26. februára 2021

Elon Musk spôsobil nielen prevrat na trhu s elektrickými autami, ale vychoval si aj vlastných súperov. PayPal, priekopník v elektronických platbách, je povestný svojou „mafiou“ – skupinou úspešných bývalých zamestnancov, ktorí založili alebo financovali vlastné spoločnosti ako sú Yelp, LinkedIn, Palantir či Affirm. No a teraz najznámejší „boss“ Musk, so svojím bohatstvom nadobudnutým v Tesle, vytvoril nový gang. Gang, ktorý sa mu raz tiež môže stať rivalom.

Niektorí odídenci z Tesly si založili vlastné spoločnosti na výrobu elektroáut a batérií, prevažne v Kalifornii. Desiatky ďalších prešli k spoločnostiam, ktoré sa tiež zaoberajú elektrodopravou (napríklad k výrobcovi autobusov Proterra alebo producentovi kamiónov Rivian). Už o pár desaťročí však môžu mať obrovský vplyv na tento 6-biliónový automobilový priemysel.

„Tesla to sama nedokáže. Musk potrebuje konkurenciu,“ hovorí Peter Rawlinson, hlavný inžinier Tesly pre Model S a teraz už aj CEO svojho vlastného startupu zvaného Lucid, ktorý vyrába elektrické automobily.

„Je dobré byť súčasťou tejto komunity,“ vysvetľuje Sterling Anderson, spoluzakladateľ startupu Aurora, vyrábajúceho autonómne automobily, ktorý odišiel z Tesly v roku 2016. „Naozaj ma teší, keď vidím, akí úspešní a vplyvní sú mnohí moji bývalí kolegovia v rôznych odvetviach.“

Rawlinson, Anderson a ďalší traja výnimoční „extesláci“, ktorých vám predstavíme v ďalšej časti článku, sú pripravení konkurovať a zároveň pomôcť tlaku Tesly na elektronizáciu a automatizáciu automobilového priemyslu. Ich spoločnosti majú už dnes spolu hodnotu viac ako 30 miliárd amerických dolárov. Je to síce len zlomok z trhovej ceny Tesly, ktorá má hodnotu 780 miliárd dolárov, ale to je len začiatok.

Reklama
Sterling Anderson. Foto: repro youtube/TedX Talks

Sterling Anderson

Aurora Innovation, spoluzakladateľ a hlavný produktový riaditeľ

Anderson prišiel do Tesly v roku 2013, aby pracoval na modeli X crossover. Viedol aj tím, ktorý vyvinul funkciu asistovaného riadenia – autopilota. „Prirovnal by som to ku spoločnému boju v zákopoch,“ hovorí o období strávenom v Tesle. „V takom prostredí a pod takým veľkým tlakom si vytvoríte skutočné puto.“

Tento vedec, vyškolený Massachusettským technologickým inštitútom (MIT), odišiel od Muska v roku 2016. Spolu s Chrisom Urmsonom a Drewom Bagnellom založili startup Aurora Innovation, ktorý sa venuje autonómnemu riadeniu.

Chris Urmson je bývalým šéfom oddelenia autonómnych vozidiel Google a Drew Bagnell skúma na Carnegie Mellon University umelú inteligenciu. Aurora vyzbierala viac ako 1 miliardu amerických dolárov a v decembri 2020 získala od Uberu oddelenie autonómnych vozidiel, čím zvýšila svoje šance na to, že sa stane jedným z kľúčových hráčov v tejto oblasti. Doteraz nadviazala partnerstvo s Uberom, s výrobcom kamiónov Paccar a s Toyotou. Po akvizícii Uberu hodnota tohto startupu zo Silicon Valley poskočila na odhadovaných 10 miliárd dolárov.

Gene Berdichevsky. Foto: Twitter/Gene Berdichevsky

Gene Berdichevsky

Sila Nanotech, spoluzakladateľ a CEO

Berdichevsky bol siedmym zamestnancom Tesly, nastúpil v roku 2004 ako hlavný inžinier batérií do vozidiel Roadster. Tie boli prvým pokusom o elektromobil určený pre spotrebiteľský trh. Keď sa to podarilo, začal sa Berdichevsky viac zaujímať o spôsoby, ako docieliť, aby boli lítium-iónové batérie cenovo dostupnejšie a efektívnejšie. „Po uvedení Roadstera na trh som sa rozhodoval, či si založím vlastnú firmu, alebo či zostanem a budem pracovať na projekte Modelu S,“ hovorí Berdichevsky.

Z Tesly odišiel v roku 2008 a o tri roky neskôr založil Sila Nano. Medzičasom bola vyvinutá anóda na báze kremíka, ktorý nahradil drahší grafit. Vďaka tomuto materiálu by podľa slov spoločnosti mohli byť batérie, ktoré používa Tesla a ostatní výrobcovia elektrických vozidiel, minimálne o 20 % efektívnejšie a v konečnom dôsledku by sa mohol zvýšiť aj ich výkon až o 50 %.

