7. augusta 2021

Slovenská vlajková loď, štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek, uspel v šprinte na 500 metrov v tesnom súboji o medailu s Ruskom.

Začať naplno a postupne pridávať, znie vtip o „taktike“ v kajakárskom šprinte. Štvorkajak mal v cieli čas 1:23.534, od štvrtých Rusov delilo našich kajakárov 12 stotín sekundy. Bronzovú pozíciu si štvorkajak držal už v polovici trate, tam o dve desatiny sekundy pred Bielorusmi. Zlato získali favorizovaní Nemci pred Španielmi.

Pre veterána slovenskej lode, 39-ročného Erika Vlčeka, je to už štvrtá medaila. Bol pri všetkých úspechoch štvorkajaka, má dve striebra, z Pekingu 2008 a Ria 2016 a bronz z Atén 2004. Zaradil sa tak medzi najúspešnejších svetových kajakárov a slovenských športovcov na olympiáde.

Účasť na svojej šiestej olympiáde, čo je slovenský rekord, si pritom musel vybojovať na poslednú chvíľu, v júnovej internej kvalifikácii na nezvyčajnej štyristometrovej trati (modelovala čas, ktorý strávi na päťstovke štvorkajak).

Okrem medailí má Vlček ešte aj štvrté miesto zo Sydney 2000 a šieste z Londýna 2012 a k tomu aj dve finálové účasti v dvojkajaku. Všetky predchádzajúce štarty štvorkajaka boli na kilometrovej trati, päťstovka ju na olympiáde nahradila až v Tokiu.

Reklama

V Aténach sedel v lode ešte s bratmi Michalom a Richardom Riszdorferovcami a Jurajom Bačom, v Pekingu s Riszdorferovcami a Jurajom Tarrom, v Riu s Tarrom, vtedy 20-ročným Myšákom a Tiborom Linkom.

V Tokiu mali premiéru v lodi Botek (24) a o celých 17 rokov mladší Baláž (22).

1-2-1

Slovensko tak skončí olympiádu s jedným zlatom, ktoré vystrieľala v trape Zuzana Rehák Štefečeková, striebro získali vodný slalomár – kajakár Jakub Grigar a golfista Rory Sabbatini.

Oproti Riu ide o jedno zlato menej, tam však mohlo vo vodnom slalome štartovať aj dvojkanoe, ktoré bolo dlhodobo dominantnou slovenskou loďou.

V Tokiu sa do finále dostali všetci vodní slalomári – medzi deviatkou boli až štyri lode, okrem Grigara aj neúspešný obhajca medaily z Ria, kanoista Matej Beňuš, kajakárka Eliška Mintálová a kanoistka Monika Škáchová.

Do finále sa dostal aj strelec Patrik Jány (7. miesto vo vzduchovke) a dvojica v mix trape, Zuzana Rehák Štefečeková s Erikom Vargom, ktorí skončili štvrtí.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?