Téma zdravej dlhovekosti sa týka každého nad 35 rokov. Nie je to o žiadnej alchýmii, ako sa dožiť 150. narodenín, ale skôr o tom, ako si predĺžiť aktívne a bezstarostné roky života, ktoré máme k dispozícii.
Zvyšovaním kvality zdravia sa zaoberajú aj mnohé technologické či biohack startupy a s vôľou do nich dávajú peniaze aj investori. Jedným takým je Petr Šrámek, Managing Partner venture kapitálového fondu Longevity Tech Fund.
Svoju misiu obhajujú tým, že „trh s dlhovekosťou“ bude mať do roku 2026 veľkosť 27 biliónov dolárov.
Odbremeniť zdravotnícky systém
„Téma je aktuálna vďaka starnutiu populácie a zvyšujúcej sa epidémii chronických ochorení, ktoré majú priamy súvis so starnutím. Tento vývoj preťažuje systém zdravotnej starostlivosti aj na niekoľko rokov dopredu,“ hovorí pre Forbes Šrámek.
Existuje však mnoho spôsobov, ktoré veda a inovácie prinášajú a dajú sa aplikovať v oblasti udržiavania zdravého životného štýlu. Podľa Šrámeka je však problém v tom, že každý potrebuje rozdielne prístupy, žiadne univerzálne rady neplatia.
Budujte najprv základy zdravia
„Ja osobne preto absolvujem pravidelne sadu testov, na základe ktorých mi doktor nastaví individuálny plán,“ opisuje. Jednou z kliník, ktoré sa práve na takéto merania sústreďujú, je napríklad česká Healty Longevity Clinic.
Na začiatok však Šrámek radí, aby sme zaradili do svojho života aktívny a rôznorodý pohyb, vyrovnali svoju hladinu základných vitamínov a mikronutrientov, mali kvalitný spánok a udržiavali sa v psychickej pohode. Na všetkých týchto aspektoch je nevyhnutné pravidelne pracovať.
„Až keď sa človek dostane do rozumného zdravotného stavu, potom môže začať s progresívnejšími postupmi,“ upozorňuje Šrámek.
Lepšia regenerácia a pomalšie starnutie?
Technológie zaoberajúce sa zdravím a dlhovekosťou majú aj vo svojom investičnom portfóliu – napríklad riešenie, ktoré umožňuje významne zakročiť proti starnutiu či zvrátiť iné aspekty podlamujúceho sa zdravia.
Napríklad ide o odstránenie cholesterolových plakov, zvýšenie schopnosti našich buniek opraviť poškodenú DNA, odstránenie zlých proteínov či nefunkčných buniek, ale aj lepšiu regeneráciu a zvýšenie imunity.
Do praktického využitia medzi širšiu populáciu sa však dostanú až o niekoľko rokov.
„Spolupracujeme aj s kozmickým biologickým výskumom, ktorý sa snaží zabrániť rýchlemu starnutiu počas pobytu na obežnej dráhe. Toto riešenie potom môžeme pretaviť aj do bežného použitia,“ predpovedá budúcnosť predlžovania života Šrámek.