14. októbra 2021

Pred rokom skončila po 19 rokoch s profesionálnym tenisom, dôchodok je však pre bývalú svetovú tenisovú jednotku Mariu Šarapovovú čosi zvláštne.

„Je to hrozné slovo,“ povedala so smiechom v rozhovore so šéfredaktorom amerického Forbesu Randallom Laneom na podujatí Forbes Under 30 Summit v Detroite. „Cítim sa vďaka nemu neuveriteľne stará.“

Päťnásobná grandslamová šampiónka rozbieha ako 34-ročná kariéru podnikateľky a investorky. Ako športovkyňa zarobila 38 miliónov dolárov na prize money, celkovo to však podľa odhadu Forbesu bolo až 325 miliónov dolárov.

Raketový štart a veľké zmluvy

Využíva ich na rozbeh svojej prémiovej značky cukroviniek Sugarpova a investovanie do firiem ako Tonal, Therabody, Supergoop a Rove. Cieľ? Využiť skúsenosti z profesionálneho života a dať sa na novú – snáď aj lukratívnu – osobnú cestu.

„Vždy ma považovali za tenistku. Nechcela som, aby ma definovala táto jedna vec, hoci som vedela, že som v nej dobrá. Cítila som, že viem ponúknuť oveľa viac,“ hovorí.

Reklama

Jej inštinkt bol správny. Šarapovová začala hrať ako štvorročná a do USA prišla, keď mala sedem. Medzinárodnú slávu dosiahla po tom, ako vo Wimbledone v roku 2004 porazila Serenu Williamsovú. Mala len 17 rokov.

To spustilo lavínu nových príležitostí a Šarapovová rýchlo kapitalizovala – podpisovala zmluvy so spoločnosťami ako Tag Heuer, Canon, Motorola, Colgate-Palmolive a ďalšími. Okrem toho dosiahla značné navýšenie zmluvy s Nike.

Sotva chápala podrobnosti zmlúv a vyjednávania na stretnutiach so značkami, ale brala to ako šancu niečo sa naučiť. „To bolo moje MBA (titul master of business administration, pozn. red.),“ hovorí.

Cukrovinky: dobrý nápad, slabá vízia

V roku 2012 využila šancu a investovala časť vlastných peňazí, aby založila Sugarpova, rad prémiových prírodných cukríkov. Súčasne bola naďalej špičkovou profesionálnou športovkyňou a v USA tvorila nápaditú ponuku cukroviniek.

Firma uspokojila jej záujem o svet cukroviniek a pridala jej na rastúci zoznam aj titul „generálna riaditeľka“. Priznáva však, že to nebolo práve najlepšie premyslené podnikanie.

Šéfredaktor Forbesu Randall Lane v rozhovore s Mariou Šarapovovou. Foto: Forbes USA

„V skutočnosti som nemala víziu. Naozaj som nevedela, kde to bude o päť až desať rokov,“ hovorí Šarapovová. „Ale je to fascinujúca cesta a veľmi si ju užívam.“

Poučila sa

Odvtedy jej investičné portfólio silnie a je stále lepšie zacielené. Možno aj preto, že vyrastala na slnečnej Floride, zainvestovala v roku 2014 do spoločnosti Supergoop, zaoberajúcej sa ochranou proti slnečnému žiareniu a prevenciou rakoviny kože.

Firma mala v tom čase päť zamestnancov. Hovorí, že teraz ich má stovky a robí stovky miliónov dolárov v tržbách. Tento rok sa Šarapovová ako investorka a poradkyňa pripojila k spoločnosti Tonal, podnikajúcej v oblasti domáceho fitness. Zamilovala sa totiž do vízie firmy, ktorou je domáci silový tréning.

Na línii produktov spolupracovala aj s nábytkom Rove. Ovplyvnila ju dizajnérska práca v spoločnosti Nike, Tiffany a legendárnym architektom a dizajnérom Frankom Gehrym.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maria Sharapova (@mariasharapova)

Budúcnosť: zdravie a wellness

Pokiaľ ide o budúcnosť, chce posúvať vpred oblasť  zdravia a wellness. Roky v úlohe profesionálnej športovkyne a čas, keď bola „pokusným králikom“ pre rozvíjajúce sa produkty zamerané na športovcov, jej pridali na odbornosti.

A je tiež nadšená z toho, ako ďaleko v poslednom desaťročí pokročili technológie. Ak však ide o ďalší krok v úlohe podnikateľky, zatiaľ hovorí o trpezlivosti. Aj to je niečo, čo sa naučila počas takmer troch desaťročí na tenisovom kurte.

„Trvalo mi viac ako 15 rokov, kým som sa dostala na profesionálnu úroveň. Čokoľvek teda budem v tejto ďalšej kapitole robiť, aj to bude chvíľu trvať,“ hovorí. „Nechcem vstúpiť do miestnosti a byť tam najmúdrejšia, potom sa nič nenaučím.“

Autor článku Justin Bierbaum je redaktor Forbes.com, píše o športe.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?