16. februára 2021

Jeden z najbohatších mužov sveta Bill Gates má plán, ako zachrániť svet pred klimatickou zmenou. Stačia dve čísla. Poznáte ich?

Tieto dve čísla sú jednoduché: 51 miliárd a nula. Prvé vyjadruje produkciu skleníkových plynov, ktoré sa každý rok uvoľnia do atmosféry v dôsledku činností ľudstva. Druhé je cieľ, ktorý by sme mali splniť do roku 2050, ak máme odvrátiť klimatickú krízu.

Gates má plán, ako to dosiahnuť a tvrdí, že to nebude stáť bilióny dolárov. Keďže ide o inovatívneho miliardára, ktorý zbohatol na softvéri, asi vás neprekvapí, že aj tento plán stojí najmä na inovácii.

Koláž: Forbes US, Matthew Hollister

O pláne píše v jeho novej knihe How To Avoid A Climate Disaster: The Solutions We Have And The Breakthroughs We Need (Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe: Riešenia, ktoré máme a prelomy, ktoré potrebujeme). Kniha vyšla len dnes (16. februára 2021).

Čo na to uhlíková stopa?

V rozhovore pre Forbes priblížil aj to, o čom v knihe nepíše – vrátane svojich investícií do bezuhlíkových firiem, ako aj o novom jadrovom reaktore.

Reklama

Cieľ knihy je jasne definovať, ktoré sektory ekonomiky tvoria tých 51 miliárd ton. „Skutočný číselný rámec, ktorý je najzákladnejšou vecou pre každý problém, ktorý chcete riešiť… nám skutočne chýba,“ hovorí Gates v interview. Tvrdí však, že hoci tento cieľ znie náročne, môžeme ho dosiahnuť.

V USA je však doprava najväčší zdroj emisií, píše Gates. „My Američania radi a veľa lietame.“

Gates pripúšťa, že v oblasti klimatickej zmeny nie je ideálny aktivista. „Celý nápad, ako jeden človek hovorí, že vie, čo by sme mali robiť, vytvára protitlak,“ hovorí.

V knihe formuluje odporúčanie takto: „Svetu nechýbajú boháči s veľkými nápadmi a radami, čo by sme mali robiť, alebo ktorí si myslia, že technológia vyrieši každý problém.“

Predpoveď globálnej pandémie

Pripúšťa, že vlastní veľký dom a lieta v súkromných lietadlách, hovorí však, že nakupuje uhlíkové povolenky za 400 dolárov na tonu. „Nemôžem poprieť, že som boháč, ktorý má názor. Verím však, že ide o informovaný názor a stále sa snažím naučiť viac,“ hovorí.

V roku 2015 predpovedal Gates hrozbu globálnej pandémie a potrebu pripraviť sa na ňu. O klimatickej zmene hovorí už dlho. V roku 2010 na TED talku vyzýval, aby sme do roku 2050 obmedzili uhlíkové emisie. Naďalej konzultuje s expertmi v oblasti a vyjadruje sa ku klimatológii a politike.

V roku 2015 sa zapojil do Parížskej klimatickej konferencie, zavolal vtedajšiemu francúzskemu prezidentovi Francois Hollandeovi a vyzval ho, aby prinútil krajiny k dohode, že zvýšia rozpočty na výskum a vývoj v oblasti inovácií čistých technológií.

Pridalo sa dvadsať krajín. „Hoci sme nevideli, že by všetky tieto krajiny zdvojnásobili rozpočty na výskum a vývoj, videli sme nárast,“ hovorí.

S tímom prišiel s termínom „Zelená prémia“. V septembri ho prezentoval na blogu Gates Notes. Má vyjadrovať rozdiel medzi nákladmi na produkt alebo proces, ktorý neprodukuje uhlíkovú stopu a takým, ktorý produkuje.

V automotive sa prémia mení s tým, ako sa predávajú elektrické autá (zatiaľ sa však predávajú iba dve percentá elektromobilov). V priemysle sú zelené prémie oveľa vyššie. „Najťažšie problémy, ktoré treba vyriešiť, sú v oblastiach ako oceľ a betón alebo letecká doprava.“

Čo to bude stáť?

V decembri Gates na blogu navrhol, že Spojené štáty by mali vytvoriť štátnu inštitúciu pre inovácie v energetike, aby pomohli krajine stať sa lídrom v inováciách. Mala by sa zriadiť podobným spôsobom ako Národné inštitúty zdravia (NIH), ktoré majú rozpočet 37 miliárd dolárov ročne.

Gates tvrdí, že aktuálne verejné výdavky do výskumu a vývoja klímy v USA tvoria asi 7 miliárd dolárov.

Ďalší Gatesov návrh? Presunúť daňové úľavy pre solárne a veterné zdroje do novších technológií ako „offshore“ veterná energia, skladovanie energie a nové typy ocele. „Ak zdvojnásobíme alebo strojnásobíme objem, ktorý vynaložíme na daňové úľavy, tak to bude monumentálny príspevok od Bidenovej vlády,“ hovorí.

Nech však z USA alebo iných krajín príde inovácia aká len chce, musí mať ekonomický zmysel pre všetky krajiny, napríklad aj pre Indiu. Aktuálne Spojené štáty tvoria 14 percent emisií, čiže problémy nevyriešia osamote.

Do čoho Gates investuje?

