4. februára 2021

Niektoré pripomínajú príbytok rozprávkových Flintstonovcov, iné stredovekú mučiareň, ďalšie sa pýšia luxusným vybavením. Jedno však majú jaskynné hotely spoločné – v ich skalných izbách nájdete vytúžený pokoj, ticho a príjemný chládok aj bez klimatizácie.

Po celom svete je nespočetné množstvo jaskynných hotelov, najviac zrejme v tureckej Kapadócii. Kresťanov chránili pred Peržanmi aj Arabmi, v skalách sú tu celé mestá. Unikátne jaskynné destinácie sú však aj v Taliansku a Rakúsku. Či už sú lacné alebo luxusné, tu je prehľad fantastických destinácií.

Mira Mira, Austrália

Foto: Mira Mira

Štyri oddelené ubytovacie jednotky uprostred deviatich hektárov osamoteného zarasteného buša. Iba 90 minút od Melbourne. Dom s dvomi spálňami skutočne pôsobí, akoby ste žili pod zemou; chodba je vytesaná do úst mýtického Magoga a na schody svietia lampáše.

Izby v Hoteli Columbarium, Izrael

Foto: Columbarium

Táto luxusná verzia domu má aj studňu s liečivou minerálnou vodou. Studená v lete a teplá v zime. Udržateľný hotel ponúka ponúka organické jedlá, špecializuje sa aj na hydroterapiu v súkromí jaskyne.

Hotel Basiliani, Taliansko

Foto: Basiliani

Hotel ponúka typický moderný taliansky štýl so súčasnou architektúrou, ktorá skvele dopĺňa vonkajšie výhľady. V každej izbe môžu bývať až štyria ľudia, niektoré izby sú v jaskyni, iné sú lofty. Nechýbajú tu ani sprchy a vane, v niektorých izbách aj pôvodné studničky.

Reklama

Masseria Torre Coccaro, Taliansko

Foto: Torre Coccaro

Pri vchode rastú staré olivovníky, pod oknami šumí Jadran. Stáročný vidiecky dom v opevnenom štýle premenili na butikový hotel so starožitným nábytkom, zrkadlami v pozlátených rámoch a s luxusnou ľanovou bielizňou.

Sú tu aj turecké kúpele a telocvičňa a vonku bazén. Biela izba v jaskyni ponúka veľkú kamennú pec a vonkajšie jacuzzi.

Million Donkey Hotel, Taliansko

Foto: Million Donkey

Severne od Neapola v horskej dedine Prata Sannita leží kamenná polozrúcanina, ktorá ukrýva naozaj svojrázny hotel. Hosťom ponúka iba tri izby a jednu kúpeľňu a jeho meno je podľa majiteľov poctou štvornohým pracantom, ktorí tu kedysi pomáhali.

Hotel vybudovali rakúski architekti a miestni dobrovoľníci zo starých opustených priestorov v skalách. Trvalo im to iba mesiac. Medzi „lákadlá“ patrí posteľ, ktorá sa dá vyniesť na balkón do klietky, aby ste mohli v noci obdivovať hviezdy.

Kagga Kamma, Južná Afrika

Foto: Kaga Kamma

Leží v pohorí Cederberg v oblasti Western Cape, ďaleko od rušných miest. Kagga Kamma ponúka desať izieb v pieskovci. Fasáda je dielom ľudí, zadná časť prírody. Každá izba má malú terasu s výhľadom a jednoduché zariadenie.

Cuevas Helena, Španielsko

Foto: Cuevas Helena

Tento hotel nájdete na andalúzskom vidieku v dedine Benamaurel. Ponúka tri spálne, kuchyňu, a jedáleň s veľkým stolom. Priamo pred vchodom nájdete bazén a horúci kúpeľ.

Majitelia hovoria o „modernom jaskynnom príbytku“, keďže všetky jaskyne majú zvýšené stropy. Autentický pocit z jaskyne je zachovaný, na niekoľkých miestach dokonca môžete nájsť v stenách fosílie, keďže pred miliónmi rokov tu bolo more.

La Claustra, Švajčiarsko

Foto: La Claustra

Uprostred švajčiarskych Álp môžete bývať v niekdajšej pevnosti pod priesmykom Svätého Gottharda. La Claustra ponúka 17 izieb, všetky pod zemou. Je tu aj podzemná reštaurácia a kúpele napájané z jaskynného prameňa, ako aj parné kúpele v exkluzívnej sklenenej kocke.

Ariana Lodge, Turecko

Foto: Ariana Lodge

Udržateľný luxus nad údolím Uchisar v Kapadócii. Každá z jedenástich izieb má meno po inej bohyni; päť z nich je vytesaných do jaskyne. Krásne sú izby Kamrusepa (bohyňa lekárov, medicíny a mágie) alebo luxusná Inara (bohyňa Divých zvierat s výhľadom na údolie Güvercinlik).

Elkep Evi, Turecko

Foto: Elkep Evi

Táto vulkanická skala skrýva hotel s jaskynnými izbami nad mestom Urgup. Jeden z najunikátnejších hotelov v Kapadócii s dramatickým okolím vybudovali na stene útesu.

Každý dom ponúka sedem izieb a klaustrofóbiou tu trpieť nebudete.

Museum Hotel, Turecko

Foto: Museum Hotel

Viac ako 30 izieb, zbierka osmanských, perzských a starorímskych predmetov. Aktuálne sa pripravuje termálna studňa, ktorá bude hotel vykurovať.

Jedlo je organické z hotelových záhrad. Panuje tu udržateľnosť, vo veľkom sa používa solárna energia. Reštaurácia, terasy, bar, a rímsky bazén s krásnymi výhľadmi.

Yunak Evleri, Turecko

Foto: Yunak Evleri

Hotel v útese s desiatimi domami a 120 izbami, všetkými pôvodom z piateho a šiesteho storočia. A nad nimi grécky palác z 19. storočia.

Všetky izby v osmanskom štýle s ručnými výšivkami, záclonkami, antický nábytok, anatolské koberce kilim. Izby majú súkromné patio, hotel dva vonkajšie bazény a kúpele. Na strešnej terase sa večeria pri sviečkach.

Článok od Jima Dobsona, ktorý pre Forbes.com píše o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Reklama

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?