Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
11. novembra 2021

Dôležité novinky, ešte lepšie služby či dôraz na trvalú udržateľnosť. O tom, čo pripravuje Tesco na Slovensku a či kamenné obchody majú biznisovú budúcnosť, hovorí generálny riaditeľ Martin Kuruc. 

Na Slovensku pôsobíte štvrťstoročie, priniesli ste viacero inovácií. Je sa ešte kam posúvať?

Určite áno. Neustále sa zameriavame na hodnotu, ktorú chceme zákazníkom pri nákupoch prinášať. Za dvadsaťpäť rokov sme na Slovensku preinvestovali viac ako 1,5 miliardy eur a investujeme ďalej. Dôležitou súčasťou nášho záväzku voči zákazníkom sú skutočne inovácie ako samoobslužné pokladne, Online nákupy či Scan&Shop. V októbri sme predstavili ďalšiu novinku. Online nákup zákazníkom doručíme už v deň objednávky, na úvod v Bratislave. 

V minulom roku ste prešli do fázy rastu, spomínali ste online nákupy. Oplatí sa vám ešte otvárať kamenné obchody?

Obľúbenosť online nakupovania kontinuálne rastie. Naša služba Online nákupy je dostupná už pre 2,8 milióna ľudí, veľmi dobre dopĺňajú našu sieť 154 obchodov. Podľa preferencií našich zákazníkov sa pozeráme na rastové príležitosti na Slovensku. Tento rok sme otvorili 154. obchod Tesca v Nitre, zmodernizovali a zväčšili supermarket vo Vrábľoch a rozbehli franchisingový koncept Žabka.

Ako sa darí konceptu Žabka? Koronakríza „vyhnala“ ľudí z biznis centier a práve tu zvykli maloobchodníci situovať menšie obchody.

Keď robíme tento rozhovor, Žabka pripravuje otvorenie desiatej predajne – máme ich už v mnohých mestách západného Slovenska a v expanzii pokračujeme. Žabka prináša rýchly nákup na frekventovaných miestach ako sídliská, dopravné uzly, centrá miest. Nejdeme do biznis centier a vidíme, že Žabka dokáže stále osloviť. 

„Za 25 rokov sme na Slovensku preinvestovali viac ako 1,5 miliardy eur a investujeme naďalej. Dôležitou súčasťou nášho záväzku sú inovácie ako samoobslužné pokladne, Online nákupy či Scan&Shop,“ tvrdí Martin Kuruc, generálny riaditeľ Tesca na Slovensku. Zdroj foto: TESCO

Popritom sa v Tescu intenzívne venujete trvalej udržateľnosti, napríklad v boji proti plytvaniu potravinami.

Tak ako nám záleží na zákazníkoch, záleží nám aj na ochrane planéty. Neskonzumované potraviny, ktoré sa nikdy nedostanú na stôl spotrebiteľov, sú zodpovedné za 8 až 10 percent globálneho objemu emisií skleníkových plynov. Potraviny, ktoré skončia ako odpad, sú preto nielen sociálnym či ekonomickým problémom, ale majú veľký dopad na klimatické zmeny.  Ide o výzvu, ktorú nedokážeme vyriešiť sami, preto budujeme partnerstvá, aby sme priniesli spoločne širšiu pozitívnu zmenu.

Ako jediný reťazec v strednej Európe už štyri roky zverejňujete množstvo  potravinového odpadu v prevádzkach. Čo to prinieslo v praxi?

Záchranou potravín sme ušetrili viac ako 20-tisíc ton emisií a pomohli tisíckam ľudí v núdzi na Slovensku. Stali sme sa lídrom v boji proti plytvaniu potravinami. Bez merania a zverejňovania údajov o potravinovom odpade by to nešlo. Najnovšie sme s našimi záväzkami ešte ambicióznejší. Zaviazali sme sa dosiahnuť nielen uhlíkovú, ale aj klimatickú neutralitu už do roku 2035. Naše prevádzky v regióne znížili uhlíkové emisie už o 67 percent od roku 2015. 

Ako na vás vplývajú tieto aktivity z biznisového hľadiska? Prijali ich zákazníci?

Naši zákazníci na Slovensku – a verím, že i vďaka nášmu úsiliu – si čoraz viac uvedomujú, aké dôležité sú tieto témy. Uvediem príklad nákupných tašiek: plastové tašky sme nahradili stopercentne recyklovateľnou alternatívou. Minimálne pätina materiálu, z ktorého je taška vyrobená, pochádza z recyklovaného plastu. Takto zužitkujeme až stopäťdesiat ton plastového materiálu ročne z našich prevádzok. Zákazníci zmenu oceňujú. Taška im poslúži dlhšie a dá sa používať opakovane. Aj za aktivity v oblasti trvalej udržateľnosti sme získali ocenenie Via Bona ako Zodpovedná veľká firma.

Zároveň ste získali cenu Via Bona ako Výnimočný zamestnávateľ. 

Som hrdý na úsilie kolegov v Tescu za všetko, čo dokázali napriek náporu koronakrízy. V tomto období sa nám podarilo priniesť silnú podporu diverzity a inklúzie. Až 89 percent kolegov potvrdilo, že u nás môžu byť samými sebou bez strachu z odsudzovania. Patríme medzi najväčších súkromných zamestnávateľov. Posilňovať inklúziu a diverzitu je pre nás záväzkom. Aj preto sme tento rok priniesli unikátnu správu o diverzite a inklúzii. Venujeme sa v nej aj téme odmeňovania. Rovnosť v odmeňovaní muža a ženy je u nás samozrejmosťou – na rovnakej pozícii platíme rovnakú mzdu ženám aj mužom. Ženy majú v Tescu silné zastúpenie v seniorných pozíciách, chceme sa však aj naďalej zasadzovať za rovnaký prístup k pozíciám pre všetky kolegyne a kolegov.

Spomenuli ste koronakrízu. Môže vás po nej ešte niečo prekvapiť?

Najzávažnejšou výzvou najbližších rokov a desaťročí budú dopady klimatickej zmeny na náš život. Ako maloobchodník s potravinami si jasne uvedomujeme, že musíme hrať zásadnú rolu v zmene stravovacích návykov našich zákazníkov smerom k udržateľným potravinám. To bude naša ďalšia veľká misia.