Pred necelým rokom bol vyštudovaný právnik Jakub Buza s manželkou Mirkou na prechádzke v bratislavskom Horskom parku. Keďže Jakub, v tom čase zamestnaný v štátnej správe, nebol vo svojom zamestnaní príliš spokojný, začal rozmýšľať, či by nemal konečne začať robiť niečo, čo ho naozaj baví. Dnes s pomocou manželky Mirky a tiež svojho otca a mamy prevádzkuje v Bratislave obchod s rastlinami pod názvom Svokrine jazyky.
„Manželka už niekoľko rokov podlieha trendu ‚urban jungle‘ a miluje rastliny, mňa to síce pohltilo len nedávno, no o to intenzívnejšie. Tak sme si povedali, že do toho ideme,“ hovorí. Aj keď ich podnikanie je stále iba na začiatku, Forbesu porozprával o ceste, ktorá ho doviedla k súčasnej práci a pre čitateľov tiež pripravil niekoľko zaujímavých tipov na spríjemnenie kancelárie či bytu.
„V dnešnej dobe, najmä ak bývate v meste, je veľmi príjemné byť obklopený živými rastlinami. Tie sa totiž nielen hodia snáď do každého interiéru, ale navyše aj čistia vzduch.“
Ratsliny sa pre Jakuba stali veľkou vášňou. „Našiel som si k nim vzťah a teraz si neviem predstaviť môj život bez nich,“ hovorí. Foto: Archív Svokrine jazyky
Po niekoľkomesačnej práci na koncepte obchodu s názvom Svokrine jazyky sa tridsaťročný Jakub vzdal svojho povolania a manželka mu v obchode vypomáha popri svojej pôvodnej práci. „Mňa právo nikdy nebavilo natoľko, aby som mal dostatočný ‚drive‘ na prekonanie všetkých prekážok, ktoré stoja medzi ukončením štúdia a úspešnou právnou praxou. Po škole som niekoľko rokov pracoval v štátnej správe, no tá práca ma skôr ubíjala a vnútorne vyčerpávala, než napĺňala. Vedel som, že tam musím skončiť, no nechcel som odísť bez akejkoľvek ďalšej vízie. Nejaký čas trvalo, kým prišiel nápad, ktorý som dokázal pretaviť do skutočného biznisu, ale podarilo sa to, za čo som veľmi vďačný,“ dodáva Jakub.
Z rastlín sa aj vďaka jeho manželke veľmi rýchlo stalo jeho hobby. „Našiel som si k nim vzťah a teraz si neviem predstaviť môj život bez nich.“
Svokrine jazyky
Ešte stále rozbiehajúci sa obchod s rastlinami má svoje špecifiká. Ako vysvetľuje Jakub, kvety sú tovar, ktorý chce veľa zákazníkov pred kúpou vidieť, preto sa pomerne veľké množstvo z nich príde pozrieť do obchodu bez objednávky a niečo nakúpi. „Naši zákazníci sú takmer všetci fajn mladí ľudia, ktorí chcú mať doma kúsok džungle. V dnešnej dobe, najmä ak bývate v meste, je veľmi príjemné byť obklopený živými rastlinami. Tie sa totiž nielen hodia snáď do každého interiéru, ale navyše aj čistia vzduch,“ hovorí.
Ruže premenila na nevädnúci dizajnový doplnok. Jej kvetinové boxy inšpirujú konkurenciu
Okrem individuálnych klientov už produkty dodávali aj do niekoľkých firiem, na tejto časti biznisu ale ešte musia popracovať, uznáva Jakub.
Okrem kvetov si milovníci „mestskej džungle“ v Jakubovom obchode samozrejme nájdu aj potrebné doplnky, ako kvetináče, krhly, stojany na rastliny či „zelené svety“ – inak povedané teráriá.
