31. mája 2021

Školáci počítajú posledné dni prázdnin, no nie pre všetkých bude návrat bezproblémový. Najmä starší žiaci stratili mnohé návyky, keďže sa časť roka vzdelávali dištančne. Ako ich ráno motivovať, aby išli do školy s čo najlepšou náladou? 

Práve o tom sme sa rozprávali so psychologičkou Katarínou Bielikovou, ktorá v siedmich bodoch opisuje, ako s deťmi zvládnuť návrat do školských lavíc a obnoviť bežné predpandemické návyky.

Psychologička Katarína Bieliková. Foto: archív Kataríny Bielikovej

1. Spánok ovplyvňuje rannú náladu dieťaťa.

Dôležité je, aby išlo dieťa včas do postele. V dnešnej dobe bývajú deti dlho hore, bežne ešte o deviatej – desiatej večer pozerajú televíziu alebo trávia čas na mobile. A podnety, s ktorými sú v tomto čase v kontakte, vysoko ovplyvňujú kvalitu ich spánku.

Na prvom stupni by deti mali mať okolo 10 hodín spánku, ku koncu základnej školy je to tých 8 až 9 hodín.  

Kľúčové je, aby malo dieťa pravidelnú dobu zaspávania. Víkend môže byť výnimkou, ale ak počas týždňa dieťa vstáva napríklad o šiestej, tak cez víkend ho nenechávajte v posteli do jedenástej.

Reklama

Aj medzi deťmi sú ranné vtáčatá a nočné sovy. Taká nočná sova sa ráno ťažšie zobúdza, trvá jej to dlhšie, ale večné odkladanie budíka nie je dobré.  

2. Nechajte dieťa, aby sa zobudilo samo.

Okolo tretieho ročníka na základnej škole by sa dieťa malo začať budiť na vlastný budík. Prenechajte naň zodpovednosť a vy buďte iba podporou, ktorá sa príde pre istotu pozrieť, či dieťa vstalo načas. Takýmto spôsobom ho učíte aj samostatnosti.

Zároveň sa môže stať, že bude musieť vstávať do školy samo, pretože vy budete v tom čase už v práci. Berte to ako predprípravu na tento stav. 

3. Čo deti motivuje ísť do školy?

Na prvom stupni sa tešia, pretože sú s kamarátmi, spolužiakmi, stretávajú sa a do veľkej miery je to ešte taká hra. Nástupom predpubertálneho a pubertálneho obdobia sa to mení. Potom je škola pre dieťa viac-menej povinnosť.

Opäť sa to spája s tým, že býva dlhšie hore a je ráno unavenejšie, ťažšie sa mu štartuje. Myslite však na to, že deti si od útleho veku budujú pracovný návyk. Ráno vstanú, idú podať výkon a potom sa vracajú domov a oddychujú.

4. Stres z písomky či odpovede.

Aj tento stres je o komunikácii. S dieťaťom sa bavte štýlom: „Neboj sa, pripravil si sa na to, to zvládneš.“ Podporte ho, aby sa vďaka vám cítilo lepšie, pohodlnejšie, uvoľnenejšie. Ide vyslovene o pochvalu, povzbudenie, vyjadrenie dôvery v schopnosti dieťaťa.

Mnohí rodičia trvajú na dobrých známkach, preto povedia, aby sa im dieťa neukazovalo na oči, ak písomku či odpoveď nezvládne. To je pre dieťa zbytočný stres, ktorý mu nepomôže podať lepší výkon.

5. Deťom chýba pravidelnosť.

Mnohí školáci zostávali počas dištančného vzdelávania doma odkázaní sami na seba. Vyučovanie si odsedeli v pyžame, alebo vôbec nevstávali, nevenovali sa škole, nefungovali v pravidelnom režime, často vzdelávanie zanedbávali. So stratou pravidelnosti nastal v živote detí chaos. 

Jednoduchšie to majú deti, ktoré museli aj počas dištančného vzdelávania ráno vstávať, prezliekať sa z pyžama do pohodlného oblečenia, naraňajkovať sa, umyť sa a vyčistiť si zuby, mať zapnutý a pripravený počítač, vďaka čomu bez problémov naštartovali svoj deň.

Asi najhoršie sa prelamuje zlozvyk ponocovania, ktorým sa znižuje kvalita spánku a celková sústredenosť. 

6. Pomôžte im nájsť denný rytmus.

Určite dodržiavajte pravidelnosť. Dbajte na to, aby dieťa išlo načas do školy a aby malo večer dostatok času na to, aby sa upokojilo. Dve hodiny pred spánkom namiesto mobilu, tabletu či televízie nech radšej počúva rozprávky, hovorené slovo alebo relaxačnú hudbu.

Zabezpečte, aby si dieťa dostatočne oddýchlo a cez týždeň sa budilo v pravidelnom intervale, no nebuďte ho príliš skoro.  Vytvorte taký pravidelný a pokojný rituál, vďaka čomu sa dieťa aj do budúcnosti učí, že si rovnaký rituál potrebuje vytvoriť aj do práce, aby malo pokoj, pohodu a zbytočne sa nestresovalo.

Ak ho ráno pravidelne naháňate, pretože nestíhate, tak to nemá zmysel, pretože do školy odchádza vystresované. V prvom rade dbajte na to, aby dieťa dodržiavalo denný rytmus, ktorý mu zabezpečí stabilitu. Buďte v tom neoblomní. 

7. Ako spríjemníte dieťaťu ráno pred odchodom do školy?

Je to veľmi jednoduché. Pokiaľ je to možné, trávte s dieťaťom aspoň chvíľu raňajšieho času. Či už sa dáte na spoločnú prípravu raňajok, desiaty alebo sa spolu najete. Takže buďte hlavne spolu, hoci len na pár momentov, poobjímajte sa a vyjadrite dieťaťu povzbudenie.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?