14. januára 2021

Musí byť smart – a hlavne s umelou inteligenciou. Zatiaľ čo minulá dekáda elektroniky bola najmä o jej konektivite, tá súčasná vyžaduje, aby sa všetky tie veci vedeli k sieti nielen pripojiť, dohovoriť sa medzi sebou aj s nami, ale aby za nás ideálne aj mysleli. Pozrite sa, aké novinky priniesol tohtoročný veľtrh CES.

Tento týždeň sa začal CES, najväčší veľtrh spotrebnej techniky, ktorý rok čo rok ukazuje svetu, ako sa budú vyvíjať trendy v technológiách – a teda aj náš každodenný život. Lenže tento rok sa po prvý raz tento sviatok tech novinárov i geekov nekonal v nevadskej púšti, ale vo virtuálnom vesmíre. Koronavírus zahnal CES čisto do onlinu.

A tak sa tento rok nezišlo 170-tisíc ľudí v Las Vegas, ale na oficiálnych stránkach, na videotlačovkách a vo virtuálnych výstavných búdkach. Pandémia skresala aj počet vystavovateľov- namiesto vlaňajších 4 400 technologických gigantov či startupov sa ich tento rok prihlásilo necelých 1800. 

Našťastie sa je na čo pozerať. Tento ročník je najmä o smart domácnostiach, v ktorých sme za posledných 12 mesiacov strávili viac času, než by sme chceli. A tiež o hračkách, ktoré nám pandemickú izoláciu môžu spríjemniť alebo zjednodušiť.   

Zrolovateľný smartfón

Ambiciózna čínska spoločnosť TCL v pondelok ukázala koncept telefónu s rolovacím displejom, ktorý sa na oboch stranách stočí a z plnohodnotnej obrazovky je zrazu kompaktná rolka. Skoro ako stredoveký zvitok, len z OLED displeja. TCL ukázala dve novinky: telefón, ktorý celý displej navinie ako na cievku, a potom 6,7-palcový model, ktorý potiahnutím zväčší displej na 7,8 palca. Rolovacie displeje testuje aj LG, juhokórejská spoločnosť predstavila malý tablet, ktorý sa sám zloží na veľkosť telefónu. Prebytočný displej pritom tiež zroluje, ale zároveň zostáva telefón atraktívne štíhly a kompaktný na pohľad.

Reklama

Krása a zdravie vďaka svetlu (aj pre mačky)

Holandská firma Light Tree Ventures je pionierom vo vývoji zariadení na liečbu svetlom. V odbore, ktorý čoskoro presiahne miliardy dolárov, poskytuje know-how a výskumné a vývojové zázemie veľkým značkám aj medicínským startupom. Na CES predviedli masky a prístroje s LED diódami rôznej farby aj intenzity, ktoré používajú svetlo na liečbu a regeneráciu. Využívajú sa na kozmetické účely, pri liečbe žltačky novorodencov a dokonca aj vo veterinárnej medicíne. Nepotrebujete napríklad špeciálne svetlo na prevenciu depresie u mačiek?

Foto: Light Tree Ventures

Chladnička naplánuje menu na celý týždeň 

Kórejskí inžinieri sa rozhodli predviesť hotovú inváziu do vašich domovov. Nielen že by vám radi predali smart dizajnovú chladničku s výmennými dverami, ale rovno k nej ukázali aj platformu SmartThings pre všetkých domácich kuchárov a geekov v jednom. Má automatický plánovač s umelou inteligenciou, ktorý vám vytvorí jedálniček na celý týždeň a rovno vygeneruje nákupný zoznam ingrediencií. Na displeji chladničky alebo smartfónu potom otvorí stránky e-shopu, kde si môžete rovno objednať, čo vám doma chýba. A aby to všetko bolo ešte jednoduchšie, recept za vás môže rovno poslať do pripojeného kuchynského spotrebiča.

Virtuálne rukavice

Firma SenseGlove predstavila rukavice Nova, určené na ohmatávanie virtuálnej reality. Doslova. Rukavice prinášajú haptické vnemy, a keď si ich nasadíte a ponoríte sa do rozšírenej alebo virtuálnej reality, cítite skutočný dotyk s vecami, ktoré pod rukami v skutočnosti vôbec nemáte. Vďaka unikátnej haptickej odozve, ktorá má nevídaný protitlak dva kilogramy na každý prst, dokážete pomocou dotyku rozpoznať, či sa virtuálne dotýkate mäkkej alebo tvrdej veci, a rovnako tak jej štruktúru. To všetko zvládajú rukavice nasimulovať.

