4. januára 2022

Sudca zamietol sťažnosť proti hudobnej skupine Nirvana a jej albumu Nevermind, na ktorom je fotografie nahého dieťaťa. Spencer Elden, muž, ktorého fotografia z jeho detských čias sa na albume objavila, ale dostal možnosť podať opätovnú sťažnosť.

Kalifornský okresný sudca Fernando Olguin sťažnosť odmietol v pondelok 3. januára, pretože právnici zastupujúci Eldena zmeškali príslušnú lehotu, ktorá uplynula 30. decembra 2021. Dovtedy sa totiž mali vyjadriť k predošlej žiadosti zo strany obhajcov Nirvany, aby bol prípad zamietnutý.

Sudca Olguin sa ale rozhodol Eldenovým právnikom ponechať „priestor na nápravu“. Tí tak môžu opätovne podať novú sťažnosť.

V stanovisku pre časopis Forbes Eldenov právnik Robert Lewis uviedol, že jeho tím doplnenú sťažnosť podá a verí, že Eldenovi sa v tejto záležitosti podarí pohnúť vpred. Právnici Nirvany sa k veci nevyjadrili. Ak Eldenovi právnici do lehoty stanovenej na 13. januára podajú doplnenú sťažnosť, obhajoba na strane Nirvany bude mať ďalšie dva týždne na vyjadrenie.

Nirvana baby

Prípad súvisí s kultovým albumom Nevermind rockovej skupiny Nirvana z roku 1991. Je na ňom Eldenova fotografia, na ktorej pláva v bazéne s odhalenými genitáliami. Elden, ktorý má v súčasnosti 30 rokov, spoločne so svojimi právnikmi tvrdí, že zo strany Nirvany išlo o úmyselné šírenie detskej pornografie.

Reklama

Právnici, ktorí zastupujú členov kapely a širšieho tímu, vrátane fotografa Kirka Weddleho a produkčnej spoločnosti UMG Recordings ,proti týmto tvrdeniam už skôr podali spoločnú sťažnosť. Súd požiadali o zamietnutie žaloby, pretože podľa nich Elden „tri desaťročia profitoval zo slávy“ spojenej s jeho fotografiou na albume a dodali, že premlčacia lehota na prípadné nároky uplynula v roku 2011.

Autorkou článku je Anna Kaplan z Forbes US.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?