Zakladateľ Microsoftu, ktorý má majetok zhruba 124 miliárd dolárov, hovorí v knihe, že vložil „viac ako miliardu dolárov“ do firiem, ktoré pracujú na nulových emisiách. Pre Forbes však upresňuje, že ide asi o dve miliardy. Tvrdí, že je zrejme najväčším investorom do „direct air capture“ technológií, čiže spôsobov, ako zo vzduchu odstraňovať uhlík.

  • Náhrady mäsa či klimatický model

Dve známejšie z firiem, do ktorých zainvestoval, vyrábajú náhrady mäsa: Impossible Foods a Beyond Meat. A okrem toho investuje aj filantropicky, napríklad do „open source“ klimatického modelu, ktorý chce ukázať, ako funguje výroba elektriny počas dlhšieho obdobia zlého počasia, keď veterné a solárne zdroje nepracujú.

Reklama
  • Jadrová energia

Najväčšiu investíciu nasmeroval do Terra Power, jadrovej firmy, ktorá vyrába reaktor na ochudobnený urán. Firmu založil s niekoľkými ďalšími spolupracovníkmi pred viac ako desaťročím. V roku 2017 sa spojila s čínskom firmou a chystala sa vyrobiť svoj prvý reaktor v Číne.

V roku 2019 však americká vláda zablokovala spoluprácu s Čínou v jadrovej energetike. Teraz by mali testovaciu elektráreň postaviť v USA.

V októbri americké ministerstvo energetiky „prikleplo“ 80 miliónov dolárov Terra Power na výstavbu, polovicu má dodať súkromný sektor („prevažne to príde odo mňa,“ hovorí Gates.)

Verí, že elektráreň by mala fungovať do piatich až siedmich rokov. „Ak to pôjde dobre, znamená to, že možno o desať rokov si stavitelia komerčných elektrární dizajn osvoja a ideálne postavia takých elektrární stovky. To je to, čo potrebujeme, aby sme dosiahli vplyv na klimatickú zmenu.“

  • Oceľ, betón a hlavne žiadny uhlík

Do firiem na „nulový uhlík“ investoval aj cez svoju skupinu Breakthrough Energy Ventures, ktorú vytvoril v decembri 2016. „Bolo oveľa ľahšie zohnať peniaze, než som očakával,“ hovorí. „Potreboval som asi 22 telefonátov a na tú prvú miliardu som dostal 20 súhlasov.“

Hoci priznáva, že vyrastal ako mestské dieťa, už roky sa Bill Gates angažuje aj v poľnohospodárskych projektoch. Foto: Gates Notes

Medzi investorov patria miliardári ako Jeff Bezos, Vinod Khosla, John Arnold a John Doerr. Gates hovorí, že je najväčší investor.

Breakthrough Energy Ventures investovalo zatiaľ do 40 firiem. Jedna z nich, Quantum Scape, ktorá vyvíja lítiovo-kovové batérie pre elektromobily a nemá ešte tržby, išla na burzu v rámci špekulatívnej SPAC emisie v novembri.

Mnohé z týchto firiem sú len v raných štádiách, Gates však hovorí, že niektoré sú „dosť drsné“, napríklad QuidNet – firma, ktorá vyvíja sklad energie prostredníctvom natlakovaných podzemných nádrží. Keď potrebujete elektrinu, voda sa jednoducho pustí do turbín.

Breakthrough Energy Ventures zohnala miliardu v januári, väčšinu tvoria pôvodní investori, časť nováčikovia. Tento fond chce dať prostriedky do procesov ako výroba ocele a betónu či technológií na sťahovanie uhlíka zo vzduchu.

Súkromné lietadlá?

Za najbližších päť rokov, ako Gates hovorí, „dám do toho najmenej dve miliardy,“ a myslí na technológie s nulovým uhlíkom. Hoci štyri miliardy sú veľa peňazí, pre človeka s majetkom 120 miliárd je to len časť celkových investícií.

Jedna z Gatesových ďalších investícií, ktorá nedávno bola v médiách, poukazuje na opačný prístup. Vo februári jeho investičná firma Cascade uzatvorila partnerstvo s Blackstone Group a private equity firmou Global Infrastructure Partners v rámci investície 4,7 miliardy do Signature Aviation, najväčšieho operátora základní súkromných lietadiel na svete.

Počas pandémie sa súkromnému lietaniu darí, je však veľkým zdrojom emisií. Ako to zosúladiť s ekologickým investovaním? Na túto otázku Gatesov hovorca neodpovedal.

„Verím, že zmenu docielime.“

Má Gatesova kniha šancu, že sa vďaka nej politici rozhýbu? Medzi jednu zo štyroch hlavných priorít vlády prezidenta Bidena už aj tak patrí boj proti klimatickej zmene.

Kniha sa číta ľahko, hoci sa venuje ťažkej téme a nechýba tu ani veľa Gatesových vlastných poznámok či fotka, ako so synom Rorym navštevuje geotermálnu elektráreň na Islande.

Vraví tiež, že má elektrické auto, Porsche Taycan Turbo, ktoré pre Forbes opísal ako „neuveriteľne krásne a neuveriteľne drahé“ — stojí od 150-tisíc dolárov.

V každom prípade chce Gates dosiahnuť, aby sa ľudia o téme začali rozprávať. „Verím, že zmenu docielime, ak sa s ľuďmi začneme rozprávať, s rodinou, s priateľmi a s lídrami. A nie sú to len fakty, ktoré nám ukazujú, čo treba robiť, ale aj ľudia,“ píše.

Dobrým testom pre úspech knihy bude to, či vláda prezidenta Bidena prijme niektorý z jej návrhov.

Autorka článku je redaktorka amerického Forbesu, ktorá píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?