5. marca 2020

Efektívni ľudia robia to, čo si zaumienia, presne a jasne komunikujú, dokážu ovplyvniť iných a menia status quo. Keď takého človeka stretnete, ihneď to budete vedieť a cítiť. Efektívny človek totiž vidí príležitosti tam, kde ostatní vidia prekážky, zameriava sa na riešenia, nie na problémy, a úlohy doťahuje do konca.

Menej zrejmé vám môžu byť vaše zvyky, pre ktoré sa nedokážete dostať na úroveň týchto ľudí. Nižšie nájdete 11 vecí, ktoré by ste už viac nemali robiť v práci, ak sa chcete stať efektívnejšími:  

1. Šikanovať sa.

Ak máte pocit, že musíte stále podávať lepšie výkony alebo „opravovať“ to, čo je vo vašom živote zlé, mentálne sa šikanujete. Trápite sa predstavou najhoršieho možného scenára a spôsobujete si problémy.

Nehľadajte všetky riešenia, jednoducho to urobte.
Tu je 7 tipov pre efektívnych šéfov

Sami so sebou sa dostávate do vnútorného konfliktu. Položte si otázku: Kam sa posúvate a čo vás brzdí? Skutočne chcete robiť to, do čoho sa nútite? Pokiaľ prirodzene nerobíte to, čo by ste chceli, má to svoj dôvod. Objavte ho.  

2. Byť zatrpknutý.

Ak je vo vašej minulosti niečo, k čomu sa pravidelne vraciate alebo na čo sa hneváte, môže vám to poslúžiť k sebareflexii. Každý človek zažil odmietnutie, výsmech alebo zlyhanie. Pokiaľ sa k nejakému problému po rokoch vraciate, zvážte možnosť, že ste sa cez neho skrátka stále nepreniesli. Hnev často spôsobuje, že ste malichernejší namiesto toho, aby vás posilnil. 

3. Zamieňať si komfort so šťastím.

Väčšina ľudí nechápe rozdiel medzi šťastím a komfortom. Ich mozgy to doslova nedokážu spracovať. Vyberajú si zlé vzťahy, podliehajú neproduktívnym návykom a zostávajú v zamestnaniach, v ktorých sa nemôžu posunúť vpred.

Produktívnejší a efektívnejší deň?
Toto je 10 tipov, ako si uľahčiť pracovné povinnosti

Dôvodom je, že sa im to zdá pohodlné a „správne“. Keď posuniete hranice svojho pohodlia a vyskúšate niečo nové, začnete objavovať ďalšie možnosti. Všetko sa začína vašou ochotou opustiť komfortnú zónu.  

4. Zaháňať ľudí do kúta.

Efektívni ľudia komunikujú bystrým spôsobom. Skôr než vôbec prehovoria, zvažujú, ako budú na ich slová reagovať ostatní. Preto sú zriedkavo agresívni a v žiadnom prípade nezaháňajú ľudí do kúta. V prípade, že sa človek cíti bezmocný, hnevá sa. Hnev zvyšuje jeho obranu, a preto má človek menej pochopenia pre spätnú väzbu alebo je neochotný vykonať zmeny.  

5. Vážiť si priveľa názorov.

Názory iných ľudí sú ako kotvy. A nenechajte sa pomýliť, sú nevyhnutné pre vaše fungovanie. To, čo si o vás budú ostatní myslieť a ako budú reagovať, vám často bráni konať nerozumne. Ak sa však zaujímate o priveľa názorov, zakotvíte do takej miery, že v podstate uviaznete. Preto sa zaujímajte len o názory ľudí, ktorí sú vám najbližší a s ktorými by ste si v živote chceli vymeniť miesto.  

6. Prijímať výhovorky ako ospravedlnenia.

Buď robíte to, čo musíte, alebo nie. Môžete mať pocit, že sú vaše výhovorky skutočné. Tieto ospravedlnenia môžu byť opodstatnené, ale neriešia dilemu, prečo stále nie ste tam, kde by ste chceli a potrebovali byť. Ak sa radšej vo svojej súčasnej situácii vyhovárate, ako by ste sa snažili o zmenu, nepohnete sa z miesta.  

7. Veriť všetkému, čo cítite.

Vo svete, ktorý vám hovorí, aby ste počúvali svoje srdce či pocity, je ťažké rozoznať, čomu by ste mali naozaj venovať pozornosť. Pocity, ktorým najčastejšie dôverujete, sú v skutočnosti tie najsilnejšie. To, nakoľko bezcenní, nechcení či neschopní sa práve cítite, ešte neznamená, že je to pravda. Pocity nie sú zrkadlami reality. Sú zrkadlami toho, ako vnímate realitu.  

8. Prehnane hĺbať o produktivite.

Na internete je mnoho zdrojov, ktoré sa vás snažia naučiť, ako zefektívniť svoju prácu či dokončiť počas dňa urobiť viac úloh. Samozrejme, rady ako sa zorganizovať a byť sústredení, sú dôležité. Napokon je všetko o tom, či ráno vstávate a robíte svoju prácu, alebo nie. Nejde o niečo, nad čím by ste mali zbytočne hĺbať.  

9. Starať sa o všetko.

Nelimituje vás čas, ale energia, ktorú máte. Mali by ste si teda rozmyslieť, ako ju využijete. Kým niektorí ľudia investujú energiu iba do jednej oblasti života a ostatné zanedbávajú, ďalší sa snažia zapojiť do všetkého. Nemusíte sa starať o všetko. Nemusíte vyzerať ako z predvádzacieho móla, vystupovať ako generálny riaditeľ či variť ako šéfkuchár. Radšej si vyberte zopár vecí, na ktorých vám najviac záleží a sústreďte sa na ne.  

10. Hrať sa na obeť.

Každý človek sa v určitom okamihu života stal obeťou. Niektoré z týchto zážitkov sú oveľa traumatizujúcejšie ako ostatné. Nedovoľte, aby vám jedna či dve zlé veci, ktoré ste zažili v minulosti, ovládali celý zvyšok života. Efektívni ľudia sú ochotní proaktívne reagovať na okolnosti bez ohľadu na to, aké pozitívne alebo negatívne spočiatku môžu byť. 

11. Vidieť výzvy ako konečnú.

Efektívnych ľudí nezastrašia a ani neovplyvnia neúspechy. Veľmi dobré chápu, že sú iba časťou procesu, a teda dajú sa očakávať. Namiesto toho, aby považovali výzvy za konečnú, sa z nich radšej poučia: ako môžu z dlhodobého hľadiska zlepšiť ich charakter či zabrániť tomu, aby sa situácia opakovala. Ich cieľom nie je zabezpečiť, aby sa už nikdy nič zlé nestalo. Z každej skúsenosti sa pokúšajú urobiť príležitosť na ďalší rast. A nepozerajú sa na to, či to pre nich je alebo nie je príjemné.  

Prispievateľka Brianna Wiest píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk