12. apríla 2019

Nemajú viac ako 30 rokov, ale ich príbehy sa oplatí sledovať. Členovi tohtoročného rebríčka 30pod30 odpovedali aj na otázku: „Aké Slovensko si želáte?“ Toto je výber z ich odpovedí.

Lukáš Platinský (29)

SPOLUZAKLADATEĽ A CTO STARTUPU BLUE VISION LABS

Ak by som to mal zhrnúť jedným slovom, tak by som povedal, že empatické. Chcel by som, aby sa ľudia navzájom viac počúvali a tolerovali. Aby sa spoločnosť nedelila na „my“ a „oni“ – či už ide o politické názory, rasu, národnosť, náboženstvo… Moja priateľka pochádza z Číny, no vyrástla v Taliansku a študovala v USA. Preto si dnes viac všímam, keď vidím prejavy netolerancie. Čiže by som si prial Slovensko, ktoré je empatické a tiež ucelené, nie rozdelené na mnoho táborov.

Ján Remšík (28)

VÝSKUMNÝ PRACOVNÍK V INŠTITÚCII MEMORIAL SLOAN KETTERING CANCER CENTER

Slovensko progresívne, ktoré víta pokrok, neodháňa šikovných Slovákov preč, ale naopak, láka ich späť. Slovensko tolerantné, v ktorom sa rodič nemusí báť, že príde o dieťa pre to, aké je. A Slovensko sebavedomé, v ktorom nám vládnu rozumní ľudia a politici vedia, kedy je čas odísť.

Jozef Maruščák (24)

CEO STARTUPU COURTQUANT

Chcem Slovensko, kde sa rešpektuje rôznorodosť a ľudské práva, kde si ľudia navzájom pestujú lásku a nie sú poháňaní nenávisťou – i keď to je teraz zrejme problém v celej Európe. Chcel by som Slovensko, ktoré by bolo liberálnejšie. A tiež viem, aké Slovensko v žiadnom prípade nechcem. Nechcem extrémistickú krajinu, ktorá nemá rešpekt a úctu voči rôznorodosti. No a zároveň si želám krajinu, v ktorej, keď človek na sebe pracuje a snaží sa, tak vie zmeniť svoj život.

Karolína Farská (20)

ORGANIZÁTORKA ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO

Želám si, aby Slovensko bolo krajinou, na ktorú budú môcť byť jej obyvatelia hrdí. A teraz nemyslím, že budeme pyšní na Tatry či na pekné ženy, ale aj na to, ako to u nás funguje. Želám si, aby sa ľudia vedeli spoľahnúť na inštitúcie, ktoré tvoria túto krajinu, a ľudí, ktorí ju zastupujú, a želám si, aby boli všetci na Slovensku vypočutí, aby to nebolo len o Bratislave a Košiciach, ale napríklad aj o Telgárte, Medzilaborciach alebo Nových Zámkoch. Túto krajinu tvoria ľudia zo všetkých obcí a ona by mala byť pre nich všetkých.

Peter Altof (22)

YOUTUBER

Mladé, spravodlivé, otvorené… A s diaľnicou z Bratislavy do Košíc.

Peter Kóša (27)

SPOLUZAKLADATEĽ A SPOLUMAJITEĽ PORTÁLU TRAVELKING

Želám si Slovensko, z ktorého mladí nebudú musieť ísť do zahraničia za lepším životom a ktoré bude vyspelou demokraciou s výborným podnikateľským prostredím.

Martina Ribar Hestericová (29)

FORENZNÁ CHEMIČKA A VÝSKUMNÁ PRACOVNÍČKA SPOLOČNOSTI LONZA

Bola by som rada, keby sa Slovensko stalo tolerantnejším a otvoreným moderným ideológiám. Aby ľudia mali vlastné kritické myslenie a neverili slepo dezinformáciám a bludom. Úprimne si želám Slovensko bez korupcie, s lepším školstvom a zdravotníctvom, bez politiky prepojenej na mafiu a bez homofóbie a rasizmu.

Róbert Schochmann (30)

CEO STARTUPU TRAINSHOT

Slovensko, ktoré nebude len montážnou linkou automobilov. Teda Slovensko, ktoré bude známe špičkovými technologickými inováciami.

Stanislav Hrivňak (29)

BIOFYZIK, DÁTOVÝ VÝSKUMNÍK SPOLOČNOSTI GLOBALLOGIC

Želám si Slovensko, ktoré bude modernou krajinou, ktorá sa nebojí brať si inšpiráciu od iných krajín s vyššou životnou úrovňou. Zároveň však túžim po tom, aby sme boli hodnotovo orientovanou krajinou. Aby neplatilo, že najväčšej úcty sa dostane povolaniam, ktoré sú najlepšie platené, ale tým, ktoré skutočne slúžia ľuďom. Aby hnanie sa za úspechom v biznise nebolo na úkor tvorby závislostí u ľudí alebo kvality životného prostredia. Biblia spomína, že koreňom všetkého zla je milovanie peňazí. Nie peniaze samotné. Želám si, aby ľudia na Slovensku, či chudobní, alebo bohatí, nemilovali peniaze.

Zdroj foto: archív Forbes (Ondřej Pýcha), archív Ján Remšík

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk