11. decembra 2020

Augustové noci bývajú na pozorovanie nočnej oblohy oveľa prívetivejšie ako decembrové. Aj preto sú Geminidy v tieni známejších Perzeidov. Tento rok však má byť decembrový meteorický roj výnimočný, pretože jeho maximum nastane krátko pred novom Mesiaca. Ak bude bezoblačná zimná noc, očakávajte veľkolepé divadlo padajúcich „hviezd“. 

Geminidy sú nielen najžiarivejšie, ale aj najfarebnejšie spomedzi známych meteorických rojov, ktoré možno pozorovať zo severnej pologule. Môžete sa tešiť až na 150 rôznofarebných padajúcich „hviezd“, počas každej hodiny v noci z 13. na 14. decembra. Áno, čaká nás najvýraznejšie a najveľkolepejšie meteorické „predstavenie“ roku 2020.

To, že sú Geminidy v tieni Perzeidov, je nefér, pretože poskytujú strhujúci zážitok. Okrem toho, že ich možno pozorovať už aj v skorých večerných hodinách, sú Geminidy žiarivé a výrazne farebné – väčšinou žlté, niekedy ale aj červené alebo modré. Po oblohe sa pohybujú navyše relatívne pomaly – rýchlosťou 35 kilometrov za sekundu.

Odkiaľ sa vzali Geminidy? 

Geminidy v Kalifornii. Foto: Flickr/Henry Lee, v licencii CC BY-ND 2.0

Väčšina meteorických rojov je vlastne vesmírnym prachom z komét. To ale celkom neplatí pre Geminidy, ktoré sú zrejme úlomkami z asteroidu zvaného 3200 Phaethon, ktorý bol prvý raz spozorovaný v roku 1983 a je pomenovaný podľa syna gréckeho boha Hélia. Je to teleso s priemerom 5 kilometrov, ktoré obehne okolo Slnka za 1,4 roka. 

V roku 2022 sa Národné astronomické observatórium Japonska chystá na tento asteroid vyslať sondu Destiny+, takže sa možno už o pár rokov dozvieme o pôvodcovi tohto meteorického roja oveľa viac. Zatiaľ si však aspoň vychutnajme divadlo na nočnej oblohe, ktoré si ľudia prvý raz všimli v roku 1862. Keď však chcete vidieť viacero padajúcich „hviezd”, mali by ste vonku vydržať aspoň hodinu. Ako sa na decembrové pozorovanie pripraviť?     

Reklama

Teplo sa oblečte

Nezabudnite na to, že budete v decembrovej noci sedieť na jednom mieste. Určite si oblečte termobielizeň, vezmite si deku, ruky skryte do rukavíc, hlavu pod čiapku alebo možno aj kuklu. 

Nájdite si tmavé miesto

SNeskúšajte to na balkóne uprostred mesta. Ak chcete vidieť až 150 padajúcich „hviezd za hodinu, pozorujte z prírodného prostredia – vyberte si nejaké z mapy svetelného znečistenia Slovenska. 

Pohodlne sa usaďte

Vezmite si pohodlnú skladaciu stoličku a majte po ruke termosku s horúcim nápojom. Dobrý nápad je vziať si aj nejaké sladké tyčinky, tiež vám v zime ulahodia. 

Buďte trpezliví

Vaše oči sa tme prispôsobujú asi 30 minút, nezabaľte to teda po chvíli. Buďte trpezliví a vyčkajte aspoň tú polhodinu, kým usúdite, či to dnes stojí za to. 

Budú všade

Hoci Gemini vychádzajú od súhvezdia Blížencov, objavujú sa po celej šírke nočnej oblohy. V závislosti od toho, či sa budete pozerať na východ alebo na západ, budú letieť smerom k vám, alebo sa od vás vzďaľovať. 

Polnoc je naj

Hoci sa Geminidy objavujú už aj skoro večer, najlepší čas na ich pozorovanie je okolo polnoci. Vtedy je súhvezdie Blížencov priamo nad vami, na najtmavšom mieste oblohy. 

Plán B

Keby bolo v sobotu zamračené, skúste sa vybrať von o deň-dva neskôr – ak sa vyjasní. Lietajúcich svetielok nebude už tak veľa ako v maxime, ale ešte pár nocí budú pekne viditeľné.  

Maximum

Geminidy sú pozorovateľné od 4. do 17. decembra, ich presné maximum vychádza na 2. hodinu ráno 14. decembra. Na presnom čase až tak nezáleží, voľným okom nezbadáte rozdiel a maximum trvá celé dlhé hodiny. 

Želám vám jasnú nočnú oblohu! 

Autorom článku, ktorý bol publikovaný na Forbes.com, je prispievateľ Jamie Carter, ktorý pre americký Forbes píše o vesmíre. Slovenské reálie doplnil redaktor Forbes Slovensko Milan Čupka. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?