Nedávno začali aj s predajom kvalitnej zeminy a najnovšie v ich obchode nájdu zákazníci aj originálne ilustrácie s rastlinnou tematikou, ktoré pre nich vytvorila výtvarníčka Kristína Kemeníková. „Keď sme objavili jej ilustrácie, boli sme úplne nadšení a s malou dušičkou sme ju kontaktovali, že či náhodou nemá záujem o spoluprácu. O to radšej sme boli, keď sme sa s ňou stretli a zistili sme, že skutočne záujem má. Odvtedy predávame nielen jej pôvodné ilustrácie, ale takisto pre nás vyrába nové originálne dizajny, na ktoré sa vždy veľmi tešíme, hovorí Jakub.
Z lekárky floristka. Dala sa na biznis s voňavými kvetmi a rozbehla Ateliér Jarabina
Preraziť na poli predaja rastlín je však náročná úloha, o to viac pre malých začínajúcich nadšencov. Konkurenciou je tu pre nich „prakticky každý obchod s rastlinami a doplnkami k nim“.
Snažia sa teda byť iní – ponúkať rastliny, ktoré sú exkluzívne a ktoré sa inde nedajú nájsť, alebo len veľmi ťažko. Ako hovorí Jakub, v súčasnej dobe je na trhu veľký záujem o rôzne vzácne Philodendrony, Alocasie alebo prekvapivo aj o Sansevierie, teda svokrine jazyky. Najžiadanejšou rastlinou je však momentálne podľa Jakuba panašovaná zeleno-biela monstera, ktorá sa neskutočne ťažko zháňa. „Nám sa ich podarilo predať už niekoľko desiatok a v určitom čase sme mali v predajni aj viac ako desať kusov, čo bolo skutočne výnimočné.“
A aké rastlinky by ste si mali zaobstarať, aby ste zveľadili, spríjemnili a ozdravili prostredie doma či v kancelárii? Tu sú Jakubove a Mirkine tipy.
Rastliny do kancelárie
Najjednoduchšie na pestovanie a zároveň dobré na prečistenie vzduchu sú obľúbené svokrine jazyky (Sansevierie), Zamioculcasy či Aglaonemy.
Sansevierie (svokrine jazyky) sú povestné svojou nezničiteľnosťou. Vydržia na slnku aj v tme a stačí ich poliať raz za pár týždňov. Foto: Archív Svokrine jazyky
Zamioculcas je tiež obľúbenou rastlinou pre nenáročnú starostlivosť a zaujímavý vzhľad. Podobne ako Sansevierie, aj Zamioculcas zvláda tmavšie kúty a nepotrebuje veľa vody. Foto: Archív Svokrine jazyky
Agalaonema je o čosi náročnejšia, napriek tomu je veľmi trvácna a odpustí aj menšie zanedbanie. Svojou krásou vám starostlivosť naplno vynahradí. Foto: Archív Svokrine jazyky
Rastliny do bytu
Podľa nás sa do bytu hodí ktorákoľvek rastlina, ak sa vám jednoducho zapáči. No naše obľúbené sú opäť Sansevierie, v interiéri sa skvele vynímajú aj Calathey a takisto máme veľmi radi Philodendrony.
Sansevierie spomíname opäť preto, lebo okrem jednoduchej údržby sú špecifické tiež tým, že vylučujú kyslík aj v noci, čím skvele prečisťujú vzduch v ktorejkoľvek miestnosti. Na obrázku je Sansevieria masoniana victoria Foto: Archív Svokrine jazyky
Calathea je tiež povestná tým, že skvele čistí vzduch. Na starostlivosť je o niečo náročnejšia, pretože potrebuje veľa vlhkosti, no ak sa vám o ňu podarí dobre postarať, odmení vás krásnymi farebnými listami, ktoré sa na noc vyklopia smerom nahor a cez deň zas sklopia. Foto: Archív Svokrine jazyky
Philodendrony sú neskutočne rôznorodé – existuje z nich obrovské množstvo druhov, z toho veľa vzácnych. Ich listy mávajú všetky možné farby a tvary, navyše väčšina z nich tiež nepotrebuje veľa starostlivosti. Foto: Svokrine jazyky
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]