16. novembra 2021

Inovatívna technologická spoločnosť InoBat Auto zo Slovenska získala nového investora. Svetový ťažobný gigant Rio Tino chce podporiť prestavbu R&D centra a pilotnej linky vo Voderadoch. Výšku investície nezverejnili. Podľa informácií Forbesu však suma prevyšuje 10 miliónov eur.

Anglo-austrálska spoločnosť s centrálami v Londýne a Melbourne je kľúčovým globálnym hráčom vo vyhľadávaní, ťažbe a spracovaní nerastného bohatstva. Rio Tinto vlastní jeden z najväčších projektov ťažby lítia na svete, ktorý sa nachádza v srbskom Jadare. Jeho trhová kapitalizácia je viac ako 100 miliárd dolárov. Obchoduje na burzách v New Yorku a Londýne.

Kľúčový dodávateľ

„Naša ťažba lítia v srbskom Jadare leží prakticky na prahu európskeho trhu s elektrickými vozidlami. Sme schopní produkovať dostatok lítia na výrobu približne jedného milióna batérií pre elektrické vozidlá ročne,“ hovorí výkonná riaditeľka obchodu s batériovými materiálmi Marnie Finlayson.

„Preto veríme, že Jadar bude kľúčovým dodávateľom pre európsky ekosystém batérií. Dúfame, že prostredníctvom našej investície do spoločnosti InoBat môžeme pomôcť v rámci lokálnej výroby týchto inovatívnych batérií.“

Posilnia výrobu

InoBat, ako európsky výrobca batérií so zariadením na ich výskum, vývoj a pilotným závodom vznikajúcim na ich výrobu vo Voderadoch, využije partnerstvo a finančné zdroje práve na dobudovanie kapacít na Slovensku a následný rozvoj, vrátane niekoľkých gigafabrík.

Reklama

Vďaka partnerstvu s Rio Tino chce InoBat posilniť „cradle to cradle“ princíp, teda to, že InoBat pokryje celý výrobný reťazec od ťažby cez R&D, výrobu až po finálnu recykláciu.

„Riešenia v rámci celého hodnotového reťazca od ťažby až po recykláciu považujeme za najefektívnejšiu cestu smerujúcu k reálnej podpore európskej snahy o technologickú nezávislosť,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Auto Marián Boček.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?