18. mája 2021

Ministerstvo hospodárstva pozastavilo vyplácanie príspevkov na nájmy pre podnikateľov a na kultúru, pretože nemá uvoľnené prostriedky od ministerstva financií. Žiadosť o uvoľnenie 26 miliónov eur poslalo ministerstvo rezortu financií 28. apríla. Na brífingu to v utorok 18. mája povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

„Všetky žiadosti sme vybavili tak, ako to robíme, to znamená do piatich pracovných dní. Všetko je mnou podpísané a čaká sa len na podpis ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), aby uvoľnil prostriedky a my sme kompenzácie mohli vyplatiť,“ povedal Sulík, podľa ktorého opakovane žiadosť urgovali. „Pán minister je dosť rozcestovaný a pravdepodobne sa k tomu ešte nedostal,“ dodal Sulík.

Minister hospodárstva spresnil, že v minulom roku mali na tento účel pridelených 200 miliónov eur, no koncom roka museli pre uzavretie štátneho rozpočtu vrátiť do štátnej pokladnice 144 miliónov eur. Ministerstvo financií musí rezortu hospodárstva peniaze na tento účel znova prideliť.

Sulík zdôraznil, že rezort hospodárstva nemôže na nájmy či na kultúru použiť ani ušetrené peniaze z iných kapitol svojho rozpočtu. Informácie, že by Matovič podmienil uvoľnenie prostriedkov schválením novely zákona o štátnom rozpočte, Sulík nepotvrdil. Pripomenul, že o peniaze žiadali ešte na sklonku apríla pričom novela zákona je na stole iba týždeň.

Matovič: Sulík chcel výdavky na dotácie znížiť

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) reagoval vlastnou tlačovkou. Tvrdí, že predstavitelia SaS na čele s vicepremiérom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom počas diskusií o navýšení výdavkov rozpočtu žiadali okrem iného znížiť v rozpočte výdavky na dotácie na nájomné na polovicu.

Reklama

Sulík pritom podľa Matovičových slov sám pýtal na nájmy 20 miliónov eur, teraz to žiada znížiť na 10 miliónov eur. Minister financií hovoril aj o iných škrtoch, ktoré mala pri diskusii o tohtoročnom rozpočte predostrieť SaS. Týkať sa mali nákupu vakcín, liekov či pandemických dotácií.

„Bez aktualizácie zákona o štátnom rozpočte nemá minister financií právo navyšovať prostriedky pre jednotlivé rezorty,” tvrdí Matovič.

Napríklad pri pomoci reštauráciám a cestovnému ruchu navrhlo ministerstvo financií zahrnúť do novely sumu  157 miliónov eur. „Strana SaS tvrdí, že nie, že to je zbytočne veľa a reštauráciám a cestovnému ruchu stačí o 37 miliónov eur menej,” dodal Matovič s tým, že problém je však v tom, že tá suma je už odsúhlasená vládou formou uznesenia.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?