20. januára 2021

O testovaní vo firmách sa hovorí už od minulého týždňa. V stredu (20. januára) vláda po rokovaní upresnila všetky detaily aj sumu, ktorú bude štát firmám za testovanie preplácať.

Testovanie vo firmách je dobrovoľné a týka sa spoločností, ktoré majú viac ako 250 zamestnancov. Pokiaľ sa budú chcieť testovať aj firmy s menším počtom zamestnancov, musia sa spojiť s inými spoločnosťami, aby dosiahli požadovaný počet. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) dodal, že testovanie vníma ako jednorazovú záležitosť.

Detaily testovania vo firmách:

1. Účasť zamestnávateľov na testovaní je dobrovoľná.

2. Bude možné testovať nielen zamestnancov, ale aj ich rodinných príslušníkov.

3. Štát preplatí zamestnávateľovi za každého otestovaného občana sumu vo výške 3,50 eura. Táto suma bola vyrokovaná na základe údajov z predošlého testovania, v ktorom boli náklady na jedného otestovaného občana vyrátané na sumu 3,46 eura.

Reklama

4. Preplácanie nákladov budú organizovať okresné úrady v spolupráci s ministerstvom financií.

5. Štát dá zamestnávateľom k dispozícii antigénové testy. Štátne hmotné rezervy ich budú vydávať prostredníctvom okresných úradov. Príslušný okresný úrad vydá požadovaný počet antigénových testov testovacej autorite v mene firmy. Nespotrebované testy je potrebné vrátiť v mene podnikateľského subjektu.

6. Zamestnávateľ si musí sám nájsť testovaciu autoritu. Buď bude spolupracovať s mobilným odberným miestom, alebo s lekárom či zdravotníckym strediskom. Pri testovaní však musí byť odborný zdravotnícky personál.

Sulík sa vyjadril, že pomoc podnikateľom si zobral na starosť premiér Igor Matovič, takže detaily o tejto pomoci idú mimo ministerstva hospodárstva.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?