Úspešne absolvoval 12 rozličných univerzít, momentálne študuje ďalších päť odborov a podniká viac ako 10 rokov. Popritom sa ešte stíha venovať vlastnej rodine a domácnosti. Tvrdí, že bez kvantity nie je kvalita, čomu nasvedčuje aj jeho životné nasadenie. Ak by ste si však mysleli, že ide o človeka v saku a kravate, tak ste na omyle.
Miroslav Reiter je večný študent s dušou podnikateľa, no vyskúšal si tradičné aj menej tradičné povolania. Bol napríklad záhradkárom, kopal hroby, čistil krabice, pracoval v cestovnej kancelárii a tiež robil detektíva v strážnej službe. Dnes úspešne vedie svoj IT vzdelávací biznis a odovzdáva dlhoročné skúsenosti ďalej.
Z hrobára programátorom
Na akých pracovných pozíciách ste začínali?
Ešte počas strednej školy som chodil na rôzne brigády – ako napríklad umývanie krabíc. Všetko bolo zariadené cez jednu firmu, ktorá má závod hneď pri Trnave. Občas som chodil kopať a vyšlo to aj na hrob.
Neskôr som začal školiť a za jeden kurz som vtedy zarobil viac než za celé brigády. V treťom až štvrtom ročníku na strednej som fungoval tak, že som chodil ráno do knižnice sa učiť, potom som išiel do školy a zo školy do práce. Zatiaľ, čo sa niektorí študenti snažili vyhnúť písomkám a testom, ja som sa, naopak, snažil na nich byť.
Akým profesijným oblastiam sa momentálne venujete?
Mojou hlavnou doménou je informatika, ktorá v sebe zahŕňa pomerne široké portfólio aktivít. V tejto oblasti sa identifikujem ako programátor, IT architekt, tester a analytik. Okrem toho však IT sféru prepájam s online marketingom a manažmentom.
Súbor týchto vedomostí uplatňujem pri vlastnom podnikaní a vedení vzdelávacej spoločnosti IT Academy. Neustále sa snažím vzdelávať, aby som nadobudnuté poznatky mohol odovzdávať ďalším ľuďom.
Štúdium na 12 univerzitách
Ste nielen v pozícii lektora, ale aj študenta. Ako sa vám doteraz podarilo spromovať z 12 rozličných univerzít?
V mojom konkrétnom prípade je to o vytrvalosti a vnútornej motivácii byť lepším. Aktuálne dokonca študujem na ďalších piatich univerzitách.
Akademické a profesijné tituly som nadobudol prevažne zo slovenských inštitúcií – napríklad Slovenskej technickej univerzity v Bratislave či Univerzity Komenského. Ale aj v zahraničí som nadobudol profesijné tituly – MBA na Českom LIGS a DBA, MSC na Varšavskej univerzite.
Plánujem aj Stanford University alebo Cambridge. Je to síce časovo náročné, ale mojím krédom je: Nehľadaj dôvody, ako niečo nespraviť, ale hľadaj spôsoby, ako to dosiahnuť.
O aké tituly sa momentálne uchádzate na spomínaných univerzitách?
Študujem paralelne viacero študijných programov a aktuálne ide o nasledujúce zamerania:
- Univerzita Komenského – Management a Marketing (PhD. štúdium) – idem do 3. ročníka;
- Vysoká škola ekonómie a manažmentu v Bratislave – Verejná Správa (PhD. štúdium) – idem do 2. ročníka;
- Vysoká škola DTI v Dubnici – Didaktika technických profesijných predmetov (PhD. štúdium) – idem do 2. ročníka;
- Paneurópska vysoká škola – Aplikovaná informatika Bezpečnosť informačných systémov (Mgr. štúdium) – idem do 3. ročníka;
- Paneurópska vysoká škola – Právo (Bc. štúdium) – idem do 2. ročníka.
Čo ho naučilo podnikanie
Ktorá z pozícií, ktoré zastávate, vám dlhodobo generuje najvyššie príjmy?
Najvyšší finančný prínos registrujem z podnikateľskej činnosti, potom sú to konzultácie a práca pre klientov (NR SR, SAV, SIEA, NBS). Rád by som však podotkol, že aj napriek dôležitej úlohe peňazí v spoločnosti netreba túto položku klásť na piedestál ako číslo jeden.
V živote sú dôležitejšie veci, ktoré nás robia ľuďmi, ako napríklad ochota pomôcť či radosť z pomoci druhým. Samozrejme, vždy sa nájdu aj ľudia, ktorí budú chcieť vašu ochotu zneužiť, alebo sa im jednoducho nebude na vás čokoľvek páčiť a budú vás nenávidieť. Treba ísť vtedy ďalej vlastnou cestou a naučiť sa byť niekedy aj trošička egoista.
V živote sa nedá vyhovieť alebo ulahodiť všetkým. To bola pre mňa cenná lekcia z podnikania, keď som sa vždy snažil ochotne pomôcť a ísť v ústrety všetkým.
Manažovanie času a zvládanie stresu
Akým spôsobom si pri toľkých aktivitách manažujete čas?
Osobne používam techniku pomodoro, používam zápisníky (Žurnál – Nápadník) a doma mám magnetickú tabuľu. Zároveň pracujem so softvérmi Evernote a Asana.
Pre ľudí, ktorí chcú svoje poznámky a plánovanie úloh posunúť na úroveň experta, odporúčam knihu Metóda Bullet Journal. Štýl písania tejto knihy nemusí vyhovovať každému, ale metóda BuJo je výborná.
V priebehu rokov som si používaním týchto techník vypestoval návyky a vybudoval pevnú vôľu.
Ako sa vyrovnávate so stresom v dôsledku mnohých úloh, ktoré denne riešite?
