8. decembra 2021

Aj keď Vianoce nie sú len o darčekoch, obdarovávanie k tomuto sviatku neodmysliteľne patrí. Nastáva preto otázka, čím obdarovať svojich blízkych. V redakcii sme zostavili pestrý výber nápadov siahajúci od drobností za pár eur až po nezabudnuteľné zážitky aj za stovky či tisíce. Okrem toho sme pripravili výber darčekov, ktoré si pod stromčekom nerozbalíte, no ich kúpou podporíte dobrú vec. Možno vás inšpirujú.

Našich desať redakčných tipov na darčeky

1. Kurzy etikety

Kultúra správania pri stole a v spoločnosti je veľká veda. Kto podáva ruku ako prvý? Aký príbor použiť a ako ho držať či ako vítať hostí na úrovni? Ktoré víno vybrať a aké poháre použiť? V čom spočíva umenie zdržanlivosti? Ak chcete obdarovať niekoho, kto má na prvý pohľad naozaj všetko, darujte mu zážitok. Originálne kurzy etikety prebiehajú v priestoroch sály Versailles vo francúzskej reštaurácii Chez Balzac pod vedením absolventa parížskej Sorbonne Ľubomíra Jančoka a vychádzajú z filozofie „umenia žiť v spoločnosti“. Okrem kurzov pre dospelých organizujú aj etiketu pre deti.

CENA: 120 €

2. Čaro na koľajniciach

Cestovanie vlakom, zvlášť v štýle elegantnej éry Belle Epoque, vás nostalgicky prenesie do minulosti, zbaví otravného šoférovania a ešte prinesie dobrý pocit, že cestujete ekologicky. Žiaľ, takéto zážitky niečo stoja. Zapamätáte si ich však na celý život. Napríklad ak sa vyberiete vlakom Venice Simplon-Orient-Express (patrí do skupiny francúzskeho miliardára Bernarda Arnaulta) na trase z Istanbulu cez Taliansko, Francúzsko až do Londýna a späť, musíte si pripraviť tisíce eur, no nič ikonickejšie na koľajniciach nezažijete. Ak preferujete cenovo prívetivejšie cestovanie, zvoľte ďalšiu klasiku, Glacier Express vo Švajčiarsku.

CENA: OD 100 € AŽ PO TISÍCKY

Reklama

3. Útek z väzenia

Využite so svojimi blízkymi či priateľmi možnosť netradičnej zábavy. Dokážete utiecť z väzenia? Táto adrenalínová escape hra Divná basa vás prinúti spoločne zmýšľať, no predsa „kopať sám za seba“. Hoci budete spolu, každý jeden hráč sa bude musieť dostať zo svojej cely samostatne. Tak čo, dokážete to?

CENA: OD 45 €

4. Beh po komíne

Foto: Action Zážitky/Action tower

Poznáte niekoho, kto má rád adrenalín a chcel by sa pozrieť na svet očami Spidermana? V tom prípade mu venujte zážitok v podobe house runningu. V rámci tejto netradičnej aktivity si môže pochodiť alebo pobehať po 110 metrov vysokom komíne Action tower v Pezinku, a to zavesený na dvoch lanách. Nejde však o klasické zlaňovanie budovy, keďže obdarovaný bude po celý čas tvárou dole a komína sa bude dotýkať len nohami, čím sa jeho telo môže dostať až do vodorovnej polohy.

CENA: OD 60 €

5. Svet farbičiek pre ženy

Miluje vaša nežná polovička stáť hodiny pred zrkadlom a pripravovať sa na oslavu či prechádzku mestom? Ak ju baví svet dekoratívnej kozmetiky a lipne na bezchybnom vzhľade, darujte jej kurz líčenia, manikúry či kozmetiky so známou slovenskou vizážistkou. Môže si vybrať z viacerých variantov kurzov, presne podľa toho, v čom by sa chcela ešte zlepšiť. Venovať sa jej bude slovenská mejkap artistka Lucid.

