25. novembra 2020

Odišiel Božský Diego! Táto správa otriasla v stredu 25. novembra celým, nielen športovým svetom. Futbalovej legende a jednému z najväčších hráčov všetkých čias zlyhalo srdce len niekoľko týždňov po tom, ako podstúpil chirurgický zákrok na odstránenie krvnej zrazeniny v mozgu.

Podľa argentínskeho denníka La Nación prišlo k futbalistovmu domu v San Andrés deväť sanitiek, no už ho nedokázali zachrániť. Majster sveta z roku 1986 v Mexiku a vicemajster sveta z roku 1990 oslávil 30. októbra 60 rokov.

Počas života reprezentoval viacero futbalových klubov vrátane Barcelony, Neapolu či Boca Juniors. Naposledy bol Maradona trénerom klubu Gimnasia y Esgrima argentínskej najvyššej futbalovej ligy.

Prezident Argentíny Alberto Fernandez okamžite vyhlásil v krajine trojdňový smútok. „Zobral si nás na vrchol sveta. Urobil si nás nesmierne šťastnými. Bol si najväčší zo všetkých. Ďakujem, že si existoval. Budeš nám všetkým chýbať,“ napísal Fernandez na Twitteri.

Začínal na ulici, no už ako 15-ročný hral v najvyššej lige

Maradona sa narodil 30. októbra 1960 na chudobnom predmestí Buenos Aires, kde spolu s ôsmimi súrodencami vyrastal v skromných podmienkach bez vody či elektriny. Už ako mladý chlapec si zamiloval futbal a na ulici, kde trávil veľa času, si ho všimol tréner detského tímu Estrella Roja. Do najvyššej argentínskej ligy sa Maradona dostal ako 15-ročný. Štyri roky po svojom debutu na majstrovstvách sveta priviedol futbalista svoju krajinu k titulu svetového šampióna.

Ako 22-ročného ho previedli za rekordnú sumu 7,6 miliónov dolárov do FC Barcelona, kde pôsobil dva roky. Odtiaľ odišiel do Neapolu, kde ho na sklonku kariéry sprevádzali aj škandály s kokaínom či vynechávaním tréningov.

Známy búrlivák si užíval život plnými dúškami. Maradona prekonal dva infarkty, hepatitídu a po ukončení aktívnej kariéry bojoval s nadváhou.

Neskôr pôsobil v španielskej Seville a Newell’s Old Boys, odkiaľ sa vrátil ako tréner do Bocy Juniors, za ktorú v minulosti hrával. Maradona bol počas svojej kariéry aj reprezentačným trénerom Argentíny.

„Dúfam, že jedného dňa si zahráme v nebi,“ odkázal mu na Twitteri legendárny Pelé.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?