25. septembra 2021

Mexická maliarka Frida Kahlo žila v tieni svojho slávnejšieho manžela Diega Riveru. V posledných rokoch sa však stala ženskou ikonou a jednou z najznámejších ženských umelkýň všetkých čias. Bola to práve jej telesná krehkosť a zároveň sila ducha, ktorá ju urobila nezabudnuteľnou. Ako sa jej životom a umením môžeme inšpirovať?

Frida Kahlo

Bola mexickou maliarkou, ktorá sa narodila v roku 1907 ako Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón. Tvorila v štýle magického realizmu a často sa venovala zobrazovaniu politiky a identity, čo je zachytené v jej farebných autoportrétoch. Po vážnej nehode autobusu mala po zvyšok života chronické bolesti, ktoré často zakomponovala do svojho umenia.

Tu sú štyri posolstvá, ktoré priniesol život a tvorba Fridy Kahlo:

1. Nebojte sa farieb.

Jedným z dôvodov, ktoré robia diela Fridy Kahlo nezabudnuteľnými, je ich farebnosť. Používa farby prekvapivým spôsobom, aby vzbudila emócie. Či už ide o kontrast jemných pastelov s bolestivým námetom alebo o kombinovanie farieb, ktoré sa bežne spolu nevidia, aby rozpovedala komplexný príbeh.

Reklama

Často do svojich autoportrétov zakomponovala farebné kvety, hovoriac: „Maľujem kvety, aby neumreli.“ Rovnako ako kvety, ktoré maľovala, aj jej príbehy žijú aspoň čiastočne ďalej vďaka jej odvážnym farebným voľbám. Zamyslite sa nad tým, ako môžu aj vaše voľby farieb rozpovedať trochu iný príbeh.

2. Ťažké príbehy rezonujú.

Kahlo zažila vo svojom živote veľa tragických udalostí, hlavne pokiaľ ide o jej fyzické zdravie. Iní by sa možno vyhli rozprávaniu týchto príbehov, ona však do svojich diel zakomponovala všetok svoj smútok.

Povedala: „Nemaľujem sny ani nočné mory, maľujem moju vlastnú realitu.“ Práve preto, že mala odvahu maľovať realitu, jej diela hlboko rezonovali a rezonujú dodnes. Zraniteľnosť rozprávania príbehu je často tým, čo ho robí komplexným a zaujímavým pre publikum.

3. Zakomponujte pohľad na vašu kultúru.

Kahlo žila v období, keď sa pojmy ako multikulturalizmus, rozmanitosť a inklúzia ešte nepoužívali. Nebojácne sa však prikláňala k svojim mexickým a domorodým koreňom a zakomponovala ich do svojich malieb.

Jej farebná paleta často obsahovala tradičné mexické dekoratívne farby a na vyjadrenie príbehov používala tradičné témy. „Jediné, čo viem, je, že maľujem, lebo to potrebujem a maľujem čokoľvek, čo mi prejde hlavou bez toho, aby som nad tým uvažovala,“ povedala.

Táto nebojácnosť pri rozprávaní príbehov, ktoré potrebovala povedať bez cenzúry, pomohla inšpirovať jej hlboko rezonujúce diela. Zvážte, ako môže vaša kultúra hlbšie ovplyvniť aj váš príbeh.

4. Introspekcia je v poriadku.

Niekedy sa ľudia boja, že budú pri rozprávaní príbehov príliš introspektívni na to, aby sa s nimi mohli ľudia stotožniť. Frida Kahlo však maľovala obrovské množstvo autoportrétov a povedala o nich: „Maľujem autoportréty, lebo som tak často sama; lebo som osobou, ktorú poznám najlepšie.“

Mnohé generácie ľudí považovali jej autoportréty za dojemné a stotožňovali sa s nimi. Ako povedala: „Iba jedna hora môže poznať jadro inej hory.“

Niekedy pohľad do seba môže pomôcť tomu, kto rozpráva príbeh a jeho publiku, aby lepšie porozumeli jeden druhému. Nebojte sa rozprávania príbehov, ktoré sa zakladajú na vašich osobných skúsenostiach.

Bolestivý a kreatívny život Fridy Kahlo nám všetkým ponúka múdrosť. Od jej odvážneho používania farieb cez schopnosť zdieľať ťažké príbehy až po oceňovanie jej kultúrneho dedičstva a hlbokú introspekciu.

Ľudia z celého sveta sa môžu poučiť z jej neúnavnej túžby tvoriť a rozprávať príbehy, nech sa deje čokoľvek. „Som zlomená. Ale som šťastná, že žijem, pokiaľ môžem maľovať,“ znejú jej slová, z ktorých si mnohí môžeme brať príklad dodnes.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Goldie Chan.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?