2. apríla 2020

Možno ste sexi a viete o tom. Ak je to tak, blahoželám vám. Ale obzvlášť v týchto dňoch sú aj veci, ktoré o sebe vedieť nemusíte. Napríklad to, že ste nakazený vírusom Covid-19 (SARS-CoV-2). Čo ak je to tak a vy prenášate nákazu bez toho, aby ste to vedeli?

Bolo by veľmi dobré, ak by sme poznali asymptomatický pomer, teda percentuálny podiel ľudí, ktorý sú infikovaní a neprejavujú sa u nich žiadne príznaky ochorenia, ale potenciálne prenášajú vírus. Lepšie by sme vedeli, ako sa vírus rozšíril, ako lepšie kontrolovať jeho ďalšie šírenie a aká je jeho skutočná miera úmrtnosti. Dve nové vedecké štúdie ponúkajú trochu lepší pohľad aká by táto miera mohla byť. Tie štúdie nie sú dokonalé, takže nasledujúce čísla berte s nadhľadom. Poskytujú však najlepšie dáta, aká v súčasnosti máme.

Jedna zo spomínaných štúdií nedávno vyšla v časopise Eurosurveillance a uskutočnil ju tím odborníkov z Kjótskej univerzity (Kenji Mizumoto a Katsushi Kagaya), Oxfordskej univerzity (Alexander Zarebski) a Georgia State University (Gerardo Chowell). Analyzovali dáta od vypuknutia nákazy na výletnej lodi Diamond Princess. Vicky Forster už pre Forbes písala o tom, čo sa stalo na palube tejto lode. Na lodi bolo 3711 pasažierov a členov posádky a od 5. februára bola v karanténe. Stalo sa tak potom, ako mal jeden z pasažierov pozitívny test na Covid-19. Do 21. februára už malo pozitívny test 634 ľudí vrátane jedného člena posádky zodpovedného za karanténne opatrenia, jednej zdravotnej sestry a jedného administratívneho pracovníka.

Vírus sa šíri pomalšie, no môže tu byť do roku 2021.
Premiér hovorí o možnosti „vypnutia krajiny“

Keď sa zverejnili tieto dáta, výskumný tím z nich namodeloval situáciu na celej lodi. Výskumníci využili štatistické modely na doplnenie istých chýbajúcich dát. Napríklad nie všetci pasažieri boli testovaní na Covid-19, vykonalo sa len 3063 testov. Ich analýza odhadla, že 17,9 percenta z infikovaných ľudí na palube boli po celý čas asymptomatickí s intervalom dôveryhodnosti na úrovni 95 percent (a podiel asymptomatických pasažierov sa pohyboval medzi 15,5 až 20,2 percenta).

Reklama

Tieto výsledky naznačujú, že Covid-19 môže byť istým spôsobom podobný vírusu chrípky: podielom asymptomatickosti. Štúdia publikovaná v časopise Emerging Infectious Disease zas odhaduje, že miera asymptomatickosti v prípade chrípky je 19,1 percenta s 95-percentným intervalom spoľahlivosti (resp. konfidenčným intervalom, pozn. red.) a rozptylom medzi 5,2 až 35,5 percentami. Takže je to takpovediac v rovnakom rozmedzí. Prosím uvedomte si, že porovnávaním vírusu Covid-19 a chrípky nechceme povedať, že koronavírus je rovnaký ako chrípka. Koronavírus nie je rovnaký ako chrípka. Táto pandémia je iná ako sezónna chrípka. SARS-CoV-2 nie je chrípka. Nie je. A mimochodom, SARS-CoV-2 nie je to isté ako chrípka.

Udávaný rozsah od 15,5 do 20,2 percenta v prípade SARS-CoV2 sa prekrýva aj s rozmedzím, ktoré priniesla druhá štúdia, ktorá bude publikovaná v časopise International Journal of Infectious Diseases a jej verzia pred vydaním je dostupná online. Predpokladáme, že v štúdii nenastanú veľké zmeny, kým sa dostane do tlače. Táto štúdia analyzovala dáta 565 japonských občanov, ktorých evakuovali z čínskeho Wuhanu. Výskumný tím, primárne z japonskej univerzity v Hokkaido, zistil, že takmer tretina (30,8 percenta) z tých, ktorí mali pozitívny výsledok na prítomnosť vírusu, boli asymptomatickí s 95-percentným intervalom spoľahlivosti (v rozmedzí 7,7 až 53,8 percenta). Číslo je výrazne vyššie, ale 95-percentný interval spoľahlivosti je tiež širší.