CENA: PODĽA VÝBERU KURZU

6. Zahrajte sa

Máme hneď dva tipy, ako sa na Vianoce zahrať „oldschoolovo“, nedigitálne. Hra Človečina vás otázkami pozve do neprebádaných kútov seba aj druhých. Pomáha opustiť nudu a šedosť a rozprúdiť opäť záujem, hĺbku a vzájomnosť. Kladie otázky, nad ktorými sa v bežnom ruchu života nepozastavujeme a predsa sa dotýkajú oblastí, ktoré nás zásadne ovplyvňujú. A tu je druhý, „desiatkový“ tip: poznáte slávne osobnosti, máte prehľad o vynálezoch, histórii, geografii a napozerané aj menej známe filmy? Desiatka je hra, ktorá vám ukáže, čo všetko ešte neviete.

CENA: OD 19 €

7. Recyklované batohy, puzdrá a peračníky z galérie

Ak ste niekedy pri prechádzke okolo Slovenskej národnej galérie obdivovali veľkorozmerné reklamy na prebiehajúce výstavy, určite vás zaujme projekt, v ktorom sa galéria spojila s firmou Playbag Zlín. Použité pútače neskončili na skládke, ale vznikli z nich batohy, puzdrá aj menšie peračníky – malé umelecké diela, z ktorých je každý originál. Ideálne je zastaviť sa v darčekovom obchode SNG priamo v budove galérie v Bratislave. Dajte materiálu druhú šancu a podporte SNG.

CENA: 7 € (PERAČNÍK), 10 € (PUZDRO A5), 13 € (PUZDRO A4), 28 € (BATOH)

8. Odbúrajte stres

Foto: archív Besniarne

Hnevá vášho partnera či partnerku šéf v práci, alebo má už dosť všetkých problémov naokolo? Darujte mu/jej relax v Besniarni. Za zatvorenými dverami bude môcť doslova rozmlátiť všetko, čo mu/jej príde pod ruky. A to bez akýchkoľvek ďalších následkov. Miesto „besnenia“ je v Bratislave.

CENA: OD 25 €

9. Tak trochu iné kurzy

Keďže sa zdá, že aj tieto sviatky a minimálne prvé týždne nového roka strávime v lockdownoch v rôznej podobe, prečo ich nevyužiť na vzdelanie? Ak ste tak ešte neurobili, skúste svojim blízkym podarovať napríklad predplatné programu Masterclass. Nejde o žiadne technické, nudné prednášky. Kurzom varenia vás prevedie napríklad Gordon Ramsey, hudbe sa môžete priučiť vďaka Alicii Keys a filmu pod taktovkou režiséra Jamesa Camerona.

CENA: 16 €/MESIAC

10. Súčasné slovenské umenie

Urobte si (alebo svojim blízkym) radosť obrazom od súčasných slovenských autorov, či už etablovaných, alebo začínajúcich. Je síce pravda, že obrazy niekedy môžu stáť aj tisíce eur, ale zaujímavé kúsky nájdete aj za pár stovák. Ak si neviete dať rady s výberom, poraďte sa s kurátormi a galeristami. Stanovte si sumu, ktorú chcete investovať, hľadajte a vykročte na cestu zberateľa umenia. Ak si chcete urobiť online prieskum, užitočné stránky, kde môžete začať, sú napríklad asociaciasgs.com, soga.sk či artbase.sk.

CENA: OD 200 €

Darujte dobro – 5 tipov, ako venovať zázrak

1. Skutočný darček

Každoročná predvianočná kampaň od Človek v ohrození apeluje na to, na čom cez najkrajšie sviatky v roku naozaj záleží. Ich skutočné darčeky sú rozdelené do kategórií – zdravie, vzdelanie, obživa a Slovenská republika. Ide o oblasti, v ktorých organizácia pôsobí.

