5. decembra 2017

Prvý terénny superšport na svete bude vyrábať Lamborghini. Ide o tretí a dlho očakávaný model Urus, ktorým talianska značka vstupuje do úplne nového segmentu. Novinka zrýchli na stovku len za 3,6 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť až 305 km/h. Urus však prináša využitie na každodenné jazdenie, a to dokonca na rôznych cestách.


Najrýchlejšie SUV na svete, nové Lamborghini Urus. Foto: Lamborghini

Kým tvary, typické pre túto značku, zostali zachované, pribudli ďalšie dvere, ako aj sedadlá pre zadných pasažierov. Niečo, na čo nie sme pri superšportoch vôbec zvyknutí. Čo ale zostalo do bodky zachované, je super výkonný motor. Štvorlitrový vidlicový osemvalec ponúkne kráľovský výkon až 650 koní a točivý moment až 850 Nm.

Nový model zdieľa koncernovú platformu MLB s nie až tak vzdialenými príbuznými od Porsche, Audi či Bentley. Urus využije aj ďalšiu techniku materskej firmy ako pohon všetkých kolies, či ich samostatné natáčanie. To by malo výrazne zlepšiť jeho jazdné vlastnosti.

Veľký návrat známej talianskej automobilky do Formuly 1 

Ako správne SUV disponuje nový model ovládačom jazdných režimov. Jeho názov je Tamburo a dokáže nastaviť všetky dynamické systémy vozidla, vrátane vzduchového podvozku. Šiestim jazdným režimom pre asfalt, okruh, ale aj terén, dominuje mód EGO. V ňom si môže každý jazdec nastaviť špecifické vlastnosti podľa svojej potreby, či už chce jazdiť maximálne komfortne, alebo agresívne pretekať na trati.

Reklama
Taliansky interiér sa nezaprie. Foto: Lamborghini

Samotná výroba bude prebiehať v talianskom meste Sant’Agata, pričom sa očakáva produkcia 3500 kusov ročne. Časť kľúčových komponentov pre tento superšport by však mohol dodávať aj bratislavský závod Volkswagen. Ten vyrába veľkú časť produkcie všetkých SUV v rámci koncernu, vrátane nového Porsche Cayenne.

Prvé exempláre, s cenou na úrovni 171 429 eur bez DPH, by mali doraziť k svojim zákazníkom na jar 2018.

Fotogaléria nového Lamborghini Urus