Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
15. decembra 2020

Veľkorozmernú inštaláciu Time Capsule, jedného z našich najvýznamnejších umelcov, Romana Ondaka, si môžete pozrieť v Schaubmarovom mlyne v Pezinku od 17. decembra.  

Toto dielo patrí k reprezentatívnym galerijným dielam Romana Ondaka a je výnimočné najmä svojím silným humanistickým posolstvom. Odkazuje na rok 2010 a nehodu, ktorá zavalila 33 čilských baníkov v hĺbke 700 metrov pod zemou a uväznila ich tam na 69 dní. Ich boj o prežitie a dramatické vyslobodenie sledovali vtedy milióny ľudí. Svet vedy, techniky, politiky a médií sa dokázal spojiť, aby dosiahol najvyšší cieľ – zachránil ľudský život. Dielo je takmer dokonalá kópia sondy Fénix 2, ktorá po jednom vytiahla všetkých baníkov na povrch. Stala sa tak symbolom nádeje a solidarity.

Toto výnimočné dielo bolo po prvýkrát vystavené vo Veľkej Británii (Modern Art Oxford, 2011) a na 54. medzinárodnom bienále v Benátkach (Arsenale, 2011). Do zbierky Slovenskej národnej galérie ho venovala Tatra banka

Roman Ondak je predstaviteľ konceptuálneho umenia svetového formátu, ktorému sa podarilo presadiť v najprestížnejších inštitúciách a zbierkach v zahraničí. 

Schaubmarov mlyn v Pezinku bude tohto roku otvorený do nedele 20. decembra 2020. Tešiť sa na vás budeme znovu od soboty 2. januára 2021.