17. mája 2017

Pred dvoma mesiacmi vyhralo pražské ShipVio štvrté miesto na svetovej súťaži Startup World Cup 2017 v San Franciscu. Práve možnosť odprezentovať svoj projekt v Silicon Valley, a navyše na jednom pódiu so Stevom Wozniackom, spoluzakladateľom gigantu Apple, pôsobila ako katalyzátor na rozbeh startupu a jeho expanziu aj za hranice Česka. Už tento rok si to pritom zamieri aj na Slovensko. 

ShipVio je logistická služba, ktorá (podobne ako Uber) funguje na princípe zdieľanej ekonomiky, a prepája odosielateľov priamo s dopravcami. Na trhu je iba niekoľko mesiacov, pritom v novej verzii iba týždeň. No úspech v mekke startupov urýchlil jej rozbeh – ako spustenie novej verzie, tak aj hľadanie investorov. Pôvodne sa chceli na nich obrátiť až koncom leta, no už teraz sa im ozývajú potenciálni partneri sami, a to vrátane veľkých hráčov s miliardovými obratmi.

Podľa zakladateľa a CEO spoločnosti Andrého Draveckého ide o dobrý signál. Najmä v čase, keď plánuje so ShipViom preniknúť na zahraničné trhy. Prvou zastávkou má byť Slovensko, Rakúsko a Nemecko, kde sa chcú dostať ešte do konca tohto roka. Logistický trh v Európe je podľa neho veľmi fragmentovaný a vyvíja sa iba veľmi pomaly, čo chce zmeniť.

Pritom jeho plány siahajú ešte ďalej. „Do 18 mesiacov budeme v celej Európe a potom rozšírime našu prítomnosť na ďalšie kontinenty,“ opisuje Dravecký svoje plány. „Sme na ceste k vytvoreniu najväčšej siete voľných a dostupných nákladných áut napojených pramo na zákazníkov. Chceme sa stať jedným z hlavných hráčov na poli logistiky,“ dodáva.

Reklama

Našliapnuté na to má už v súčasnosti. Medzi svojich klientov ráta už stovky spoločností po celej Európe. Ďalšie stovky sa o spoluprácu zaujímajú, hovorí Dravecký a organický rast označuje za ďalší skvelý signál na ceste stať sa globálnou službou. Mimochodom, pri svojich úspechoch menuje aj jednu kuriozitu. Prevoz slávnej čínskej teraktovej armády.

Ďalším jeho cieľom je vybudovať v Prahe nové vývojové centrum. Pritom v domovskej krajine má dobré zázemie, kedže za ním stojí startupový fond UP21 českého miliardára a filantropa Karla Janečka. Za svoj úspech však podľa svojich slov vďačí aj tomu, že sa snaží pochopiť svojich zákazníkov a je s nimi v dennom kontakte.

„V rannej fáze projektu, ako sme my, robia startupy množstvo chýb a mnoho z ich predpokladov je mylných. Preto je dôležité povedať svojim early adapters (prvým zákazníkom, pozn. red.), že to, čo majú teraz v rukách, nebude to isté, čo im ponúknete o rok, alebo o päť rokov. Potom veľmi rýchlo pochopia, aké výhody im to môže v priebehu rokov priniesť a budú ochotní spolupracovať s vami, pomôcť vám. Startup musí priniesť svieži vietor, ale taktiež musí pochopiť (a odprezentovať) hodnotu, ktorú prináša svojim zákazníkom.“

Foto: André Dravecký (archív)