26. júla 2017

Keď sa pred tromi rokmi vtedy ešte len 16-ročná Ela Tolstová prihlásila do mentoringového programu TalentGuide, jej primárny cieľ bolo dostať sa na školu v zahraničí. To sa jej aj podarilo, ale nakoniec sa rozhodla ostať. Mentorka Ester Wiesnerová jej dodala odvahu začať spievať a skladať piesne. Našla sa v tom a dnes s kapelou Tolstoys, ktorá po nej nesie meno, nahráva prvý album a má za sebou prvý koncert na festivale Pohoda.

TalentGuide už od roku roku 2014 prepája šikovných a talentovaných stredoškolákov s úspešnými vysokoškolákmi alebo mladými profesionálmi. „Cieľom je pomôcť študentovi rozvinúť potenciál v oblasti, ktorá ho zaujíma. Zároveň je to aj dobrý spôsob, ako môže mladý človek prísť na to, čo by chcel v živote robiť. Snažíme sa ich tiež prepájať a vytvárať komunitu, aby sa mohli inšpirovať aj navzájom,“  hovorí Veronika Trulíková, programová manažérka LEAFu, ktorý program zastrešuje.

Mentoring prebieha deväť mesiacov, počas ktorých si mentee s pomocou mentora nastaví tri ciele. Pravidelne, minimálne dvakrát do mesiaca, sa stretávajú a hovoria spolu o tom, kam sa mentee posunul a na čom by mal ešte zapracovať. Ak je mentor v zahraničí, ako to bolo aj v prípade Ely a Ester, skypujú.

„Aj ja som mala na strednej škole mentorov. Boli to ľudia, ktorí mi v živote najviac dali a vedeli ma motivovať. Dúfala som, že aj ja budem niekto taký pre stredoškoláka. Prišlo mi to tiež ako dobrý spôsob utriediť si aj v mojej hlave, čo som sa naučila. A zostať v kontakte s novou generáciou a so Slovenskom, aby som nezabudla, ako tu rozmýšľajú ľudia. Po magisterskom štúdiu na New England Conservatory sa sem chcem vrátiť,“ vysvetľuje svoju motiváciu Ester, ktorá tento rok úspešne skončila bakalárske štúdium spevu a jazzovej kompozície na Berklee College of Music v americkom Bostone a v roku 2016 bola súčasťou rebríčka Forbes 30pod30.

Ela Tolstová počas vystúpenia na festivale Pohoda. Foto: Welin Nagyová

Ela bola jej prvý mentee. Za cieľ si dala získať štipendium na školu v zahraničí a druhý, menší, venovať sa viac kompozícii a hudbe. „Na začiatku som si hovorila, že na čo mi je mentor. S Ester sme si ale veľmi dobre sadli. Vzniklo tam zvláštne prepojenie a stali sme sa dobrými kamarátkami. Veľmi mi pomohla,“ spomína Ela. „Najprv som sa bála skladať, písať, ani som nepoznala hudobnú teóriu. Povedala som jej, že by som to chcela skúsiť. Pýtala som sa, ako môže 16-ročné dievča niečo napísať, neverila som si. Dala mi úlohu, aby som ďalšie týždne viac počúvala ľudí okolo seba, samú seba, čo cítim a čo sa mi páči, a zapisovala si to. Pomohla mi tiež v kompozícii a v celkovom pohľade na hudbu. Predtým som vedela, že chcem robiť niečo s umením, ale zaujímala ma aj ilustrácia, film a fotka. TalentGuide mi pomohol vyformovať sa, bol to dobrý začiatok. Na to, aby som niečo dosiahla, bolo treba ešte veľa pracovať.“

Na školu v Dánsku sa Ela dostala, ale už na ňu nenastúpila. Z jej vedľajšieho cieľa, z hudby, sa stal cieľ hlavný a od septembra začína študovať dramaturgiu a hudobný manažment na bratislavskej VŠMU. „Na konci sme všetci účastníci prezentovali, čo sme sa naučili a čo nám program dal. Väčšina bola zameraná na vedy, ja jediná som sa venovala umeniu. Pustila som im nahrávku prvej piesne Right Choice, ktorú som sama napísala a zložila, a všetci sa z toho tešili. Malo to veľmi dobré ohlasy a pár mesiacov na to ma oslovili z LEAFu, či by som nezaspievala na ich galavečeri LEAF Award. Navrhli mi, že by ma mohol doprevádzať na violončele Jozef Lupták, umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie, ale bol odcestovaný. Narýchlo som oslovila kamarátov zo školy a vznikla kapela,“ smeje sa Ela na začiatkoch skupiny Tolstoys.

S kapelou už v trochu obmenenom zložení týchto dňoch nahráva prvý album s piesňami v akustickom dream pop štýle, ktorý vyjde vo vydavateľstve Slnko Records, a chystá jesenné turné.

Foto: Martina Mlčúchová