18. marca 2021

Užívať si trojdňový víkend môžu už od jesene niektorí zamestnanci v Španielsku. Krajina totiž spúšťa ako jedna z prvých na svete experiment s 32-hodinovým pracovným týždňom. Navyše firmy, ktoré sa do projektu zapoja, bude vláda dotovať, aby zamestnancom ponechali pôvodné platy. Skúsili by ste niečo podobné aj vy? 

Hranice práce a súkromia sa nám počas lockdownu stierajú: tým, že sa fyzicky nepresúvame do a zo zamestnania, získavame dojem, že pracovne fungujeme neustále. Nikdy nie je hotovo, sme nepretržite k dispozícii.

Takýto stav ale rozhodne nie je ideálny. Nevedie k väčšej produktivite, ale, naopak, k úzkostiam, napätiu a k pocitu, že nemáme právo na oddych. Od psychológov a HR profesionálov preto dostávame rady, že je nevyhnutné určiť si pevné mantinely, keď sa náš domov mení na kanceláriu či zasadačku.

V niektorých európskych krajinách preto zaviedli „právo na odpojenie“. Prechod na home office však ukázal, že toto riešenie nemusí stačiť a medzi pracovným a súkromným životom musí byť ostrejšia hranica.

Španielsky experiment

Ďalším riešením by mohol byť štvordňový pracovný týždeň, ktorý chcú na skúšku zaviesť už na jeseň v Španielsku. Pilotný projekt by mal stáť 50 miliónov eur, podľa návrhu predkladateľa, ľavicovej strany Más País, by totiž vláda uhrádzala časť nákladov, aby mohli zostať zachované pôvodné platy zamestnancov.

Reklama

„Odhadujeme, že by sa mohlo zúčastniť asi 200 spoločností s celkovým počtom od 3 000 do 6 000 pracovníkov,“ cituje Héctora Tejera z Más País portál TheGuardian.com. „Chceme, aby skutočne došlo ku skráteniu pracovného času a nedošlo k strate miezd ani pracovných miest,“ dodal.

Túto možnosť riešia už aj v Českej republike, ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová navrhuje zaviesť 35-hodinový pracovný týždeň a päťtýždňovú dovolenku pre všetkých. O skrátení pracovného kalendára o jeden deň a zavedení 6-hodinového pracovného času hovorila napríklad aj fínska prezidentka Sanna Marin.

„Verím, že si ľudia zaslúžia tráviť viac času so svojimi rodinami, blízkymi, záľubami a inými aspektmi života, napríklad kultúrou. To by mohol byť pre nás ďalší krok v pracovnom živote, “uviedla Marin v auguste 2019, keď bola ešte ministerkou dopravy.

Prvé výsledky už má japonský Microsoft, kde vďaka štvordňovému pracovnému týždňu vzrástla efektivita zamestnancov o 40 percent.

Vyskúšať si, aké by to bolo pracovať len 35 hodín týždenne, si môžete aj sami. Home office vám na to dáva jedinečnú príležitosť. Samozrejme, po dohode so šéfom a s kolegami, či budú s takýmto režimom súhlasiť.

Čo vám môže priniesť štvordňový pracovný týždeň?

  • Koniec prokrastinácie, pretože budete chcieť využiť skrátený čas na prácu čo najefektívnejšie.
  • Menej stresu, pretože budete mať čas na poriadny oddych.
  • Nižšia pravdepodobnosť, že vyhoríte.
  • Kreativitu, pretože budete mať mentálne sily na to, aby ste prinášali nové prístupy a riešenia.

Ako presvedčiť aj svojho šéfa?

Starostlivo si pripravte domácu úlohu na tému „Ako môj štvordňový pracovný týždeň prospeje celej firme“. Všetky tieto výhody si zapíšte a pridajte aj dôkladný plán, kedy a ako budete plniť svoje povinnosti.

Nájdite príklady spoločností, kde skrátený pracovný týždeň skvele fungoval a vysvetlite prečo. Pri argumentácii môžete využiť aj poznatky z TED talku Andrewa Barnesa:

Prečo je práve teraz ten správny čas vrhnúť sa na zmenu? Pre pandémiu porady nahradili online rozhovory, stretnutia sme vymenili za telefonáty. V súčte môžete ušetriť toľko času, že s trochou plánovania a efektivity získate deň voľna navyše.

Navrhnite tiež skúšobnú dobu takejto zmeny, po jej uplynutí môžu všetci zúčastnení zhodnotiť, či im nový systém práce vyhovuje.

Buďte ale pripravení na to, že aj keď váš nadriadený bude s ponukou súhlasiť, môže to viesť k vyjednávaniu o prípadnom znížení platu.

Pôvodný článok vyšiel na Forbes.cz, autorkou je redaktorka českého Forbesu Anna Nosková. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?