29. marca 2021

Vyzerá to tak, že vakcíny nebudú to jediné, čo svetu pomôže v boji s nákazou. Firma Pfizer oznámila spustenie testovania orálne podávaného lieku proti covid-19, ktorý by mal pomôcť ako ochrana pred ťažkým priebehom ochorenia.

Tabletku by stačilo užívať dvakrát denne počas piatich dní, nasadiť by sa mala hneď na začiatku prepuknutia nákazy. „Podľa toho, ako vírus mutuje, to začína vyzerať tak, že v budúcnosti bude dôležité mať prístup k viacerým liečebným možnostiam,“ povedal v oficiálnom prehlásení vedecký šéf firmy Pfizer Mikael Dolsten.

Samotné vakcíny podľa neho v dlhodobom horizonte nemusia stačiť. „Boj s pandémiou Covid-19 vyžaduje oboje – prevenciu prostredníctvom vakcíny a cielenú liečbu tých, ktorí sa vírusom nakazili,“ dodal.

Ako má liek fungovať?

Liek, ktorý je zatiaľ označovaný ako PF-07321332, sa viaže na dôležitý enzým proteázu a zabraňuje tak rozmnožovaniu vírusu. Zjednodušene by sa dalo povedať, že znefunkční nožničky (proteázu), ktoré za bežných okolností „strihajú“ na menšie časti dlhý bielkovinový reťazec s genetickou informáciu vírusov, aby sa mohli rozmnožovať v hostiteľskej bunke. Takéto typy liekov boli úspešné pri liečbe iných vírusov, vrátane HIV a hepatitídy C.

Veľkou výhodou pri použití proti vírusu SARS-CoV-2 je to, že práve proteáza väčšinou nemutuje, takže by mal liek fungovať rovnako na všetky možné mutácie vírusu. Pfizer dodáva, že tento druh lieku je možné často kombinovať s ďalšími antivirotikami, čo by sa mohlo osvedčiť i v prípade Covidu-19.

Reklama

„Je to potenciálny game changer,“ povedal Dolsten na tlačovej konferencii Pfizer. Tiež uviedol, že firma už začala klinické testovanie pilulky na ľuďoch.

Prvá fáza testov, ktorú spoločnosť Pfizer vykonáva v USA, je, rovnako ako pri vakcínach, náhodná a zaslepená. To znamená, že vedci ani účastníci nevedia, kto dostal placebo a kto liek. Pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, malo by testovanie nabrať väčšie rozmery druhej až tretej fázy v priebehu druhého kvartálu tohto roka. Masová distribúcia by potom mohla začať koncom tohto roka.

Farmaceutický gigant tiež oznámil, že u hospitalizovaných pacientov s COvid-19, ktorí sa zapojili do štúdie, testuje aj inhibítor proteázy PF-07304814 na intravenózne (vnútrožilné) použitie.

Slovensko rokuje o dodávke protilátok

Ďalšou alternatívou liečby nového koronavírusu sa možno už čoskoro aj v rámci EÚ stanú monoklonálne protilátky. Tie majú schopnosť rozpoznať a prichytiť sa ku spike proteínu na povrchu vírusu SARS-CoV-2, čím zabránia vírusu preniknúť do buniek ľudského tela.

Pred pár dňami Európska lieková agentúra (EMA) odporučila použitie kombinácie monoklonálnych protilátok pri liečbe Covid-19. Ide o kombinácie casirivimab/imdevimab, bamlanivimab/etesevimab a regdanvimab, informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

V utorok 23. marca ministerstva zdravotníctva informovalo, že rokuje o nákupe protilátkových liečiv bamlanivimab od výrobcu Eli Lilly a REGN-CoV-2 od Regeneronu, ktoré sa už používajú v USA. Podľa štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Jany Ježíkovej by mohli doraziť v apríli.

A ako dopadli ďalšie sľubne vyzerajúce lieky v boji proti pandémii? Antivirotikum Remdesivir nemá podľa klinických štúdií vysokú účinnosť pri liečbe Covid-19, skôr môže blokovať replikáciu vírusu v tele. Lepšie výsledky má podľa výskumov jeho kombinácia s baricitinibom (protizápalovým liekom).

Antiparazitikum ivermektín, na ktorého použitie udelil koncom januára výnimku vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí pod tlakom verejnosti a niektorých lekárov, EMA neodporúča používať na liečbu koronavírusu. Podľa agentúry totiž nebola v súčasnosti dostatočne preukázaná jeho účinnosť a bezpečnosť pri liečbe Covid-19.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka amerického Forbesu Melissa Holzberg, ktorá pokrýva politiku a aktuálne dianie. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?