Reklama

„Vieme tak zabezpečiť, že sa dostane k ľuďom, ktorým má pomôcť,“ hovorí manažérka komunikácie a PR Lenka Kačmárová. Skutočným darčekom môže byť aj hospodárske zviera, ktoré pomôže rodine v núdzi dostať sa z chudoby. Preto je maskotom kampane koza Božka. Hodnota skutočných darčekov bola minulý rok rekordných 122 699 eur.

2. Vianočný zázrak

Projekt Vianočný zázrak spája vianočné priania osamelých seniorov v domovoch dôchodcov a ľudí, ktorí im chcú pomôcť a vrátiť do ich životov kúsok Vianoc. Cieľom je sprostredkovať trochu radosti ľuďom, ktorí nemajú blízku rodinu a Vianoce sú pre nich obdobím smútku a prázdnoty.

Nájdete tam veci, ktoré sú pre nich finančne nákladné či nedosiahnuteľné, napríklad elektrický invalidný vozík, polohovacia posteľ, nové kreslo, alebo sú to len veci vytúžené (televízory, notebooky, puzzle, predplatné časopisu…).

Ako na to? Na webstránke vianocnyzazrak.sk si vyberte darček, ktorý by ste chceli venovať, vyplňte krátky formulár a organizácia vám pošle e-mail s informáciami, komu a kam darček poslať.

3. Kniha, ktorú si neprečítate

Komunitná nadácia Bratislava spustila devätnásty ročník zbierky Daruj knihu. V spolupráci s kníhkupectvom Artforum zbierajú knihy pre deti z krízových centier. Tie sú označené farebným štítkom, zväčša aj s menom dieťaťa. Darca za knihu zaplatí, no nechá ju v kníhkupectve.

„Vyberáme ich s ľuďmi z organizácií, ktorí deti poznajú. Vedia, čo koho poteší, zaujíma a baví. Nie je to len o tom, dať deťom nejaké knižky,“ hovorí Daniela Danihelová z KNB. Pre autorov zbierky je dôležité, že darca knihu vyberá fyzicky – môže si ju prelistovať, pripísať do nej venovanie.

Minulý rok mohli ľudia pre pandémiu zbierku podporiť aj online, tento rok túto možnosť zatiaľ nechystajú. Od roku 2003 splnili 8 589 knižných želaní.

4. Posteľ pre otužilcov

Otužovanie je v súčasnosti veľkým trendom. Ľudia na ulici sú však mrazom vystavení až príliš dlho, preto im každú zimu hrozí podchladenie a smrť. Stávajú sa tak nedobrovoľnými otužilcami. Ako im môžete pomôcť? Adoptujte si posteľ v nízkoprahovej nocľahárni, ktorú prevádzkuje organizácia Depaul Slovensko. Stovkám ľudí v nej každú noc poskytuje teplú posteľ a stravu. Symbolickou adopciou sa stanete pravidelným podporovateľom postelí v ich zariadeniach, pričom si môžete vybrať z balíčkov rôznej výšky. Organizácia sa aj vďaka vám pripraví lepšie na tuhé mrazy.

5. Láska v krabici

Koľko lásky sa vmestí do krabice od topánok? To sa pýtajú autorky kampane, ktorej cieľovou skupinou sú seniori. „Nápad dávať darčeky do krabíc od topánok nie je náš. Vo svete bežia rôzne výzvy s názvom Shoebox Appeal. Tie ale podporujú najmä deti z rozvojových zemí,“ hovorí autorka iniciatívy Jana Galatová.

Krabice s láskou majú predpísaný koncept – mali by obsahovať niečo sladké, slané, teplé, mäkké, voňavé a na zábavu. Minulý rok sa iniciatíve podarilo potešiť 75 339 seniorov. Krabice putovali najmä do domovov sociálnych služieb, hospicov, do doliečovacích ústavov, na onkologické, geriatrické a kovidové oddelenia nemocníc aj do domácností osamelých seniorov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?