24. augusta 2021

Dobrí lídri sú úprimní k sebe aj k druhým. Vyžaduje to sebavedomie a odvahu, priznať si nedostatky, povedať niečo nepopulárne alebo byť ochotní naučiť sa nové veci. Úprimnosť spojená s dobrými úmyslami môže vyvolať rešpekt a inšpirovať druhých k tomu, aby boli lepší a úprimnejší. Tu je päť spôsobov, ako môžete demonštrovať svoju silu a získať rešpekt.

1. Povedzte „neviem“.

Ak neviete odpoveď na otázku alebo sa v danej oblasti nevyznáte, buďte úprimní. Povedzte „neviem“. Môžete dodať „pozriem sa na to“. Ľudia budú rešpektovať vaše sebauvedomenie a úprimnosť.

2. Pýtajte sa.

Pýtanie sa neznamená nedostatok vedomostí. Keď položíte otázku, ukazujete záujem a vedomie, že potrebujete veciam lepšie porozumieť.

3. Priznajte, že nemáte pravdu alebo že ste spravili chybu.

Ak ste niečo urobili a vznikla tak chyba, alebo ste niečo mali urobiť a neurobili, priznajte problém. Neignorujte to. Ukážte, že ste si toho problému vedomí a riešte ho. Priznanie si chyby vyžaduje silu. Je zbabelé tváriť sa, že sa žiadna chyba nestala.

4. Povedzte „nie“.

Musíte byť sebauvedomelí, aby ste mohli povedať „nie“ neetickým požiadavkám, nepraktickým obchodným riešeniam či nerealistickým požiadavkám na váš čas. Lídri vedia vyhodnotiť situáciu a majú chrbtovú kosť, aby v prípade potreby zaujali stanovisko na ochranu úspechu ich organizácie, ich reputácie alebo ich zdravia.

Reklama

5. Učte sa porozumieť.

Lídri sa neustále učia. Dobrí lídri sú si vedomí, čo nevedia a proaktívne hľadajú spôsoby, ako získať znalosti, aby mohli byť lepší. Uvedomelí profesionáli vedia, že vždy existuje príležitosť zlepšiť sa. Ľudia rešpektujú odhodlanie človeka, ktorý sa snaží dostať do hĺbky nejakej témy alebo oblasti.

Záver

Úprimnosť z vás robí lepšieho profesionála. Viete sa lepšie vcítiť do kože druhých a inšpirovať ich k úprimnosti. Priznajte, že neviete odpoveď, opýtajte sa otázku, uznajte, že ste urobili chybu, hovorte aj „nie“ a učte sa. Namiesto mrhania času skrývaním sa pred vecami, sústreďte vašu energiu na to, na čom záleží.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?