7. februára 2020

Simulované voľby študentov stredných škôl sa skončili víťazstvom opozičných strán. S 23,36 percentami vedie koalícia Progresívne Slovensko a Spolu, za ktorou nasledujú Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Tretia skončila strana Kotlebovcov. Päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti do parlamentu nedosiahla žiadna zo súčasných koaličných strán.

Vyše 60 000 študentov a študentiek hlasovalo uplynulý týždeň o budúcnosti Slovenska. Účasť v simulovaných študentských voľbách, ktoré sa konali na 177 stredných školách, dosiahla 57,45 percenta, čo je viac ako doterajšia skutočná účasť prvovoličiek a prvovoličov na voľbách.

„Mladí ľudia preukázateľne majú záujem o verejný život a inovatívne metódy vzdelávania týkajúce sa občianskych kompetencií na stredných školách,“ myslí si Martin Kuštek z vzdelávacieho projektu Študentské voľby. Jeho cieľom je zvrátiť klesajúcu tendenciu účasti mladých ľudí na verejnom živote a naučiť ich prostredníctvom zážitku o základných pilieroch fungovania demokracie.

Medzi stredoškolákmi zvíťazila Koalícia PS/SPOLU, ktorá dosiahla 23,36 percenta hlasov, na gymnáziách dokonca 30 percent. Na stredných odborných školách naopak zvíťazila s 18 percentami hlasov Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá bola v celkovom porovnaní tretia.

Reklama

Čaputová je prezidentkou stredoškolákov.
V ich voľbách získala tri štvrtiny hlasov

„Som prekvapený a takéto výsledky som nečakal,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov, ktorý vidí za víťazstvom PS/SPOLU viditeľnosť strany a jej aktivizmus medzi mladými a prvovoličmi, ktorých je veľmi ťažké osloviť. Pri Igorovi Matovičovi, ktorého strana je druhá, mohla zase zohrať úlohu jeho viditeľnosť v médiách a pozícia mierne antisystémovej strany.

Zaujímavosťou je, že v simulovaných voľbách neuspela žiada z koaličných strán. Napríklad Smer-SD, ktorý je v reprezentatívnych prieskumoch prvý, získal medzi študentmi len 4,06 percenta. Tento výsledok sa podľa Mesežnikova dal očakávať, keďže jadro ich voličov tvoria najmä staršie ročníky.

Zo školy do parlamentu aj vlády: Kto sú najmladší politici sveta

Politológ pripomenul aj to, že simulované študentské voľby, ktoré sa konajú už niekoľko rokov, zvyknú predpovedať akýsi trend. Pred rokom vyhrala už prvé kolo simulovaných prezidentských volieb s veľkým náskokom Zuzana Čaputová, ktorej preferencie v tom čase nedosahovali ani 15 percent. Pred parlamentnými voľbami  2016 zase stredoškoláci varovali pred silnou popularitou nacionalistickej Ľudovej strany Naše Slovensko.

Súbor zúčastnených škôl sa skladá zo 102 gymnázií, 71 odborných škôl a 4 umeleckých škôl zo všetkých krajov, s najsilnejšou účasťou škôl z Prešovského a Bratislavského kraja, vrátane 5 škôl s maďarským vyučovacím jazykom. Voľby organizuje tím študentov a študentiek z celého Slovenska, na základe rovesníckeho princípu neformálneho vzdelávania, nadväzujúc na predchádzajúce skúsenosti z parlamentných volieb 2016, župných volieb 2017, komunálnych 2018, prezidentských a európskych volieb 2019.

Naši ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk