23. septembra 2021

Nie je tajomstvom, že keď ste v stave úzkosti, ste zraniteľní. Viete, že úzkosť je súčasťou vášho života a je niečím, čo potrebujete na prežitie. Máte svoje každodenné úzkosti, ako napríklad ráno vstať z postele, aby vás nevyhodili z práce, či utekať z cesty, keď vidíte, ako sa po nej rúti auto.

Úzkosti môže spôsobiť napríklad blížiaca sa dôležitá prezentácia v práci. Každým dňom vo vás úzkosť narastá a vyvrcholí v deň D. Keď sa prezentácia skončí, začne sa vaše telo uvoľňovať až do bodu, že sa cítite psychicky vyčerpaní a potrebujete si ľahnúť.

Tu sa práve nachádzate. Táto úzkosť bola s vami každý jeden deň počas posledného roka a teraz, keď sa svet začína otvárať, strach odchádza a nastupuje vyčerpanie.

Jedna časť vášho vnútra vie, že je v poriadku cítiť vyhorenie. Nedávna štúdia od spoločnosti Indeed ukázala, že pocit vyhorenia je v súčasnosti rekordne častý. A6 52 % účastníkov uviedlo, že sa cítia vyhorení, a 67 % povedalo, že sa ich pocit vyhorenia počas pandémie zvýšil.

Napriek tomu má ďalšia časť vášho vnútra pocit, že ak by ste boli múdrejší, silnejší alebo koncentrovanejší, mohli by ste jednoducho skloniť hlavu a ísť ďalej.

Reklama

Nesnažte sa byť dokonalí

Skutočný dôvod, prečo mladí ľudia zápasia s vyhorením, nie je v tom, že by nevedeli, že sú vyhorení. Problém je v tom, že to, čo musíte urobiť, aby ste sa s vyhorením vyrovnali, je v rozpore s mnohými zvykmi a so správaním, ktoré ste si osvojili v škole a priniesli ho so sebou do práce.

Mnohí mladí ľudia už roky zápasia s perfekcionizmom. Podľa Americkej psychologickej asociácie je perfekcionizmus medzi mladými ľuďmi na vzostupe od roku 1980. Prispieva k tomu niekoľko faktorov, ale najviac mladých ľudí ovplyvňujú sociálne médiá a správy, ktoré prijímajú, keď si ich prezerajú.

Je takmer nemožné prezerať si uverejnené príspevky a nezačať sa porovnávať. Bez ohľadu na to, čo robíte, vždy je tam niekto, kto má viac „lajkov“, sledovateľov, priateľov a komentárov. Aj keď si myslíte, že váš život je fajn, začínate mať pocit, že nerobíte dosť.

Ste na križovatke. Môžete svoje vyhorenie prijať a začať tento problém riešiť tým, že vykonáte každodenné zmeny, alebo sa môžete ďalej porovnávať s ostatnými a veriť, že jediný spôsob, ako sa cítiť hodnotnými, je niečo dosiahnuť. Máte príležitosť predefinovať úspech a zmeniť váš vzťah k stresu.

Tu sú tri najdôležitejšie zmeny, ktoré musíte každý deň vykonať v boji s potrebou niečo dosahovať a byť perfektní, aby ste mohli zmeniť vaše zmýšľanie o práci a produktivite.

1. Nastavte si v práci hranice.

Keď ste prešli z práce v kancelárii na prácu z domu, vymenili ste čas strávený dochádzaním, rozprávaním sa s kolegami a zábavou s priateľmi za… viac práce. Nemusíte dochádzať – začnete pracovať o hodinu skôr. Nie ste s kolegami – nestrácate čas rozhovormi s nimi – viac času na prácu. Nechodíte von s kamarátmi – pracujete pred počítačom.

Prestaňte nahrádzať voľný čas a priestor prácou. A čo je dôležitejšie – prestaňte si myslieť, že ak práve nepracujete, tak nepracujete dostatočne. Je to skutočne ťažké, lebo máte možnosť pracovať kdekoľvek a kedykoľvek, preto je ťažké skutočne rozoznať, kedy pracovať a kedy relaxovať.

Síce vidíte, kedy vám kolegovia posielajú e-maily, no neporovnávajte sa s nimi. Ak pracujú aj v sobotu, neznamená to, že musíte pracovať aj vy.

Zistite, koľko hodín denne potrebujete, aby ste všetko v práci stihli tak, aby ste na konci týždňa neboli vyčerpaní. Vždy budú dni, kedy budete robiť dlhšie (alebo kratšie), ale určite si, čo vám najviac vyhovuje a držte sa toho.

To znamená, že ak vám najviac vyhovuje pracovať deväť hodín denne a prvý míting máte o 7:00, potrebujete skončiť o 16:00 a urobte si aj niekoľko prestávok. Keď sa na hodinách objaví 16:00, ukončite svoj pracovný deň. Ani keď nemáte večer program, nepracujte. Váš mozog potrebuje odpočinok.

2. Robte niečo iba pre seba. Len preto, že sa pri tom cítite dobre.

Nie všetko, čo robíte, musí mať nejaký účel. Niekedy sú pre nás najlepšie veci, ktoré nedávajú zmysel, ale napĺňajú nás radosťou a vzrušením. Na začiatku každého týždňa si určite, čo pre seba každý deň urobíte. Venujte si aspoň 30 minút, ktoré budú len pre vás a nikoho iného. Jedným z najväčších príznakov vyhorenia je neschopnosť užívať si samých seba, čo vedie k pocitom beznádeje a bezmocnosti.

Keď sústredíte všetku vašu mentálnu a emocionálnu energiu na úlohy, ktoré musíte splniť, nevnímate radosť z prítomného okamihu. Keď vydáte všetku energiu a nič za to nedostanete naspäť, stávate sa prázdnou nádobou. Aby ste tú nádobu naplnili, musíte začať robiť veci, ktoré vám prinášajú pocit radosti, úspechu a oddychu.

3. „Nič“ je v skutočnosti niečo.

Ak sa vás kedysi niekto opýtal „Čo robíš?“, bolo v poriadku odpovedať „Nič“. Sociálne médiá nám znemožnili ničnerobenie, lebo tam sa vždy #niečorobí. Nie je nič zlé na tom, ak strávite sobotu ležaním doma, nevyberiete sa na víkendový výlet a nebudete pracovať, nemusíte nič z toho zverejňovať ani na sociálnych sieťach.

Nie ste stroj, ktorý môže pracovať bez prestávok. Ste ľudská bytosť, čo znamená, že potrebujete dni voľna, čas sami pre seba, preč od ostatných a hodiny a dni, kedy budete oddychovať a čítať knihy, ktoré ste už miliónkrát predtým prečítali. Nie každý deň alebo udalosť musia byť významné a hodné uverejnenia na sociálnych sieťach.

Dostali ste sa na „druhú stranu“ pandémie, ale váš mozog a telo sa stále pokúšajú dohnať roky #uponáhľanosti. Je v poriadku, ak si dáte prestávku, požiadate o pomoc a oddýchnete si od sociálnych médií… keď sa budete chcieť vrátiť späť, stále tam budú.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Tess Brigham.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?