Palubný počítač 2.0

Mercedes tomu hovorí hyperdisplej a už čoskoro ho nájdete v novom luxusnom elektrickom sedane EQS. „Nekonečná“ obrazovka sa ťahá cez celú palubnú dosku a jej súčasťou sú tri dotykové displeje: jeden pre šoféra, druhý pre spolujazdca (na ňom sa bude dať spustiť aj video alebo iná zábava) a tretí medzi nimi, obsluhujúci navigáciu, audio, klimatizáciu a všetko ostatné. EQS by malo hyperdisplej v praxi rozsvietiť tento rok, následne ho automobilka posunie aj do ďalších svojich nových modelov.

Apka na znamienka

Máte podozrivé znamienko a najbližší termín na kožnom je v nedohľadne? Aplikácia Miiskin síce doktora nenahradí, ale upozorní vás, ak niektoré znamienko zmení tvar, farbu alebo veľkosť.

Foto: Miiskin

Smart hračky na dlhé večery

Gadgety pre dospelých síce pustili na CES len nedávno, ale ich dizajnérka Lora DiCarlo napriek tomu nie je vo svete technológií žiadny nováčik. Ttento rok sa  spojila s herečkou Carou Delevingne, aby spoločne uviedli inovácie na rok 2021. Stačí stlačiť tlačidlo a tri nové vibrátory sa zahrejú na telesnú teplotu, aby vám ponúkli ešte autentickejší pôžitok.

Foto: Lora Dicarlo

Materské mlieko 2.0

Teraz trochu biotechu, výnimočne bez protéz, exoskeletov alebo zariadení ovládajúcich stroje silou myšlienky. Reč je o spoločnosti BioMilq, ktorá predstavila sofistikovanú technológiu na výrobu umelého materského mlieka. Pomôcť by mala matkám, ktoré nemajú možnosť svoje deti dojčiť. BioMilq ešte počas tehotenstva žene odoberie bunky z epitelu prsných žliaz, tie potom kultivuje v laboratóriu a v momente, keď sa namnožia, dôjde k ich stimulácii, aby produkovali materské mlieko. Vlani dostala technológia investíciu v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. 

Foto: BioMilq

Slúchadlá na bezpečnejšiu jazdu

Na bicykli, na lyžiach alebo pri behaní je hudba jedným z najlepších dopingov. Lenže slúchadlá človeka zároveň pripravia o dôležité vnemy – napríklad zvuk auta, ktoré vás predbieha. Tento problém už riešia napríklad audiookuliare Bose s integrovanými reproduktormi a teraz aj novinka od spoločnosti JLab, ktorá ponúka väčšiu variabilitu. Jej slúchadlá JBud totiž môžete nasadiť na akékoľvek okuliare, dioptrické alebo slnečné, a budete mať skvelý zvuk aj pocit bezpečia. S cenovkou 50 dolárov je to tiež omnoho lacnejší špás než všetky súčasné audiookuliare na trhu.

Foto: JLab

Herné novinky od Asus

Milovníkov počítačových hier určite potešia novinky od Asus Republic of Gamers (ROG), ktorá na veľtrhu predstavila nový rad herných notebookov. Napríklad konvertibilný model Flow X13 prináša výkonný hardware v ultratenkom 13-palcovom tele až s osemjadrovým procesorom AMD Ryzen 9 5980HS a s dedikovanou grafickou kartou GeForce GTX 1650.

Vďaka 360-stupňovému kĺbu môžete naplno využiť dotykovú obrazovku a tiež šmahom ruky zmeniť notebook do pozície na hranie, kreslenie nebo prezentáciu. Na výber su dva dispele 16:10, ktoré ponúkajú buď  obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, alebo Ultra HD 4k rozlíšenie s bohatšími detailami. Plusom je aj nová ultraprenosná externá grafická karta ROG XG Mobile, ktorá zvyšuje herný výkon a konektivitu notebooku Flow X13.

Foto: Asus Republic of Gamers

Články o novinkách z prvého a druhého dňa veľtrhu CES vyšli na webe Forbes.cz. Ich autorkami sú Kristýna Tmejová a Nela Vítová. 

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?