Sila Nano získala 930 miliónov dolárov, vrátane 590-miliónovej januárovej investície, čím sa hodnota spoločnosti zvýšila až na 3,3 miliardy dolárov. Vďaka tomu bude môcť v roku 2024 otvoriť svoj prvý veľkokapacitný závod. „Bola to dlhá cesta, ale ja túto prácu milujem.“

Henrik Fisker. Foto: Wikimedia/Eric Graciano, licencia CC BY-SA 3.0

Henrik Fisker

Fisker Inc., spoluzakladateľ a CEO

Fisker, známy dizajnér, ktorý navrhol aj BMW roadster pre Jamesa Bonda a viedol slávne dizajnérske štúdio Aston Martin, pracoval aj v Tesle ako dizajnérsky konzultant pre Model S. Muskovi sa nepáčil jeho dizajn a v roku 2008 ho (neúspešne) zažaloval za porušenie zmluvy. Tvrdil, že tento dánsky podnikateľ uzavrel zmluvu s Teslou len preto, aby mohol spoločnosť špehovať, čo Fisker odmieta.

Napokon dizajnér založil vlastnú firmu Fisker Automotive. Začal vyrábať luxusné hybridné plug-in automobily Karma, no tento pokus konkurovať Tesle zlyhal. Dôvodom boli viaceré komplikácie– horiace batérie, montážne chyby a dokonca aj zničenie celej jednej dodávky áut hurikánom v roku 2012. V roku 2014 ukončila firma svoju činnosť.

Teraz je späť s novou verejne obchodovanou spoločnosťou Fisker Inc., ktorá plánuje predávať štýlové elektrické crossovery Ocean. Tieto SUV na batérie, ktorých cena sa začína na 37-tisícoch dolárov, sa budú vyrábať v spolupráci s automobilovým gigantom Magna a budú priamym konkurentom Modelu Y od Tesly.

Firma sa stala verejne obchodovanou spoločnosťou v roku 2020 na základe dohody so spoločnosťou SPAC a od začiatku výroby ju delí len rok. No už teraz má trhovú kapitalizáciu 4 miliardy dolárov a približne 1 miliardu dolárov v hotovosti na produktový vývoj.

„Automobilový priemysel nie je typ priemyslu, do ktorého by Silicon Valley malo alebo chcelo investovať,“ hovorí Fisker, spomínajúc na problémy, ktoré vznikli vo Fisker Automotive. „Tesla odtiaľ odišla veľmi rýchlo… Elon mal veľa peňazí (z PayPalu), keď začal s Teslou, čo mu výrazne pomohlo. Preto sa mohla Tesla stať verejne obchodovateľnou spoločnosťou už v roku 2010… My sme nemohli.“

Peter Rawlinson. Foto: Lucid Motors

Peter Rawlinson

Lucid Motors, spoluzakladateľ a CEO

Rawlinson, ktorý predtým pracoval u velikánov ako Jaguar a Lotus, prišiel do Tesly v roku 2009. Vychádzal s Muskom veľmi dobre, aspoň na začiatku. „Obidvaja sme posadnutí tým, že sa chceme v technológiách dostať na vrchol, inžinierstvo jednoducho nestačí,“ povedal Rawlinson v rozhovore cez Zoom. Bol hlavným inžinierom pre Model S, elektrický sedan z roku 2012, ktorý zmenil pohľad na to, aké dobré môžu byť autá poháňané batériami.

V tom istom roku z Tesly odišiel, aby sa mohol starať o svoju chorú matku; no aj pre nezhody s Muskom ohľadne vývoja Modelu X. Teraz je šéfom newarského startupu Lucid Motors, do ktorého napumpovali 1,3 miliardy dolárov investori zo Saudskej Arábie. Prvé luxusné elektrické sedany Air, ktoré dokážu prejsť na jedno nabitie vyše 805 kilometrov a ich cena sa začína na 169-tisícoch dolárov, sa začnú dodávať túto jar. „Nekonkurujem produktom Tesly, konkurujem firme Mercedes-Benz,“ tvrdí Rawlinson.

Reklama
Foto: Wikimedia/Steve Jurvetson, licencia CC BY 2.0

JB Straubel

Redwood Materials, zakladateľ a CEO

Straubel bol spolu s Muskom spoluzakladateľom Tesly a bol jej hlavným technologickým riaditeľom od začiatkov výroby elektrických automobilov až do roku 2019. Spočiatku bolo jeho snom vyrábať elektrické automobily, aby sa znížila uhlíková stopa. Teraz sa so svojím startupom Redwood Materials zameriava na recykláciu batérií. Chce zaistiť, aby lítium, kobalt a nikel z použitých článkov neskončili na skládkach.

Táto spoločnosť so sídlom v Carson City v Nevade oznámila v septembri 2020 40-miliónové investičné kolo, pretože začína pracovať na recyklačných projektoch s Panasonicom a Amazonom. „Aby sme mohli bojovať s klimatickými zmenami, musíme vyriešiť dopad produktov na životné prostredie,“ povedal počas fundraisingu.

Forbes odhaduje, že čistá hodnota majetku Straubela je 1 miliarda dolárov – za predpokladu, že si ponechal časť svojich akcií z Tesly – a na základe akcií, ktoré získal ako člen predstavenstva batériovej spoločnosti QuantumScape, podporovanej Billom Gatesom.

Článok od Alana Ohnsmana pôvodne vyšiel na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?