Spomedzi týchto dvoch štúdií bola o čosi „čistejšia“ štúdia z výletnej lode. Nie v zmysle hygienickom, pravdaže, ale skôr v zmysle „toto sa stalo aj v celej populácii“. Nie je jasné, akým rôznym spôsobom tých 565 ľudí z druhej štúdie navzájom interagovali, a či to bola ozaj reprezentatívna vzorka. Naproti tomu, štúdia z výletnej lode bola doposiaľ vzácnou príležitosťou sledovať čo sa stalo každému z tých ľudí, ktorí mohli byť vírusu vystavení počas istého časového obdobia.

Chcete posilniť svoju imunitu a nehltať tabletky?
Toto sú látky, ktorým by ste mali venovať pozornosť

Áno, štúdia z výletnej lode je len jedna štúdia, a áno, má množstvo obmedzení. Testovanie vo všeobecnosti určite nie je dokonalé. Nie každý na lodi bol testovaný. Ak by ste povedali „dajte mi náhodnú vzorku ľudí, ktorá reprezentuje všeobecnú populáciu“, ľudia na tejto lodi by pravdepodobne neboli tou, ktorá vám ako prvá príde na rozum. Tak napríklad, ľudia na tejto výletnej lodi boli skôr staršie ročníky. Rovnako neboli k dispozícii informácie o jednotlivých pacientoch a ich symptómoch, ako napríklad iné zdravotné problémy, ktoré by títo ľudia mali ani to ako sa vlastne určovalo, či mal daný pacient vôbec nejaké symptómy.

Ohrozujú iných

Bez ohľadu na to, obe štúdie posilňujú názor, že mnoho ľudí na svete funguje neuvedomujúc si, že prenášajú tento vírus a potenciálne ho rozširujú na iných. Takže len preto, že sa cítite dobre, neznamená to, že by ste mali ísť von a robiť niečo takéto:

Kým bude miera asymptomatickosti ochorenia SARS-CoV-2 vyššia ako nula percent, sociálne dištancovanie znamená, že by ste mali byť fyzicky vzdialený od všetkých, bez ohľadu na to, či vyzerajú alebo sa cítia chorí. Bez oveľa rozsiahlejšieho testovania na prítomnosť vírusu SARS-CoV2 nie je možné zistiť, kto v dave je alebo nie je infikovaný.

Pamätajte, že asymptomatický znamená bez symptómov. Okrem tých spomínaných 15,5 až 20,2 percenta, ktorí su asymptomatickí, totiž môže byť oveľa viac ľudí, ktorí majú len mierne príznaky ochorenia. V niektorých prípadoch môžu byť tieto symptómy ledva pozorovateľné. Ako viete, rôzni ľudia majú rôzne úrovne uvedomenia si či tolerancie symptómov.

Zapamätajte si tiež, že aj tí, u ktorých sa napokon vyvinú veľké a pozorovateľné príznaky ochorenia môžu najskôr zostať navonok asymptomatickí no byť pri tom stále nákazliví. Napríklad odborný text publikovaný na portáli Medrxiv popisuje analýzu dát zo Singapuru a čínskeho mesta Tchien-ťin.Výskumný tím odhadol, že takmer polovica (48 percent) z celkového prenosu choroby v Singapure sa udiala z ľudí ešte skôr ako sami začali vykazovať nejaké príznaky. V prípade mesta Tchien-ťin to bolo až 62 percent. Samozrejme, publikovať prácu na portáli Medrxiv je niečo celkom iné, ako keď vám ju publikuje renomovaný vedecký časopis. Takže tieto výsledky berte tiež s veľkou rezervou.

Napriek popísaným úskaliam nám dve vyššie spomínané štúdie dávajú lepšiu predstavu o tom, aký podiel nakazených ľudí zrejme nemá žiadne príznaky. Mohlo by nám to pomôcť lepšie spočítať počet reálnych prípadov nakazenia a mieru úmrtnosti. Sú pre nás tiež pripomienkou toho, že by sme sa mali snažiť „sploštiť krivku“ a vyhnúť sa nákaze. Na to je potrebné izolovať sa od všetkých. Myslím tým od všetkých.

Autorom článku je Bruce Y. Lee, ktorý pre Forbes píše o zdraví a zdravotníctve.

Reklama
Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?