24. augusta 2021

Energiu získavate z interakcií s ostatnými ľuďmi, ste priateľskí a spoločensky angažovaní. To sú podľa psychológov hlavné črty extrovertnej osobnosti. Aké kariérne cesty sú pre vás tie pravé?

Výskum naznačuje, že extroverti majú tendenciu dosahovať najvyššie skóre v celkovej škále radosti počas života. Michael Wilmot, postdoktorand na fakulte manažmentu na Torontskej univerzite, zistil, že extroverzia je spojená s väčšou motiváciou dosahovať pozitívne ciele.

Poháňa vás dopamín

Západné kultúry uprednostňujú extrovertné osobnosti, ktoré dokážu ľahšie zdieľať svoje vnútorné pocity, myšlienky a ciele, na rozdiel od introvertov. Všetka táto energia a otvorenosť často vedie extrovertov k vyhľadávaniu vzrušenia. To, čo je na mozgu extrovertov jedinečné, je ich reakcia na dopamín.

Všetci ľudia majú rovnaké množstvo tejto chemikálie v mozgu, ktorá ovláda systém príjemných vnemov a mechanizmus predvídania odmien. No zatiaľ čo extroverti sa z jej aktivácie cítia vzrušení, u introvertov sa prejavuje sklesnutosťou.

Reklama

Znaky, že ste extrovert

Dlhší čas osamote vo vás vyvolá pocit izolovanosti, rozrušenia a v niektorých prípadoch aj úzkosti. Radi sa rozprávate a počas diskusií či pri riešení problémov často vystupujete emotívne a vášnivo. Byť stredobodom pozornosti vám neprekáža, práve naopak, vyžívate sa v tom.

Kariérne cesty, ktoré by ste mali zvážiť

Vyhovuje vám práca, pri ktorej nie ste dlho osamote a pri ktorej vynikne vaša angažovanosť, komunikačné schopnosti a prednosti tímového hráča. Podľa spoločnosti The Balance Careers sú skvelými kariérnymi cestami pre extroverta: umelecké povolania, organizátor podujatí, mediátor, kaderník, zdravotná sestra či finančný poradca.

Nezabúdajte na seba

Všetok čas s ostatnými vás môže viesť k tomu, že stratíte sami seba. Pravidelne kontrolujte, či sa napĺňajú vaše potreby a či ste stále na správnej ceste k cieľom, ktoré ste si stanovili.

Je ľahké sa nechať z nej zviesť jednou dynamickou konverzáciou za druhou; bojujte s tým vytvorením denného rituálu, v ktorom sa seba spýtate, či sú všetky naplánované veci v daný deň sú v súlade s vašimi kariérnymi cieľmi a tým, ako sa práve cítite emocionálne a fyzicky.

Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je prispievateľka Ashley Stahl, kariérna koučka a autorka. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?