20. júna 2021

Ako sa obvykle rozprávate s priateľom, ktorý potrebuje podporu? Pravdepodobne sa snažíte s ním súcitiť a porozumieť jeho problémom. A teraz sa zamyslite nad tým, ako zvládate svoje vlastné emočné problémy.

Pristupujete k nim s rovnakou čistou mysľou a vyrovnanosťou? Pravdepodobne nie. A z dobrého dôvodu: je oveľa ťažšie zvládnuť negatívne emócie, keď sa neviete odosobniť od daného problému.

Sila rozhovoru z pohľadu tretej osoby

Aj keď sila pozitívneho rozhovoru so samým sebou je už dobre známa, nový výskum ukazuje, že rozhovor so sebou v tretej osobe namiesto v prvej osobe vám môže pomôcť zvládnuť ťažké emočné problémy efektívnejšie.

Ak sa ľudia označujú vlastným menom alebo zámenom tretej osoby, pomôže im to podľa štúdie získať psychologický odstup od negatívneho rozprávania. Dosť na to, aby posilnili svoju emocionálnu kontrolu.

Podľa vedcov sa účastníci výskumu trápili menej, keď analyzovali svoje pocity takto menej osobne. Zistili tiež, že tento trik nezaberá toľko duševnej energie a času, ako napríklad hlboká meditácia. V skutočnosti je veľmi ľahké nahradiť jedno zámeno iným. Stačí si to len precvičovať.

Reklama

Zamerajte sa na svojho vnútorného kritika

V biznisových a tvorivých činnostiach často bojujeme so svojím vnútorným kritikom. Prichádzajú myšlienky ako:

Prečo na to nemôžem prísť?

Nie som dosť dobrý.

Mal by som sa vzdať.

Ak čelíte silným negatívnym emóciám, ako sú úzkosť, stres alebo pochybnosti o sebe, využitie vnútorného rozhovoru môže byť skutočný prielom, ktorý vám poskytne psychologický odstup.

Takže namiesto viet: „Toto neviem spraviť“ alebo „Už je toho veľa, nezvládam to“, stačí povedať „Čo [vaše meno] teraz cíti?“. „[Vaše meno] sa cíti vystrašený a nahnevaný“.

Výsledkom vnútorného rozhovoru (v tretej osobe) je mozgová aktivita, ktorá je emočne menej nabitá. Z praktického hľadiska vám to dáva väčšiu kontrolu nad vašimi emóciami, aby ste mohli k problémom pristupovať s pokojom a tvorivosťou.

Neodpisuj to, kým to neskúsiš

Spočiatku sa možno budete cítiť hlúpo. Ale keď sa táto technika stane bežnou súčasťou vašej rutiny, budete odolnejší a menej ovplyvňovaní negatívnymi emóciami a myšlienkami, ktoré výrazne obmedzujú váš úspech v podnikaní a živote.

To, ako sa na seba pozeráme, má významný vplyv na to, čo môžeme dosiahnuť. A každý trik, vďaka ktorému sú negatívne myšlienky slabšie, stojí za vyskúšanie.

Ak je to spočiatku ťažké, rozprávajte sa potichu vo svojej hlave alebo si napíšte svoje vnútorné myšlienky v tretej osobe na papier. Alebo ak chcete, hovorte nahlas.

Nech si zvolíte akýkoľvek spôsob, posúva vás to vpred, a to je dôležité.

Článok od prispievateľky bol zverejnený na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?