29. júna 2021

Aj väčšinou pokojné pracovné kolektívy môžu naraziť na stresujúce časy a je zodpovednosťou vedúceho, aby to tím zvládol. Obzvlášť v časoch pandémie, ktorá nemá jasného konca, by sa mali manažéri znovu zamerať na to, ako čo najlepšie pomôcť a zmierniť stres vo firme.

Hoci je každé pracovisko iné, existuje niekoľko zdrojov stresu, ktoré sa v práci vyskytujú často a každý vedúci by mal vedieť, ako si s nimi poradiť. Tu je pätica bežných stresových faktorov a tipy, ako sa s nimi vysporiadať:

Prísne termíny

Prísny deadline či termín uzávierky môže mať rázny dopad na naše duševné zdravie. Štúdia spoločnosti CareerBest zistila, že hlavnou príčinou stresu na pracovisku sú práve prísne termíny.

Ak sú výsledky podobných prieskumov už dávno známe, prečo sa táto téma stále objavuje?

Odpoveďou je, že je ťažké potlačiť zaužívané normy a s pribúdajúcimi projektmi prichádza aj veľký tlak na ich dokončenie v čo najkratšom časovom horizonte. Zodpovednosťou dobrého lídra je tento trend prelomiť.

Reklama

Naplánujte si úlohy v kalendári čo najskôr, aby ste sa uistili, že sa nikto necíti pod tlakom z termínov. Čo je najdôležitejšie, snažte sa uprednostniť pohodu a zdravie vašich zamestnancov pred rýchlym alebo dokonca predčasným dokončením projektu.

Práca na diaľku

Počas minulého roka sa od zamestnancov očakávalo, že sa takmer zo dňa na deň presunú na home office. I keď práca z domu má výhody, zamestnanci sa stretávajú aj s negatívnymi dôsledkami. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti Pathway v prieskume zistil, že polovica pracovníkov zažíva stres súvisiaci s prácou na diaľku. Robí vaša firma dostatok pre to, aby s tým bojovala?

Kľúčom je rovnováha. Aj keď každá kancelária potrebuje určitý stupeň spojenia, snažte sa vyhovieť pracovným štýlom každého z vašich zamestnancov. Niektorí môžu uprednostňovať hovory cez Zoom, zatiaľ čo iní sa rozhodnú pre chat cez Slack. Akákoľvek metóda je v poriadku, pokiaľ nikto nie je nútený používať platformy alebo pracovné postupy, ktoré mu spôsobujú úzkosť. O všetkom však treba včas komunikovať.

Nízka morálka

Ako môže podnik udržiavať morálku na vysokej úrovni aj v pandemických časoch? Tu žiadnu jednoduchú odpoveď nečakajte, hoci je tu jedna vec, ktorú by ste vyslovene nemali robiť – nariekať nad okolnosťami.

Akokoľvek to môže byť ťažké, stále máte k dispozícii množstvo nástrojov na udržanie motivácie. Definovať zámer a stanoviť ciele sú asi dva najdôležitejšie kroky, ktoré udržia dobrú morálku v tíme. Nečakajte, kým sa veci zmenia a radšej sa prispôsobte okolnostiam.

Nedostatok voľného času

S pozastavením cestovania počas pandémie prišiel aj pokles využívania dovolenkových dní. A to je pre úroveň stresu na pracovisku znepokojujúci faktor.

Zamestnanci potrebujú pravidelné prestávky, aby zostali spokojní, pokojní a produktívni. Ak sa členovia vášho tímu blížia ku kritickej hranici prepracovanosti, porozprávajte sa s nimi o tom, či si nechcú zobrať pár dní voľna. Zvážte aj zmenu vo vašom dovolenkovom systéme v nádeji, že tí, ktorí to potrebujú, si konečne urobia prestávku.

Neefektívne technológie

Neefektívne technológie a systémy môžu spomaliť prácu a spôsobiť ešte viac problémov. Naopak, štúdia vývojára technológií pre zákaznícke služby Verint nám ukazuje, aký pozitívny dopad môže mať správna technológia na prácu. Z údajov vyplynulo, že 72 % pracovníkov pripisuje úroveň pohody na pracovisku aspoň čiastočne technológiám, ktoré znižujú ich pracovné zaťaženie.

Ponaučenie, ktoré by ste si z tohto mali odniesť je, že by ste sa nikdy nemali strmhlav púšťať k novým technológiám. Najprv si ich vyskúšajte, získajte spätnú väzbu od zamestnancov a hľadajte lepšie možnosti, kým danú technológiu do svojho biznisu plne zapojíte. Tá správna by mala zjednodušiť existujúce procesy a zmierniť úzkosť na pracovisku – ak to nedokáže, nestojí za vaše peniaze.

Stres na pracovisku môže byť síce všadeprítomný, ale to neznamená, že je nevyhnutný. Ak urobíte potrebné kroky teraz, vaše podnikanie sa vydá tou správnou cestou. Možno to nebude ľahké, ale kvôli vašim zamestnancom to stojí zato.
Článok vyšiel na webe Forbes.com Autorkou je prispievateľka Serenity Gibbons.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?