25. júna 2020

Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, či patríte medzi bohatých, možno vás zaujme správa francúzskej organizácie L’Observatoire des Inégalités, ktorá sa zaoberá príjmovou nerovnosťou. Podľa nej ste zámožný, ak mesačne zarobíte aspoň 3470 eur. Štúdia ale poukázala aj na ďalšie „vstupenky” do klubu boháčov.   

V roku 2017 bol tzv. stredný príjem (medián) vo Francúzsku 1370 eur a podľa spomínanej štúdie byť bohatým znamená zarábať dvojnásobok tejto sumy. Aby ste boli vo Francúzsku považovaný za boháča, potrebovali by ste, aby vám každý mesiac na účet pribudlo od zamestnávateľa 3470 eur. Ak ale žijete v páre a máte jedno dieťa, váš mesačný rodinný príjem by mal dosahovať aspoň 7827 eur, aby ste sa mohli cítiť zámožne.

Jeff Bezos je taký bohatý, že to ľudia ani nechápu.
Influencer to musel vysvetliť na zrnkách ryže

Len tak pre zaujímavosť – pri aktuálnom pomere stredného príjmu medzi Francúzskom a Slovenskom (2,28:1), by rovnaký prepočet na Slovensku spravil boháčov zo všetkých jednotlivcov, ktorých plat prevyšuje 1522 eur.

Štúdia však poukázala aj na ďalšie predpoklady zámožnosti. Najdôležitejším je mať peniaze na riadne bývanie, čo znamená, že by každý člen vašej domácnosti mal mať len pre seba k dispozícii 60 štvorcových metrov priestoru.

K charakteristikám boháčov patrí podľa francúzskej neziskovky aj vlastníctvo luxusného vozidla, čo napríklad spĺňa len 10 percent Francúzov. K menej dôležitým súčastiam životného štýlu bohatých patrí možnosť dovoliť si zaplatiť výpomoc do domácnosti, či schopnosť ísť na dovolenku a venovať sa koníčkom podľa vlastných predstáv.    

Na bohatstvo sa však v L’Observatoire des Inégalités pozreli aj v širšom zmysle, napríklad v kontexte kariéry. Bohatý človek je ten, ktorý v práci necíti neustálu neistotu, má plnohodnotnú pracovnú zmluvu s dohodnutými benefitmi a neobáva sa nezamestnanosti. Mal by mať tiež sám kontrolu nad tým, koľko sa práci venuje, bez toho aby ho niekto naháňal za málo odrobených hodín.   

Kylie Jenner klamala. Nie je miliardárka
a veľkosť svojej firmy roky nafukovala

Dôležitý je aj sociálny kapitál – plusom je mať veľkú sieť priateľov a príbuzných, prístup k dobrému vzdelaniu, možnosť vyštudovať univerzitu. Všetky tieto náležitosti pomáhajú k lepšiemu miestu v spoločnosti. Ako sa hovorí – la richesse appelle la richesse, inými slovami bohatstvo plodí bohatstvo.

A ako pri takýchto kritériách dopadli Francúzi? Zo 67 miliónovej krajiny sa do exkluzívneho klubu dostalo 5,1 milióna ľudí, teda okolo osem percent populácie. Najbohatšie jedno percento obyvateľov Francúzska zarába mesačne viac ako 6650 eur, 500-tisíc ľudí v krajine galského kohúta zarobí viac ako 8333 eur mesačne (100-tisíc ročne). Úplne najbohatší, ktorým každý mesiac na účet pripíšu viac ako 38 500 eur, tvoria len 0,01 percento populácie.   

Autorom článku je Alex Ledsom, ktorá píše pre americký Forbes o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?