8. septembra 2021

Akcionári amerického výrobcu lietadiel Boeing budú môcť žalovať predstavenstvo firmy v súvislosti s dvomi tragickými haváriami lietadiel 737 MAX v rokoch 2018 a 2019. Rozhodol o tom súd v štáte Delaware.

Podľa sudkyne Morgan Zurn prvá nehoda bola varovaním, čo sa týka kľúčového bezpečnostného systému na palube a firma mala na tento stav reagovať, nie ho ignorovať. Ako dodala, aj keď je pravda, že skutočnými obeťami boli ľudia na palube lietadiel a ich rodiny, čiastočnými sú aj investori, ktorí „prišli o miliardy dolárov“.

Podľa Zurn sa síce môže zdať, že je to bezcitné, vzhľadom na tragédiu rodín, ktoré stratili príbuzných, firemné právo však pozná aj inú skupinu obetí: Boeing ako firmu a akcionárov. Boeing v reakcii na verdikt uviedol, že „zváži ďalšie kroky“.

Tragické havárie a priebeh udalostí

Lietadlá 737 MAX havarovali v októbri 2018 v Indonézii a marci 2019 v Etiópii, pričom k nehodám došlo za prakticky rovnakých okolností. V obidvoch prípadoch lietadlá havarovali krátko po štarte, za čím mali byť podľa vyšetrovania problémy stabilizačného systému MCAS.

Havárie si vyžiadali 346 obetí a lietadlá 737 MAX boli v marci 2019 stiahnuté z oblohy. Súhlas na návrat do prevádzky dostal tento stroj v USA v novembri 2020 a v Európe a Kanade v januári tohto roka.

Reklama

V januári tohto roka sa Boeing dohodol s americkým ministerstvom spravodlivosti na urovnaní a súhlasil so zaplatením 2,5 miliardy amerických dolárov (2,11 miliardy eur). Celkovo ho už havárie 737 MAX stáli na pokutách, zrušených objednávkach a iných nákladoch približne 20 miliárd dolárov.

Stále však čelí niektorým civilným žalobám zo strany rodín a najnovšie aj žalobe zo strany akcionárov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?