Blíži sa čas podávania prihlášok na stredné školy. Ak máte doma tínedžera, s ktorým práve riešite, na ktorú strednú školu by sa mal prihlásiť, na čo sa hodí a na čo má predpoklady, tento text vám môže pomôcť s rozhodnutím. Ale v prvom rade ho dajte prečítať svojim deťom, budúcim stredoškolákom.
Damián Karas, spolupracovník vzdelávacieho projektu Zmudri.sk, svoje tipy totiž spísal hlavne pre nich. Pomôže vám aj v prípade, že vy ani vaše dieťa ešte nemáte konkrétnu predstavu o tom, na čo by sa najlepšie hodilo alebo čo by ho v živote mohlo napĺňať a baviť.
Tipy, ako si vybrať strednú školu, spísal pre Forbes.sk Damián Karas, spolupracovník vzdelávacieho projektu Zmudri.sk Foto: archív Damián Karas
1. Zamysli sa nad tým, čo ťa baví a v čom si dobrý.
Áno, niekedy je ťažké odhadnúť, aké sú naše silné stránky a v čom naozaj vynikáme. Môžeš si však položiť pár otázok, ktoré ti to pomôžu zistiť:
- Pri akých činnostiach sa cítiš veľmi dobre?
- Pri akej aktivite strácaš pojem o čase?
- Čo všetko vykonávaš vo svojom voľnom čase?
- S čím tvoji kamaráti chodia ku tebe po radu?
- Ktoré predmety v škole ťa bavia?
2. Urob si test osobnosti.
Ak sa ti ťažko odpovedá na tieto otázky, môžeš si skúsiť spraviť test osobnosti ako 16personalities.com, Emiero.sk, alebo Semafor kariérový typ. Takýto test ti pomôže zistiť trochu viac o sebe a o tom, na aké povolanie sa hodíš. Ale určite neber tieto testy ako niečo, čo musíš slepo nasledovať. Majú slúžiť len ako pomôcka.
3. Spýtaj sa tvojho okolia na názor.
Veľmi nápomocné je pýtať sa ľudí v tvojom okolí, či majú nejakú skúsenosť so strednou školou, ktorá ťa zaujala. Ak poznáš niekoho, kto tam študuje, spýtaj sa ho na jeho osobný názor.
Akí sú učitelia, je tá škola dobre vybavená, snažia sa pomáhať svojim študentom, aká je tam atmosféra, je táto škola zapojená do nejakých zaujímavých projektov? Snaž sa zistiť čo najviac a ideálne od viacerých ľudí.
4. Choď na deň otvorených dverí.
Avšak úplne najlepšie je, ak sa zastavíš v škole osobne počas dňa otvorených dverí. Tam sa môžeš porozprávať so žiakmi a učiteľmi, ktorí ti opíšu svoje skúsenosti.
Zároveň sa môžeš ísť pozrieť na niektorú z hodín, čo ti môže pomôcť zistiť, akí sú učitelia a atmosféra na danej škole. Dostaneš tiež základné informácie o škole, krúžkoch a úspechoch žiakov.
Foto: Freepik/Pressfoto
5. Gymnázium, odborná škola alebo umelecká škola?
Zamysli sa nad tým, ako ti ide učenie. Baví ťa čítať knihy, učiť sa cudzie jazyky, počítať zložité príklady alebo sa prípadne zaoberať rôznymi teóriami? Ak ani jedno z toho neznie lákavo, baví ťa manuálna práca, umenie alebo niečo praktické vo všeobecnosti?
V prípade, že nie si celkom rozhodnutý, čo by si chcel robiť, alebo je na tvoju budúcu prácu potrebný vysokoškolský titul, gymnázium by malo byť vhodné miesto pre teba. Dá ti základný prehľad z rôznych oblastí a postupom času možno zistíš, či ťa to viac ťahá do vedy, programovania, psychológie alebo inej zaujímavej oblasti.
6. Zapája sa škola do duálneho vzdelávania?
Ak už máš približnú predstavu, čo by ťa v budúcnosti bavilo robiť, tak sa skús pozrieť na odborné školy, ktoré sa užšie zameriavajú na konkrétnu oblasť a študentom sa snažia ponúkať v prvom rade praktické zručnosti.
Pri výbere odbornej školy by ťa mohlo zaujímať napríklad aj to, či je tvoja škola zapojená do projektu Duálneho vzdelávania. Vďaka tomuto projektu sa vieš dostať na prax do rôznych organizácií, kde budeš môcť prepojiť teóriu s reálnym svetom.
Aj na strednej škole buď aktívny a hľadaj, čo by ťa mohlo baviť ako povolanie.
Niekedy sa stáva, že ani na konci štúdia na strednej škole ešte nevieš, čo by si chcel robiť. Preto je dôležité sa už počas strednej školy zapájať do programov zameraných na sebapoznávanie a sebarozvoj. Napríklad programy ako DofE alebo I AMbitious ti pomôžu zistiť veľa o sebe a zároveň sa naučiť zručnosti užitočné pre život.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]