Najviac sa mi osvedčil každodenný pohyb, vyvážená strava a kvalitný spánok. Celkový efekt sa mi darí umocniť braním vitamínov a minerálov, prípadne používaním látok esenciálnych pre človeka, ako napríklad tryptofán (spánok), tyrozín (nálada a stres) či nootropiká (koncentrácia, pamäť, učenie). Určite mi prospieva prechádzka pri venčení mojich troch psíkov.
Práca s ľuďmi
Ktorá z činností, ktorej sa venujete, je pre vás najväčšou výzvou, no aj napriek tomu vám dáva do života najviac?
Pre mňa je najväčšou výzvou práca s ľuďmi. Každý si vyžaduje jedinečný, osobitný prístup a špecifický štýl komunikácie. Prekonávam tým vlastné limity.
Čo sa týka najväčšieho prínosu do môjho života, tak tým je zrejme podnikanie. Je to často veľmi náročné, predovšetkým na začiatku. V podnikaní zažívam veľkú slobodu, ale súčasne aj veľkú zodpovednosť.
O ktoré vzdelávacie kurzy prejavujú vaši klienti najväčší záujem?
Kedysi to bol Excel, teraz je to veľa špecializovaných kurzov na programovanie, testovanie alebo analytiku. Napríklad na pracovných fórach môžeme vidieť, že práve po takýchto profesiách je na Slovensku významný dopyt.
Ako sa vzdelávať a nájsť svoju kariérnu cestu
Ako sa ešte priebežne vzdelávate?
Dôraz kladiem na čítanie kníh a online kurzy. V online Martinus účte mám zakúpených 215 kníh, vo firme mám zas knižnicu s odbornou literatúrou, predovšetkým s tematikou IT, marketing, manažment a právo. Doma mám pre zmenu množstvo oddychových kníh, beletriu či komiksy. Navyše sledujem aktivity aj takých platforiem, ako sú Pluralsight či Udemy.
Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí si chcú nájsť vlastnú kariérnu cestu?
Nech sa neboja toho vyskúšať viacej. Veľa ľudí kladie dôraz na špecializáciu. Ja som, naopak, skôr za generalizáciu. Ľudia môžu byť dobrí vo viacerých oblastiach. Ako ukážkový príklad nám môže poslúžiť Arnold Schwarzenegger – profesionálny kulturista, bývalý guvernér Kalifornie a filmový herec.
Ľudia by sa mali na veci pozerať zoširoka, vytýčiť si viac oblastí a vzájomne ich prepájať. Keď do toho vložia čas a energiu, výsledky sa postupne dostavia. Dôležité je nájsť si v týchto aktivitách vášeň a nadšenie.
Študentov povzbudzujem k tomu, aby začali stážou alebo brigádou, no na zmenu kariérneho smeru nikdy nie je neskoro. Dokonca ani v prípade, keď už zamestnanie máte.
Nedávno mi napísala veľmi príjemnú správu pani, ktorá ani nie je členkou našej akadémie. No už niekoľko mesiacov aktívne sleduje naše verejne dostupné videá na YouTube. Doteraz pracovala ako kuchárka, no testovanie softvéru ju uchvátilo natoľko, že si vytvorila vlastnú webovú stránku a popritom začala spolupracovať s jednou IT firmou. V gastro priemysle podala výpoveď a aktuálne si ide robiť certifikované kurzy na testovanie.
Najpotrebnejšie znalosti a dlhodobé vízie
Ktoré zo svojich expertných znalostí využívate najviac? A po ktorej schopnosti bude podľa vás najväčší dopyt na trhu práce?
Vo svojej profesii najviac využívam poznatky z informačných technológií, marketingu, manažmentu a pedagogiky. Samozrejme, každá z týchto oblastí má ešte svoje podmnožiny.
Ak by som mal vybrať len jednu vec, ktorá bude najviac žiadaná na trhu práce, bolo by to komplexné riešenie problémov druhých ľudí. Svetové ekonomické fórum zostavilo rebríček top 10 schopností, ktoré majú v budúcnosti perspektívne využitie v pracovnej oblasti. Pre rok 2015 a 2020 sa táto položka umiestnila na prvých priečkach.
Medzi ďalšie žiadané dispozície patrí podľa mňa kreativita a komunikácia. V oblasti kreativity dokonca robím výskum v rámci môjho doktorandského štúdia.
Aké sú vaše plány do budúcnosti?
V blízkej budúcnosti si chcem dokončiť tri doktoráty, rozšíriť našu najväčšiu platformu na online vzdelávanie Vita.sk, skompletizovať skúšky na odborného znalca softvéru a s kolegom Jarom Vojtechovským rozširovať špecializované MBA štúdium zamerané na online marketing v projekte Digitálna univerzita.
Mám však ešte dva veľké plány. Prvým je vybudovať park, ktorý by ľuďom slúžil na oddych, zábavu a kultúrne vyžitie. Dal by som mu názov Eden, teda raj. Druhým plánom je vytvorenie vlastnej univerzity – kampusu, kde by sa ľudia mohli venovať štúdiu. Verím totiž, že vzdelaná spoločnosť je lepšia spoločnosť.
Miroslav Reiter
je podnikateľ, lektor, certifikovaný tréner spoločnosti Microsoft (od r. 2015) a spoločnosti Google (od r. 2018). Má na starosti umelú inteligenciu (AI), strojové učenie a Google Analytics. Akademické a profesijné vzdelanie nadobudol štúdiom na 12 rôznych univerzitách vrátane Univerzity Komenského, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Panaeurópskej vysokej školy, Collegium Humanum vo Varšave, LIGS University, European Institute of Business Studies, Vysokej školy City University v Bratislave a ďalších. Svoje skúsenosti posúva ďalej prostredníctvom vlastných kurzov a školení.