Rozdeľte si obávanú výzvu na menšie časti, pripomínajte si, prečo to celé robíte, porozumejte svojim obavám… Alebo vyskúšajte iné, menej tradičné návody, ako prekonať svoj strach.
Čo keby to bolo ľahké?
Hoci vaša prehnaná predstavivosť je často spúšťačom strachu, môžete ju využiť aj na jeho potlačenie. Jednou zaujímavou technikou je položiť si otázku: „Keby mi rovnaká situácia nenaháňala strach, ako by asi vyzerala?”
Hovorí o nej aj šéf E-bike Generation Joe Murphy: „Niekedy vyzerajú prekážky neprekonateľné, no možno si len celú situáciu musíte predstaviť bez toho strachu. Mne to pomohlo nájsť niekoľko neošúchaných riešení.“
Článok je súčasťou seriálu na tému Ako byť úspešní. Inšpirujte sa s Forbesom!
Pravidlo 5 sekúnd
Motivačná rečníčka Mel Robbins o tomto pravidle napísala celú knihu. V slovenčine má 258 strán. Ak vás ten rozsah desí, pomôžeme vám tento strach prekonať jej krátkym súhrnom.
Robbins v zásade odporúča: V situáciách, keď vás začínajú ovládať obavy, neváhajte, napočítajte maximálne do piatich a choďte do toho. Nech už to dopadne akokoľvek, bude vás tešiť aspoň to, že ste v sebe našli odvahu.
Samozrejme, päťsekundové pravidlo neaplikujte na vyslovene nebezpečné situácie. Rozvaha zdržuje, ale neraz aj zachraňuje životy. Ak v tom stále nemáte jasno, v najbližšom kníhkupectve vás čaká 258 strán odpovedí.
Zasmejte sa na vlastnom strachu
„Smrti sa nebojím. Len nechcem byť pri tom, keď sa to stane.“ Známy výrok režiséra Woodyho Allena predstavuje ďalší dobrý spôsob, ako bojovať so strachom.
Skúste si k téme, ktorej sa obávate, vygoogliť vtipy podľa vášho vkusu a možností. Možno to bude séria vtipných memečiek alebo gifiek, možno vystúpenie stand-up komika, možno len vtipný citát niekoho slávneho.
A aby sme príliš neteoretizovali, nechajme prehovoriť Salvadora Dalího: „Nemajte strach z dokonalosti. Nikdy ju nedosiahnete.“
Úradné hodiny pre obavy
Báť sa je prirodzené a neraz aj užitočné. Ale ak vás strach podvedome paralyzuje počas celého dňa, prejaví sa to na vašom pracovnom výkone a na nálade.
Autorka kníh o úzkosti Tamar Chansky preto odporúča vyhradiť si presný čas na obavy. „Samozrejme, čas venovaný vášmu strachu využite aj na premýšľanie o tom, ako ho prekonať.“
Otravný optimizmus
V hite Netflixu 14 Peaks sledujeme nepálskeho horolezca Nirmala Purdžu, ako sa snaží zlepšiť predchádzajúci svetový rekord vo výstupe na všetkých 14 osemtisícových vrchov sveta zo 7 rokov na 7 mesiacov.
„Na horách nie je priestor na strach, ste tam len vy a vaše odhodlanie. Musíte veci naplánovať, sústrediť sa a veriť, že dosiahnete, čo ste si zaumienili. Neexistuje nič medzi tým, žiadny priestor na zlyhanie. A funguje to aj mimo hôr,“ vraví.
Jeho optimizmus je až otravný. Jeho výsledok je však neskutočný, obdivuhodný.
A preto si doprajme ešte jednu jeho radu na záver: „Keď si myslíte, že ste úplne v ri.., v skutočnosti ste len na 45 % v ri..,“ dodáva odvahu každému v motivačnom citáte roka.
Rady vychádzajú aj z článkov panelu expertov YEC uverejnených na webe Forbes.com.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]