15. novembra 2020

V čomkoľvek sa chceme zmeniť alebo zlepšiť, prirodzene si prajeme, aby to bol čo najmenej náročný a namáhavý proces. A úplne ideálne by bolo, keby nám súčasný stav pomohol zmeniť jediný „hack“ alebo aby nás do cieľa dostal zaručený návod „ako na to“.

Najväčšia chyba

To je však podľa autora podcastu „Shut Up Brain!“ Jamesa Conmyho tá najväčšia chyba, ktorú môžeme urobiť. Obzvlášť na začiatku. V epizóde The Hydra Method of Solving Problems, odkazujúcej na súboj medzi Heraklom a bájnou Hydrou, pripomína, že na väčšinu problémov neexistuje iba jedno riešenie.

Ak chceme vyriešiť nejaký problém – či už je to úzkosť, zlé návyky, starosti vo vzťahu alebo bárs súboj s mýtickou príšerou – je potrebná súhra viacerých malých zmien v rôznych oblastiach.

Príklad z praxe

Vezmite si tento príklad: Britskému cyklistickému tímu sa veľmi nedarilo, kým sa do čela tímu nedostal David Brailsford. Predtým nemali výsledky, nedokázali zohnať sponzorov a niektoré firmy im dokonca odmietali predávať produkty, pretože nechceli byť s týmto neveľmi úspešným tímom spojené.

Brailsford sa však rozhodol celú tréningovú stratégiu od základov prekopať. Namiesto toho, aby sa sústreďoval na jeden cieľ, rozhodol sa, že bude zlepšovať tréningový proces hneď vo viacerých oblastiach naraz.

Upravil jazdcom sedadlá, zmenil dresy, sústredil sa na to, aby všetci z tímu mali kvalitný spánok a dokonca začal dohliadať na proces rekonvalescencie, aby mal istotu, že cyklisti odpočívajú kvalitne.

Jednoducho sa rozhodol, že v každej oblasti zlepší proces aspoň o jedno percento. Výsledok? V roku 2008, iba päť rokov, odkedy nastúpil do funkcie, vyhral britský tím na letných olympijských hrách 60 percent možných zlatých medailí. Rovnako sa jazdcom začalo dariť aj na Tour de France.

Aj napriek tomu, že existujú špekulácie, že „jednopercentné zlepšenie“ prebiehalo aj v rámci dopingu, stratégiu uprieť nemôžeme – malé zlepšenia vo viacerých oblastiach majú na konečný výsledok synergický efekt.

Túto stratégiu môžete aplikovať aj vy

Ako „jednopercentnú stratégiu“ aplikovať v praxi? Dajme tomu, že chcete začať žiť o niečo zdravšie. Namiesto toho, aby ste hľadali „zázračnú diétu“, spíšte si, v akých oblastiach by ste sa v rámci zdravého životného štýlu mali zmeniť. Napríklad cvičenie, diéta, pitný režim, chôdza a podobne.

Teraz sa zamyslite nad tým, ako každú z vymenovaných oblastí zlepšiť aspoň o jedno percento. Môžete si napríklad povedať, že k obedu si prestanete dávať sladké limonády, že namiesto toho budete piť vodu a každý deň vystúpite o zastávku skôr, aby ste sa do práce prešli.

Cítite ten rozdiel?

Článok vyšiel v českom vydaní Forbes v rubrike Jak být lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?