14. júna 2021

Vášeň pre tenisky a streetwear módu sa im nemôže uprieť. Česko-slovenský predajca tenisiek a exkluzívneho športového oblečenia Footshop prichádza na Slovensko s ďalšou novinkou.

Deje sa tak len niekoľko mesiacov po dokončení akvizície svojho konkurenta na poli e-commerce Queens. Tentokrát pomohol Peter Hajduček ako investor k vzniku startupu Flexdog. Ide o „vyhľadávač tenisiek“, ktorý už niekoľko mesiacov funguje v Českej republike a od pondelka 14. júna sa platforma spúšťa aj pre zákazníkov na Slovensku. 

Cieľom najnovšieho prírastku do rodiny Footshop je urýchlenie výberu tenisiek. Podľa jeho CEO Jakuba Mandáta zákazník nemusí navštevovať viacero webov a zisťovať dostupnosť či cenu jednotlivých párov.

„Keďže Flexdog združuje ponuku veľkých retailerov, špecializovaných obchodov aj resellerov, nájde tu zákazník na jednom mieste pestrú ponuku, a to aj vrátane limitovaných kusov,“ vysvetľuje Mandát s tým, že aktuálne majú približne 22 partnerov. 

Klasika aj luxus

Okrem vlastných e-shopov (Footshop a Queens) zobrazí vyhľadávač aj ponuku platforiem ako Answear, špecializovaných obchodov Popname, TheStreets, výrobcov Nike a Adidas a ďalších. Najdrahšími teniskami, ktoré si môže zákazník kúpiť cez Flexdog je aktuálne model Nike Off-White x Air Force 1 Low „07 MCA, ktoré sa predávajú za približne 2 300 eur. 

Reklama

Úzka špecializácia katalógu prináša podľa Mandáta partnerom relevantných zákazníkov a pre menšie obchody zasa šancu, ako svoju značku vystavovať hneď vedľa veľkých hráčov, ale rovnako aj mimo hraníc Česka či Slovenska. Ich biznis model je založený na báze CPC, teda odmeny za preklik k predajcovi. 

Foto: Archív respondenta

Dokopy pre svojich zákazníkov ponúka vyhľadávač viac ako 7 000 produktov. „Snažíme sa priniesť modely, ktoré majú k dispozícii len vybraní retaileri a zároveň zaistiť dostatočný prienik aj medzi bežnými produktmi, aby mal návštevník možnosť si vybrať podľa aktuálnej ceny či dostupnej veľkosti u viacerých retailerov,“ dodáva Mandát. Avšak podľa neho nie je ich cieľom mať v ponuke čo najväčší počet kusov tenisiek, ale skôr relevancia a exkluzivita ponúkaných modelov.

Od toho sa v konečnom dôsledku odvíja aj názov, ktorý vychádza z anglického výrazu flex, čo v prenesenom zmysle slova znamená hrdo nosiť, dávať na obdivu a dog, ktorý zasa v slangu označuje člena komunity. „Hľadali sme názov, ktorý bude nadčasový a neškatuľkuje nás do príliš úzkeho priestoru, ale zároveň vyjadruje názor,“ vysvetľuje CEO. 

Skúsenosti z e-commerce

Napriek tomu, že do platformy investoval Footshop, Hajduček aj Mandát sa zhodujú, že fungujú momentálne oddelene a nechystajú sa to zmeniť. S ideou prišiel šéf e-commerce gigantu, no Mandát, ktorý predtým pôsobil v internetovom porovnávači cien Ušetřeno.cz má za sebou skúsenosti z e-commerece prostredia.

Rovnako aj Petr Fišer a Partik Tomášik, ktorí sa starajú o rozvoj produktu a platformy, v minulosti pôsobili na projektoch ako Košík.cz, Rohlík.cz či Mall.cz. Obsahovú stránku má zasa na starosti Daniel Klíma, ktorý v minulosti nabral skúsenosti napríklad v Queens. 

V prvom roku fungovania si tím dal za ciel vybudovať platformu a expandovať projekt do piatich jazykových mutácií. Tento rok by sa chceli dostať, po odpočítaní všetkých kapitálových nákladov, aspoň na nulu. Čo sa týka návštevnosti, v slovenskej verzii by radi privítali približne milión zákazníkov.

Prilákať by ich mali aj partnerstvá so zahraničnými e-shopmi, ktoré by sa v budúcnosti mali na platforme objaviť. „Nechceme byť web, ktorým návštevník náhodne prejde pri hľadaní nových tenisiek. Našim cieľom je, aby si zákazník zafixoval, že nákup nových tenisiek začína u nás,“ uzatvára Mandát. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?