9. júla 2021

Gymnázium Poštová 9 v Košiciach sa stáva slovenským podhubím pre veľké talenty podnikateľského sveta. Po minuloročnom úspechu tuhého čističa TuČi v celosvetovej súťaži Social Innovation Relay sa tento rok dostal na prvé miesto ďalší študentský projekt z tohto gymnázia – ekologické popisovače Scribo.

Príbeh ekologických voskových popisovačov, produkovaných z odpadu z voskových tlačiarní, sa zrodil na voliteľnom predmete Aplikovaná ekonómia, kde sa stretla dvadsiatka ambicióznych študentov. Tí, ako je na tomto predmete zvykom, spolu vytvorili študentskú firmu s komplexnou štruktúrou, ktorá je podobná veľkým spoločnostiam.

Tím pozostáva z 20 študentov a je usporiadaný do jasnej štruktúry, čím sa simuluje prostredie skutočnej firmy. Foto: Scribo

„Máme jedného prezidenta, štyroch viceprezidentov a manažérov jednotlivých oddelení, ktorí majú svoje tímy. Cieľom je vyskúšať si podnikanie a vzdelávať sa aj pomocou praxe,“ opisuje štruktúru Oszkár Urbán, ktorý v rámci projektu Scribo figuruje ako jeho prezident. 

Nápad vytvoriť ekologickú náhradu tradičných fixiek vznikol v októbri 2020, keď na vyučovacej hodine učiteľ zahodil do koša tradičnú fixku na bielu tabuľu. Na tento podnet tím zareagoval a započal s komplexným prieskumom celej situácie na trhu s takýmito fixkami. 

„Tieto fixky sa vyhadzujú, keďže sú na báze alkoholu, tak vyschnú a nedá sa s nimi nič viac robiť. Keďže je ich plastická časť pritavená k telu, je veľmi komplikované ich recyklovať a reálne sa to preto ani nerobí. Podľa nášho výskumu, ktorý sme si vtedy vytvorili, sa pri predpokladanej váhe fixky 20 gramov vytvorí až 700-tisíc ton plastu ročne,“ vysvetľuje Oszkár.

Reklama
Materiál na produkciu získavajú od troch voskových tlačiarní, pre ktoré je tento vosk iba odpadom, čo dodáva produktu ďalší ekologický rozmer. Foto: Scribo

Tou náhradou, ktorú tím študentov vymyslel a pretavil do reálneho produktu, sú voskové popisovače. Vyrábané sú z vosku, ktorý študentská firma odoberá z voskových tlačiarní, pre ktoré je tento vosk len odpadom.

„Tieto popisovače sú podobné kriede – postupne z nich ubúda a na konci tak nemáte v ruke absolútne nič. Neobsahujú alkohol, takže nevysychajú a nezapáchajú. Ich spotreba nie je obmedzená časom, len ich používaním. A na základe spätnej väzby, ktorú máme od firiem, vydrží jeden takýto popisovač až dvakrát dlhšie ako bežná fixka,“ hovorí.

Po roku driny úspech vo svete

Svetové finále Social Innovation Relay, kam sa Scribo kvalifikovalo ako víťaz národného kola, prebiehalo podobne ako minulý rok online. Napriek tomu, ako Oszkár hovorí, bola táto udalosť pre tím zážitkom a veľkou školou.

„Celý rok sme boli zahrabaní vo vlastnej bubline a zrazu sme videli všetky tie úžasné projekty z rôznych krajín. Bol to skvelý pocit, také zadosťučinenie po celom roku tvrdej práce.“

Napriek veľkej konkurencii však medzi víťazmi po roku opäť zaznelo aj meno študentskej firmy z košického gymnázia. Čomu pripisujú tento úspech?

Študent pri výrobe voskového popisovača Scribo. Foto: Scribo

„Myslím si, že to bolo o produkte samotnom. Je to revolučné, je to inovatívne, na trhu to nemá obdobu. Fixky sú niečo, čo používa každý, takisto sa už každý stretol s tým pocitom, kedy mu fixka vyschla,“ zamyslel sa Oszkár. 

A čo študentom tento ročný proces dal? 

„Bolo to naozaj náročné, neustále sme sa borili s problémami, či už súviseli s pandémiou, s dodávateľmi alebo s výrobou. Veľký zlom však nastal v januári. Tých problémov bolo naozaj veľa, no nastal akýsi posun v našom myslení, keď sme sa začali stavať k problémom čelom. Tento problem-solving mindset nás odvtedy hnal až do konca,“ vysvetlil.

Zo študentskej firmy chcú spraviť skutočný biznis

Po úspechu na svetovom fóre by bolo hriechom nepretaviť ambiciózny študentský projekt do reálneho podnikania a študenti, ktorí za projektom Scribo stoja, si to veľmi dobre uvedomujú. 

Preto uvažujú aj nad ďalšími produktami, ich srdcovou témou je ekológia, svoj priestor však vidia ďalej špecificky v oblastí písania. „Vidíme tam mnohé ďalšie problémy a veľký priestor na rozvoj. Sú tu plastové perá, ktoré vnímame ako problém, zaujímavé by mohli byť aj inovatívne popisovateľné povrchy. Takisto chceme ďalej zdokonaľovať naše fixky a pridať nové farby,“ opisuje Oszkár.

Popisovače sa momentálne vyrábajú v štyroch farbách, študenti ale uvažujú aj nad ďalšími. Foto: Scribo

Pre takýto rozvoj sú však nevyhnutné financie. Preto v týchto dňoch na Startlabe finišuje kampaň, v ktorej sa snažia získať financie na rozbeh a vývoj. V čase písania článku ich podporili viac ako 4 desiatky podporovateľov a získali vyše polovicu cieľovej sumy.

„V týchto dňoch práve uvažujeme, čo bude ďalej, ako preklopiť náš produkt do firiem. Snažíme sa získať prostriedky na to, aby sme mohli ďalej vyvíjať a napredovať,“ uzavrel Oszkár.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?