Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
11. marca 2019

TOP 5 technológií nového Samsungu Galaxy S10

Nadšenci mobilných technológií a smartfónov si už zvykli, že sa každý rok môžu spoľahnúť na to, že budú svedkami celoročného súboja technologických gigantov. Firmy sa predbiehajú v tom, kto skôr a pompéznejšie predstaví svoje novinky. Ako prvý v tomto roku do hry vstúpil Samsung.

Jeden z jeho najpopulárnejších modelov, Galaxy S, oslavuje svoje desiate narodeniny a kórejský výrobca pri tejto príležitosti predstavil niekoľko dní pred veľtrhom MWC v Barcelone svoju novinku Galaxy S 10. Toto sú novinky, ktoré zamávali trhom smartfónov hneď na začiatku sezóny.

Najživšie farby a diera v displeji

Diera v displeji znie možno strašidelne, no kórejský výrobca tak dokázal obísť rôzne formy kritizovaných výrezov na vrchnom okraji displeja, ktoré pri smartfónoch často zasahovali do obrazovky viac, než by bolo pre používateľov pohodlné. V tomto výreze sú umiestnené senzory, ako aj predná kamera, pri najvyššej verzii, S10+, duálna.


Samotný Dynamic AMOLED displej má veľkosť 5,8 až 6,4 palca v závislosti od verzie modelu (S10e, S10 alebo S10+). Displej získal niekoľko certifikácií a ponúka najpresnejšie zobrazenie farieb, aké bolo doteraz použité v akomkoľvek mobilnom zariadení.

3D obraz vášho prsta

Displej skrýva ešte jednu novinku – ultrazvukovú čítačku odtlačkov prstov, ktorá dokáže nasnímať trojrozmerný reliéf prsta, a nie iba 2D verziu, ako to bolo bežné doteraz. Vďaka tomu je takéto zabezpečenie potvrdené ako najbezpečnejšie biometrické overenie totožnosti v mobilných zariadeniach. Je potrebné však povedať, že Galaxy S10e stále pracuje s tradičnou čítačkou odtlačkov prstov.

Používanie odtlačkov prstov na zamknutie a odomknutie zariadenia, prípadne na potvrdenie niektorých úkonov, sa stalo bežne využívaným u väčšiny používateľov smartfónov. S rastúcou popularitou sa ale na stôl dostávala čoraz častejšie téma bezpečnosti. Galaxy S10 sľubuje, že používatelia sa nemajú čoho obávať.

Trojica fotoaparátov

Fotoaparát je jedným z najhlavnejších kritérií pri výbere nového smartfónu, a v poslednej dobe je štandardnom dvojica alebo hneď trojica snímačov. Prelomový je najmä ultraširokouhlý objektív so šírkou záberu až 123 stupňov, čo je presne toľko, ako zorný uhol ľudského oka. Využiť ho môžete najmä v prírode, pri fotení rôznych zaujímavých scenérií. Prípadne padne vhod, ak pochádzate z početnejšej rodiny, a chcete konečne spoločnú fotku, na ktorej budete všetci. Jeho rozlíšenie je 16 megapixelov.

Ultraširoký objektív dopĺňa dvojica 12 megapixelových snímačov. Klasický širokouhlý a teleobjektív. Kvalite snímok z fotoaparátov pomáha aj umelá inteligencia, vďaka ktorej by ste mali dosiahnuť profesionálnu úroveň fotiek aj bez toho, aby ste rozumeli pokročilým manuálnym nastaveniam fotoaparátu.

Digitálna stabilizácia Super Steady sa stará o to, aby videá v UHD rozlíšení pôsobili nanajvýš stabilne aj pri behu, jazde na bicykli, alebo napríklad pri tanci počas koncertu.

Nabíjanie bez nabíjačky

Rýchle aj bezdrôtové nabíjanie je už dnes bežnou záležitosťou. Čo však nabíjanie zariadení medzi sebou bez potreby nabíjačky, alebo tzv. zdieľanie energie. Pri S10 sa tejto vychytávke hovorí Wireless PowerShare a postará sa o to, že zo svojej kapacity batérie môžete nabíjať iný smartfón, ktorý podporuje bezdrôtové nabíjanie.

Samsung prišiel s novými nositeľnými zariadeniami, ktoré si tiež budete môcť takto jednoducho nabiť z energie smartfónu, v čom mu rovnako patrí prvenstvo na trhu.

Výkon riadený umelou inteligenciou

Umelá inteligencia je tu na to, aby uľahčovala život. Pri nových Samsungoch sa napríklad stará o to, aby optimalizovala výkon procesoru, RAM alebo výdrž batérie smartfónov podľa toho, ako ich ľudia používajú. Softvér sa tak postupne učí a prispôsobuje sa návykom, vďaka čomu sa často používané aplikácie spúšťajú rýchlejšie.

Samotný výkon je pri novinke tiež impozantný. Už najnižšia verzia S10e má kapacitu RAM pamäte 6GB a štandardnú pamäť 128GB. Štandardná S10 má 8GB RAM a pamäť buď 128 alebo 512GB. Pri “Plusku” môžete získať až 12GB RAM a 1TB internej pamäte. Všetky verzie je možné ešte rozšíriť microSD kartou až do 512GB a získať tak pamäť, ktorá ďaleko prevyšuje väčšinu dnešných osobných počítačov.