20. septembra 2021

Ak sa to podarí, vyjde do troch rokov z kopřivnickej automobilky nákladná Tatra na vodík. Alternatívny pohon pre ňu v súčasnej dobe vyvíja päť firiem pod hlavičkou výskumnej organizácie ÚJV Řež, ktorá spadá do energetickej spoločnosti ČEZ. Na projekt, ktorý chce firma predstaviť verejnosti o pár týždňov, ako prvé upozornili české Hospodářské noviny.

Nová Tatra by mala jazdiť na podvozku Tatra Force, zdrojom energie budú vodíkové palivové články. „Kopřivnická automobilka zabezpečí kompletnú integráciu všetkých komponentov a systémov pohonu. A dodá podvozok a kabínu,“ uvádza za spoločnosť Daniel Potocký z mediálnej agentúry PP Partners Prague. Prototyp vozidla by sa mal začať testovať budúci rok.

Elektrina nie je pre nich

S nápadom na vodíkový pohon prišiel aj Man alebo nemecký Daimler. A keďže Tatra nechce byť závislá od ich motorov, vyvíja svoj vlastný. A zatiaľ čo väčšina producentov púšťa do sveta stále viac elektromobilov, Tatra týmto smerom nepôjde. Z alternatívnych palív pre ňu bude vodík vždy výhodnejší.

Pri porovnaní s batériovou elektromobilitou má totiž vodíkový pohon výhodu v dĺžke dojazdu a odpadá pri ňom aj dlhé nabíjanie vozidla. Na druhej strane technológia vodíkového článku je zložitejšia a drahšia.

„Dúfame, že s masovým rozšírením týchto motorov príde aj pokles cien palivových článkov a ďalších komponentov a vo finále sa tak vodíkový pohon vyrovná spaľovacím motorom,“ dodáva Daniel Potocký.

Reklama

Voda namiesto splodín

Na budúcnosť vodíka stavila aj jablonecká firma Devinn, ktorá sa na vývoji jednotky pre nákladné vozy kopřivnickej automobilky podieľa. „Vodík môže celkom jednoducho nahradiť naftu a jedna z jeho výhod je, že namiesto čierneho dymu z výfuku bude vypúšťať destilovanú vodu,“ vraví konateľ firmy Devinn Luboš Hajský. Využitie vidí hlavne pri veľkých nákladných autách, lodiach a vlakoch.

Firma, ktorá sídli v blízkosti mladoboleslavskej Škodovky, má s vodíkovým pohonom svoje skúsenosti. Vlani vyvinula vodíkový mobilný zdroj elektriny H2BASE, na ktorý v tomto roku napojili jedno z pódií festivalu Rock for People. A úspešne.

Aplikácia na tankovanie

Svoju technológiu ponúka za zhruba 20-tisíc eur. A vymýšľa k nej aj aplikáciu Karen. „Je schopná na základe požiadaviek zákazníka presne naplánovať, ku ktorej stanici a kedy dorazí, aby sa tam nezišli tri autá naraz,“ dodáva Hajský.

Nákladná Tatra poháňaná vodíkom by mala primárne slúžiť zákazníkom v civilnom sektore, napríklad ťažiarom. Aj preto okrem vývoja vlastného pohonu musia vývojári riešiť ešte ďalšie problémy, ktoré ovplyvňujú celkové úžitkové vlastnosti bezemisného nákladiaka.

„Technológia si musí poradiť najmä s extrémnymi podmienkami prostredia, ako sú ťažko prístupné miesta, napríklad lesy, alebo lokality s vysokou prašnosťou, ako sú staveniská a bane. Reagovať musí aj na extrémne klimatické podmienky, v ktorých operuje armáda, hasiči alebo záchranári,“ vysvetľuje Potocký.

Projekt sa preto zameria aj na elimináciu vibrácií, vývoj pokročilých vzduchových filtrov alebo optimalizáciu štartu pri nízkych teplotách.

Autorka článku Jana Pšeničková je redaktorkou českého Forbesu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?