27. júla 2021

Elon Musk môže byť spokojný. Jeho automobilka Tesla zaznamenala v druhom štvrťroku 2021 rekordné zisky, ktoré po prvýkrát prekonali hranicu miliardy dolárov a výrazne predbehli aj očakávania analytikov. Vedenie Tesly to uviedlo v pondelok po skončení obchodovania na burze.

Spoločnosť so sídlom v Kalifornii v Palo Alto uviedla, že čistý príjem za štvrťrok, ktorý sa skončil 30. júna, bol 1,12 miliardy dolárov, vlani to bolo 104 miliónov dolárov. Zisk na akciu bol 1,02 dolára, čo prekonalo očakávaný čistý príjem 600 miliónov dolárov, píše FactSet.

Obdobie od marca do konca júna prinieslo Tesle tržby necelých 12 miliárd dolárov, čo je dvojnásobok oproti 6 miliardám dolárov v predchádzajúcom štvrťroku.

Dobre sa predávali lacnejšie autá Model 3 sedan a Model Y. „Prekonali sme nové a pozoruhodné rekordy. Vyrobili a dodali sme viac ako 200-tisíc vozidiel, dosiahli sme prevádzkovú maržu 11,0 % a prvýkrát v histórii sme prekročili čistý príjem GAAP 1 $,“ uviedla Tesla vo vyhlásení.

Vedenie automobilky pripustilo, že nedostatok polovodičov môže ohroziť produkciu v druhom polroku 2021, no napriek tomu odhaduje, že dodá o 50 percent viac vozidiel ako vlani, kedy sa predalo viac ako pol milióna jej elektromobilov. K rekordným predajom Tesle pomohla aj expanzia do Číny, kde už rok funguje fabrika na modely 3 v Šanghaji.

Reklama

Napriek oneskoreniam s novým nemeckým závodom spoločnosť uviedla, že je „na dobrej ceste k výrobe našich prvých vozidiel Model Y v Berlíne a Austine v roku 2021“. Uvedenie svojho nákladného vozidla Semi Tesla opäť odložila, s produkciou by mala začať na budúci rok.

Strata na bitcoine

Peňažné prostriedky spoločnosti a jej ekvivalenty poklesli na konci štvrťroka na 16,2 miliárd dolárov, najmä v dôsledku splátok dlhu vo výške 1,6 miliardy dolárov a splátok finančného leasingu vo výške 1,6 miliardy dolárov. Voľný hotovostný tok dosiahol v tomto štvrťroku 619 miliónov dolárov. 

Tesla tiež uviedla, že znehodnotenie jej investície do bitcoinu bolo 23 miliónov dolárov. V prvom štvrťroku vďaka 1,5-miliardovej investícii do najsilnejšej kryptomeny pritom získala zhruba 100 miliónov dolárov. Aktuálne Muskova firma vlastní bitcoiny za 1,31 miliardy dolárov.

Obchodovanie s emisnými certifikátmi Tesle prinieslo v druhom štvrťroku zisk 354 miliónov dolárov.  Tento obzvlášť efektívny zdroj výnosov – sú to v podstate peniaze zadarmo – klesol o 17 % oproti minulému roku.

Akcie spoločnosti Tesla v pondelok vzrástli o 2,2% a uzavreli na 657,62 dolárov. 

Článok od Alana Ohnsmana vyšiel na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?