8. októbra 2021

Kultúra spoločnosti je definovaná jej hodnotami, jazykom, správaním a býva katalyzátorom spolupráce medzi zamestnancami, tradične vo fyzickom priestore kancelárie. S toľkými zamestnancami, ktorí v súčasnosti pracujú na diaľku, si však udržanie firemnej kultúry vyžaduje nový prístup.

„Vo firmách je potrebné uľahčiť automatické prebranie želaného správania zamestnancami. To môžeme dosiahnuť vďaka správnym nástrojom a smerovaniu ľudí, vďaka tréningom a školeniam a tiež kontrole, či je úroveň motivácie každého člena rovnaká a zameriava sa na rovnaké výsledky,“ vysvetľuje Paul Clarke, zakladateľ konzultačnej spoločnosti Connect Performance, ktorá sa venuje výkonnosti v podnikaní.

Kľúčovým slovom je tu nasmerovanie. Keď ľudia porozumejú prístupom, ktoré pomôžu tímu dosahovať požadované výsledky, majú väčšiu tendenciu súhlasiť s novými krokmi smerujúcimi k úspešnej práci na diaľku.

„Zamyslite sa aj nad výsledkami, ktoré nechcete, a tiež spúšťačmi a reakciami, ktoré k nim vedú. Získate tak komplexný pohľad na to, čo pomôže vášmu tímu a čo mu môže prekážať,“ dodáva Clarke.

Prístup 1: Spolupatričnosť a zhoda s firemnou kultúrou.

Britská účtovnícka firma My Management Accountant (MMA) prešla v marci minulého roka na trvalú prácu na diaľku. Jej zakladateľ Martin Bown hovorí, že tvrdo pracovali na tom, aby firemná kultúra zostala silnejšia ako kedykoľvek predtým. Stavali najmä na posilnení postavenia zamestnancov, na vzájomnom porozumení a spolupatričnosti, že tu vždy budú jeden pre druhého, ak sa niečo stane.

Reklama

„Keď nášho mzdového manažéra previezli do nemocnice v čase registrácie nášho najväčšieho klienta, celý tím sa spojil, aby zabezpečil všetky úlohy a požiadavky tak, aby nič neostalo prehliadnuté alebo nedokončené. Klient si ani nevšimol, že vedúci bol chorý,“ ilustruje Bown.

Spoločnosť používa online platformu Cultureblox na meranie toho, či sa správanie zamestnancov zhoduje s firemnou kultúrou.

Bown hovorí: „Tímy si takto môžu navzájom poskytovať spätnú väzbu, dávať si konštruktívne rady, ak niečie správanie nie je v súlade s našimi hodnotami. Ako tím pracujúci na diaľku si veľmi dobre uvedomujeme, že ľudia sa môžu cítiť izolovaní, takže neustále dohliadame aj na ich duševné zdravie a pohodu.“

Prístup 2: Transparentosť a „oslava“ zamestnancov.

Z iného konca sa na to pozreli v softvérovej spoločnosti Hullabalook. Rozhodli sa podporovať transparentnosť a „osláviť“ svojich ľudí. Robia to napríklad pravidelnými „piatkovými úvahami“, ktoré sa konajú každý piatok na obed.

Firma kúpi každému zamestnancovi obed, ktorý spoločne jedia počas videohovoru. Potom jeden po druhom obchádzajú virtuálne miestnosti a zamýšľajú sa nad svojím týždňom, čo urobili dobre, čo sa nepodarilo, kto dobre odviedol svoju prácu a kto si zaslúži uznanie.

Zakladateľ Bryony Elliot hovorí: „Robíme to od založenia firmy v roku 2016, keď sme boli iba dvaja zakladatelia a jeden zamestnanec. Teraz ich máme viac ako 30. Niektorí ľudia sa cítia trápne alebo v rozpakoch z toho, že oslavujú sami seba alebo priznávajú, že urobili niečo zlé. Ale povzbudzovaním autenticity má každý šancu vyjadriť svoje pocity a tešiť sa na nový týždeň. Je to skvelý spôsob, ako zachovať našu kultúru, pretože naďalej pracujeme vzdialene. “

Spôsobov, ako udržiavať firemnú kultúru je viacero. Foto: Pexels

Prístup 3: Najímanie ľudí s rovnakými hodnotami.

Chcete, aby si vaša firma udržala svoju kultúru a výkon tímov? Spoločnosť Relay Payments to dosahuje tak, že najíma ľudí, ktorí sú nielen skvelí v tom, čo robia, ale sú tiež v súlade s firemnou filozofiou, vysvetľuje šéfka ľudských zdrojov Amy Zimmerman.

„Členovia nášho tímu opisujú našu firemnú kultúru ako inovatívnu, pútavú, podpornú a obohacujúcu,“ hovorí. „Je katalyzátorom vykonávania práce, a pretože je pre nás a náš úspech veľmi dôležitá, zaviazali sme sa do nej zámerne investovať.“

Pracovať môžu ich zamestnanci odkiaľkoľvek, no aby udržali prepojenia medzi členmi tímu aj za múrmi kancelárie, vytvorili programy a rituály, ktoré sa dotýkajú tém duševného a fyzického zdravia, uznania, učenia, rastu a zábavy.

„Sme odhodlaní vybudovať najlepšiu kultúru, akú len môžeme. Potrebujeme podávať vysoký výkon, ktorý je potrebný na dosiahnutie našich cieľov,“ hovorí Zimmerman.

Článok vyšiel na Forbes.com Prispievateľka Alison Coleman píše pre americký Forbes o podnikaní a podnikateľoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?