8. júna 2021

Zamestnanci strojárskej spoločnosti Booster Precision Components v obci Beluša v Púchovskom okrese vstúpia vo štvrtok (10. 6.) ráno do ostrého štrajku. Dôvodom sú opatrenia, ktoré podľa odborárov priniesli zníženie mzdy v priemere o 170 eur mesačne oproti roku 2020.

O ostrom štrajku rozhodlo hlasovanie, ktorého sa zúčastnilo 90 percent výrobných zamestnancov závodu. Požadujú zvýšenie základnej zložky mzdy, vyplatenie 13. a 14. platu, vyplácanie variabilnej zložky mzdy, vyplácanie motivačného bonusu a doplnkové dôchodkové poistenie.

„Tu išli platy dole, ľudia boli solidárni a súhlasili so znížením niektorých zložiek mzdy. Ale dnes to žiadajú naspäť, rast ekonomiky má byť tento rok 5,2 percenta. Ak by sa toto dialo v materskej firme v Nemecku, tak by nikto nerobil. My nie sme lacná pracovná sila. A keď berieme produktivitu práce, sme často lepší, ako materské spoločnosti,“ vyhlásil v utorok predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

Ešte sú ochotní rokovať

Ako dodal, ľudia nežiadajú nejaké prehnané sumy. Počas pandémie sa vzdali svojich benefitov a teraz chcú, aby firma bola solidárna s nimi. „Ak to nebude, som presvedčení, že ľudia prestanú pracovať. A tomu už rozumie každý zamestnávateľ,“ doplnil.

Podľa zamestnankyne spoločnosti Márie Janíkovej sa ľudia rozhodli štrajkovať preto, že im klesá mzda. „Výkony sa dvíhajú, platy klesajú. Všade stúpajú ceny, ľudia majú rodiny, hypotéky, úvery. Jednoducho sa to nedá zvládať,“ povedala Janíková.

Reklama

„Je nám ľúto, že to muselo dôjsť až k ostrému štrajku, ale ani po viac ako polročnom kolektívnom vyjednávaní sme nedospeli k žiadnej dohode, ani pred sprostredkovateľom. Stále máme pripravené svoje návrhy, sme ochotní rokovať. Pokiaľ nás v stredu (9. 6.) osloví zamestnávateľ a dohodneme sa, štrajk byť nemusí,“ priblížil predseda Základnej organizácie OZ KOVO Považské strojárne Pavol Šujak.

Podľa výkonného riaditeľa a konateľa Booster Precision Components Beluša Rudolfa Bernarda Grijpmu, v rámci kolektívneho vyjednávania urobil zamestnávateľ niekoľko ústretových krokov, ako nový návrh valorizácie miezd, vylepšený návrh na posudzovanie kritérií variabilnej zložky mzdy, nové kritériá na vyplácanie 13. a 14. platu.

„Aj napriek veľkej snahe zamestnávateľa nájsť spoločné riešenie a kompromis, nebola zo strany odborovej organizácie vôľa vypočuť si nový návrh zamestnávateľa,“ hovorí Grijpma.

Ako dodal, v rámci spoločnosti Booster sa mzdy pohybujú minimálne na úrovni priemeru v danom regióne. Nestotožňuje sa s tvrdením odborárov, že mzda zamestnancov klesla v priemere o 170 eur a nesúhlasí s tvrdením ZO OZ KOVO Považské strojárne, že by boli zamestnanci nedostatočne ohodnotení. Dodal, že spoločnosť je naďalej ochotná vyjednávať, no očakáva, „že aj druhá strana bude brať do úvahy objektívne skutočnosti a možnosti zamestnávateľa“.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?