síce bez galavečera, no v podobne slávnostnom duchu sa niesol aj aktuálny ročník oceňovania zdravo rastúcich firiem. Ceny sa opäť odovzdávali v štyroch kategóriách: Bratislava, Západ, Stred a Východ. Rebríček aj tento rok zostavovala spoločnosť Finstat a vyhodnocovali ho spoločnosti Enterprise Investors a PwC. V rámci aktuálneho rebríčka sa hodnotilo 748 spoločností. Podľa údajov PwC podnikala takmer pätina z hodnotených spoločností v oblasti veľkoobchodu, deväť percent v oblasti stavebníctva, osem percent v doprave a logistike.

„Dnes si zaslúži cenu a pozornosť každý podnikateľ, ktorý čaká na nový normál, keď sa vrátime do obdobia rastu a stability,“ vyhlásil Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva VÚB banky. 

V rebríčku sa nachádzajú firmy bez zahraničného kapitálu, ktoré museli vykázať zisk minimálne tri roky a tržby v rozmedzí 5 – 50 miliónov eur. Okrem toho sa hodnotili aj počet zamestnancov či rast ich tržieb.

„Naším cieľom bolo nájsť perspektívne slovenské menšie firmy, ktoré majú potenciál stať sa pilierom slovenského hospodárstva. Pevne verím, že s týmto vaším podnikateľským talentom viete prekonať aj prekážky tohto roka,“ povedal na úvod podujatia Martin Chocholáček, vicepresident Enterprise Investors. 

Reklama
Komorné štúdio v Pálffyho paláci. Foto: Marek Mucha

Diskusie sa niesli prirodzene aj v znamení hodnotenia uplynulého roka a toho, aký efekt mala pandémia koronavírusu na podnikanie. Napriek tomu, že mnohé odvetvia mali problémy, Peter Friedmann, CEO a predseda predstavenstva finančnej spoločnosti Prosight, tvrdí, že práve toto obdobie pomohlo naštartovať mnohé procesy v ich firme.

„Podarilo sa nám naštartovať ich rýchlejšie a skôr. Môžem povedať, že sa nám zatiaľ darí dokonca prekonávať náš plán, ktorý sme si v januári nastavili netušiac, že nejaký Covid príde. Pre nás je to síce úspešný rok, no rovnako veľmi náročný,“ opísal ich fungovanie počas jedného z panelov. 

Podľa Pavola Pravdu, direktora PwC aktuálna situácia priblížila predstavy investorov a firiem. „Predávajúci si uvedomili, že zlaté časy nebudú trvať večne a silný partner, ktorý bude na ich strane im pomôže krízu prekonať. Prispelo to k tomu, že aktivita sa výrazne zvýšila,“ povedal počas diskusie. 

4 kategórie víťazov

V hlavnom meste kraľuje firmám technologická spoločnosť Resco, ktorá minulý rok pri príležitosti odovzdávania cien Diamanty slovenského biznisu utŕžila špeciálne ocenenie Inovatívna firma roka. Napriek tomu, že základom ich biznisu je vývoj softvéru, nedávno ohlásili aj výrobu svojho prvého hardvéru – inovatívnych slovenských smart hodiniek, ktoré sú určené pre zamestnancov firiem.

V západnej časti Slovenska, ktorá sa hodnotí bez Bratislavy, zvíťazila aj tento rok firma Koval Systems, ktorá sa špecializovala na technológie pre bankovníctvo. Svoje pôsobenie neskôr rozšírila na vývoj a produkciu archívnych, skladových, logistických a bezpečnostných riešení. Vďaka tomu sa stala silným hráčom nielen v slovenskom, ale aj európskom ponímaní.

Stredné Slovensko ovládla firma Gevorkyan, ktorá je silným hráčom na poli práškovej metalurgie. V posledných rokoch úspešne prešla viacerými zákazníckymi auditmi a stala sa globálnym dodávateľom pre veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré prevádzkujú svoje závody po celom svete.

Čo sa týka východu, v ňom bodovala bardejovská fabrika 2J Antennas. Firma sa, ako už názov napovedá, špecializuje na výrobu rôznych druhov antén. Jej tržby vzrástli o 12 percent. 

Okrem spomínaných cien sa udeľovala aj špeciálna cena Inovatívna firma roka. Tú získala východoslovenská firma Slovakia Trend Export Import, ktorá sa špecializuje na predaj záhradkárskej techniky. 

Kto sú Enterprise Investors

Firma je jednou z najstarších a najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity v strednej a východnej Európe. U nás pôsobí 18 rokov a podarilo sa jej investovať sto miliónov eur do slovenských spoločností.

 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?