24. apríla 2020

Slovensko-česká marketingová akadémia Creative Academy predstavila projekt, ktorý má pomôcť slovenskému podnikateľskému prostrediu. Od pondelka spúšťa zadarmo na svojej facebookovej stránke sériu živých prednášok na témy z oblasti modernej reklamy a marketingu.

Efektívna komunikácia so svojimi (potenciálnymi) zákazníkmi je dôležitá aj v období pandémie. Preto sa top slovenskí marketéri rozhodli odovzdať svoje vedomosti tým značkám a spoločnostiam, ktoré o to majú záujem. A to úplne zadarmo.

Efektívna reklama nemusí byť logická, hovoria v e-shope Dedoles
o kampani s tancujúcimi škrečkami

„Uvedomujeme si vážnosť situácie a problémy, s ktorými sa boria naši podnikatelia. Spoločne s lektormi sme sa dohodli, že prispejeme svojou troškou a začneme s prednáškami, počas ktorých im odovzdáme cenné know-how, ako vybudovať alebo posilniť značku, efektívne osloviť zákazníka alebo zvoliť vhodné komunikačné kanály. Záujemcovia získajú prehľad o trendoch v slovenskej a svetovej reklame a môžu čerpať inšpirácie z realizovaných projektov vyučujúcich,“ uviedol zakladateľ Creative Academy Marek Gurega.

Zakladateľ Creative Academy Marek Gurega. Foto: Creative Academy

Prvá prednáška sa uskutoční už v pondelok 27. apríla od 18:00 do 19:00 hodiny a povedie ju oceňovaný reklamný expert z agentúry Zaraguza Michal Pastier. Témou bude kreatívna online reklama. V stredu večer bude prednášať skúsený stratég Maroš Kemény, nasledujúce pondelky a stredy budú patriť spoluzakladateľovi združenia Ľudia z marketingu Róbertovi Slovákovi, marketérovi roka 2017 Igorovi Tóthovi, držiteľke ocenenia Lektorka roka 2018 Olívii Hurbanovej a eventovým špecialistom Linde Schraggeovej a Štefanovi Kozákovi.

„Ide o prvú vlnu lekcií, plánujeme aj ďalšie. Témy sú vyberané tak, aby spoločne tvorili zmysluplný celok, ktorý môže byť tým správnym odrazovým mostíkom,“ vysvetlil Gurega.

Prednášky budú prebiehať na Facebooku Creative Academy. Foto: Creative Academy

O Creative Academy

Creative Academy je večerný alebo víkendový ucelený koncept vzdelávania v oblasti moderného marketingu, komunikácie a reklamy. Prvý ročník odštartoval v roku 2016 v Bratislave a aktuálne má okrem hlavného mesta SR pobočky aj v Prahe, Košiciach a v Brne. Svoje know-how odovzdali osobnosti slovenskej a českej reklamy už viac ako tisícke študentov.

O marketingu v čase korony (výber z článku Forbes)

Marketingový stratég Róbert Slovák hovorí, že aj počas pandémie platí v zásade to, čo počas iného obdobia. „Firmy by mali komunikovať zodpovedne a k veci v snahe zlepšiť kvalitu života svojich klientov,“ vysvetľuje. Ideálne je, ak riešia témy súvisiace s predmetom ich činnosti a komunikujú užitočný obsah. Toto obdobie je však podľa neho iné v tom, že sú ľudia viac citliví na nevhodný obsah a prísnejší v jeho posudzovaní. „Zároveň však aj pozitívne emócie – aj tie, ktoré im vyvolajú firmy či inštitúcie – sú silnejšie,“ hovorí. Čo Slovák (ne)odporúča spoločnostiam?

Ozajstná pomoc

Ideálne je, ak firma vie naozaj pomôcť svojim klientom. Ak napríklad banka odloží splátky úverov či firma v rámci svojho predmetu podnikania vie vytvoriť chatbota s informáciami o víruse. Takisto myslieť na svojich zamestnancov a zavrieť prevádzky či nariadiť home office je dobrá a pozitívne vnímaná téma na komunikáciu žnúca ovácie.

Užitočné rady

Osožnou môže byť aj komunikácia informácií, ktoré pomáhajú. Tipy, ktoré zvýšia hygienu, znížia pohyb osôb na verejnosti, alebo návod na výrobu rúšok. Ak už teda cítite potrebu komunikovať niečo, tak nech je to aspoň užitočné.

Zbytočná kreativita

Za nešťastný spôsob komunikácie považujem rôzne akože vtipné slovné hračky či obrázky zľahčujúce situáciu či vysmievajúce sa z opatrnosti ľudí. Tie sa so stupňujúcou vážnosťou situácie vytrácajú. Toto nechajme na satiristické stránky a súkromné profily.

Nerobiť nič nie je hanba

Ak predávate krovinorezy, nemusíte k pandémii nič povedať. Nikto sa na vás nenahnevá, najmä ak je predmet vášho podnikania mimo akejkoľvek oblasti súvisiacej s aktivitami ľudí počas karantény. Veď ako sa hovorí, mlčať je zlato.

Zarobiť na strachu

Najhoršie, čo môže firma urobiť, je snažiť sa vyťažiť zo situácie a strachu ľudí o svoje zdravie či životy. Napríklad ponúkaním zájazdov do krajín, kde je výskyt vírusu menší než na Slovensku, či kšeftovaním s rúškami z Číny.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso