Spoluzakladal spoločnosť Intel a jeho majetok presahoval 7 miliárd dolárov, čo z neho robilo 313. najbohatšieho človeka na svete. Gordon Moore odišiel vo veku 94 rokov v piatok 24. marca. Zomrel v kruhu rodiny doma na Havaji.
Narodil sa do rodiny priekopníkov. Jeho prapradedo Alexander Moore spoluzakladal v 50. rokoch 19. storočia kalifornské mesto Pescadero, kde Gordonov otec Walter pôsobil ako šerif. Kým však jeho prapradeda opantala zlatá horúčka, Gordon Moore sa stal súčasťou tej technologickej – bol jedným z pionierov v Silicon Valley.
Najskôr však musel opustiť dvojtisícové Pescadero a prejsť univerzitou v Berkeley a inštitútom Caltech. Práve tam sa zoznámil s Williamom Shockleym, ktorý zakladal novú firmu na vývoj polovodičov. Moore sa stal jedným z jej prvých zamestnancov.
Po nezhodách sa však Moore osamostatnil a vo vlastnej firme Fairchild Semiconductor vyvinul začiatkom 60. rokov inovatívny tranzistor. Následne vyslovil predpoveď, ktorá sa neskôr stala známa ako Moorov zákon: „Počet tranzistorov v jednom integrovanom obvode sa zdvojnásobí každý rok pri zachovaní rovnakej ceny.“
V 70. rokoch predpoveď upravil na „každé dva roky” a tá potom pomáhala firmám plánovanie výroby čipov dlhé roky.
V roku 1968 s spolu Robertom Noyceom a Andym Groveom založil svoju ďalšiu a najznámejšiu firmu Intel. Moore pôsobil ako jej CEO medzi rokmi 1975 a 1987, členom správnej rady bol od roku 1979 až do roku 1997. Z firmy odchádzal do dôchodku v roku 2001, avšak s čestnou funkciou doživotného čestného prezidenta.
Na dôchodku sa venoval svojej vášni – rybárstvu, pričom pobyty v prírode podnietili aj jeho záujem o filantropiu. S manželkou ešte v roku 2000 založili nadáciu Gordon and Betty Moore Foundation, ktorá spravuje majetok vo výške viac ako šesť miliárd dolárov.
V miliardách dolárov sa počítal aj Moorov osobný majetok. V deň jeho smrti dosahoval hodnotu 7,2 miliardy. Moore bol jedným z boháčov, ktorí sa rozhodli pridať k výzve Billa Gatesa a Warrena Buffetta The Giving Pledge, ktorá členov zaväzuje rozdať väčšinu svojho majetku na dobročinné účely.